השלטון המקומי בישראל

במהלך עבודתי במשך עשרות שנים למדתי על הליקויים בשילטון המקומי בארץ!

השלטון המקומי בישראל
בסוף אוקטובר יערכו הבחירות לשלטון המקומי במדינה - לראש הרשות ולמועצה של הרשות. זה הזמן לספר לקהל הרחב על היכרותי הרבה עם המערכת.
בשנות ה-90, עקב תפקידי, היו לי יחסי עבודה עם רשויות מקומיות רבות ברחבי המדינה (ערים, עיירות ומועצות איזוריות). התחלתי להכיר קצת את המערכת ומצאתי בה ליקויים שונים. בלטו לי שתי עובדות – ריבוי של עובדים מיותרים ומשכורות הענק שקיבלו בעלי תפקיד שונים. לדוגמא: גזבר של מועצה מקומית, בה כ-30,000 תושבים והתקציב השנתי כ-15 מיליון ₪. הוא קיבל משכורת גבוהה יותר מעובד מדינה, שהיה אחראי על תקציב של כחצי מיליארד ₪ !!!. הוסבר לי כי לשלטון המקומי בארץ, יחד עם ההסתדרות, יש יותר כוח מאשר לממשלה ולכנסת! בשלב זה עוד לא גיבשתי דעה מבוססת על הליקויים במערכת של השלטון המקומי!
בשנים 2004- 2006 התנדבתי אצל מבקר העירייה באחת הערים בשרון. עבדתי יום-יומיים בשבוע וערכתי 3 ביקורות : א) בבי"ס תיכון, ב) ביחידות העירייה הנותנות שירותים למוסדות החינוך בעיר וג) באגפים ומחלקות העוסקות בחוזים וערבויות, כמו מחלקת הרכש, אגף ההנדסה ועוד.
ברוב המקומות שביקרתי היו מופתעים מחלק מהשאלות ששאלתי. התגובה לרוב הייתה: "היו לי הרבה ביקורות ואף מבקר לא שאל שאלות כאלה". אבל כמעט כולם שיתפו פעולה – ענו על השאלות וסיפקו את החומר שדרשתי. רובם שוכנעו שהשאלות היו לעניין ואז שאלו "איך זה שלא שאלו בביקורות הקודמות?! "
אחרי כ-3 שנים עזבתי, כי התאכזבתי מהמערכת:
א. הטיפול האיטי מאוד בדוחות הביקורת מצד הנהלת העיר ומצד וועדת הביקורת של מועצת העיר.
ב. התייחסו להמלצת הביקורת לא בצורה יסודית ומקצועית אלא לפי האינטרסים האישיים והפוליטיים של נבחרי הציבור.
בכל השנים מאז ועד היום אני מעורב, במידה מסויימת, בתיפקוד מוסדות השלטון המקומי בארץ. דעתי, שהתגבשה לאורך השנים, שיש בה פגמים רציניים ומהותיים:
א. אסור שמבקר העירייה והיועץ המשפטי יקבלו משכורת מהעירייה ויהיו כפופים מעשית לראש העיר! המבקר צריך להיות נציג מבקר המדינה והיועץ נציג משרד המשפטים. בדומה למצב שחשב במשרדי הממשלה הוא נציג החשב הכללי במשרד האוצר!
ב. חלק משמעותי של המבקרים בא מתחום ראיית והנהלת חשבונות. הביקורת שלהם מתרכזת בנושאים הכספיים, כאשר נושאים מהותיים (כמו אירגון, נוהלי עבודה ועוד) כמעט לא נבדקים, למרות שיש להם משקל רציני בתיפקוד הרשות, כולל משמעות כספית!
לליקויים הנ"ל משקל כבד בשחיתות הנפוצה בשלטון המקומי! מתי תתעורר כנסת ישראל ותשנה את המציאות העגומה !?


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל