מלחמת יום כיפור- המחדלים שנשכחו

בשבוע האחרון פורסמו בתקשורת כתבות רבות על המלחמה. בלט העדר התייחסות ל-3 מחדלים רציניים מאוד!

מלחמת יום כיפור- המחדלים שנשכחו
בשבוע האחרון היה בכל אמצעי התקשורת חומר רב על המלחמה הקשה: חומר תיעודי, ראיונות עם מפקדים ועם פוליטיקאים והרבה מאוד פרשנויות. לי בלט העדר התייחסות למחדלים אחדים שהשפיעו על תוצאות המלחמה – לרע ולטוב:
1. חוסר כוננות בתעלה ובסיני.
בחיל האוויר הוכרז מצב ג' ביום שלישי, כמעט 4 יממות לפני פרוץ המלחמה. נעשו מירב ההכנות האפשריות, כולל גיוס מילואים קטן. מצב דומה היה בחיל הים. בפיקוד הצפון חטיבה השריון 7 המפורסמת עלתה לרמת הגולן.
ומה קרה בקו התעלה ובסיני?! לא להאמין ואי אפשר להבין: לא רק שלא נעשו הכנות, אלא להפך - חלק משמעותי מהכוחות הקבועים יצא לחופשה, כולל היחידה שהייתה אמורה להפעיל אמצעי השמדה מיוחדים בתעלה. אמצעים אלה היו "מבעירים" את התעלה ומקשים מאוד על המצרים לחצות אותה, כולל גרימת אבדות קשות.
אבל האמצעים לא הופעלו! תחשבו על הנזק שנגרם לנו במקום למצרים! במשך כל השנים, מאז המלחמה, ניסיתי לברר מדוע קרה המחדל ולא קיבלתי כל תשובה.
2. שר הביטחון פוגע בתיפקוד חיל-האויר.
בשבוע הראשון של המלחמה פעלתי ב- "בור" של ח"א ישבתי כשני מטר מאחורי התא של מפקד החייל , בני פלד. ראיתי את משה דיין בפניקה ושמעתי את הויכוח הקשה ביניהם, בתחילת המלחמה.
דיין דרש שחיל האוויר יתקוף את הגשרים ויעצור את זרימת המצרים לסיני, כי "יש סכנה לחורבן בית שלישי". בני פלד הסביר לו שחייבים קודם להשמיד את מערך טילי הנ"מ המצרי, אחרת יפגעו הרבה מטוסים עם הצוות שלהם. אבל דיין המשיך ללחוץ ובני פלד נכנע חלקית. חלק מהמטוסים הופנו לתקיפת הגשרים ובאמת סבלו מאבדות קשות.
תחשבו לרגע באיזה דילמה נוראית היה בני פלד בויכוח הזה. לדעתי (המבוססת חלקית) לדיין לא הייתה זכות חוקית להתערב בפעילות חיל- האויר והוא עשה זאת מעל ראשו של הרמטכ"ל . אבל אז לדיין מותר היה הכול! חבל מאוד שוועדת אגרנט לא הייתה רשאית לחקור אותו.
3. הרכבת האווירית מארה"ב
בשבוע השלישי של המלחמה התחילו להתרוקן מחסני הנשק והתחמושת. במערכת הביטחון לא חשבו שהמלחמה עלולה להמשך שבועות רבים. חשבו שהכול יגמר מהר, כמו במלחמת ששת הימים, ב- 1967. בהתאם לכך הוכנו המלאים. אבל המלחמה הפעם הייתה שונה לחלוטין והמחסור בנשק ותחמושת נהיה מסוכן ביותר!
למזלנו הגדול ארה"ב ושר החוץ שלה, היהודי קיסינג'ר, היו בעדינו והופעלה רכבת אווירית. עשרות רבות של מטוסי תובלה הטיסו לנתב"ג נשק ותחמושת, ופתרו לנו את הבעיה. ומה היינו עושים בלי עזרת ארה"ב ??
האם היום המערכות, הקובעות את גודל המלאי של נשק ותחמושת למלחמה הבאה, הפיקו את הלקחים ? הטענות של נציב קבילות החיילים, האלוף בריק, הציפו את הנושא לדיון ציבורי. צה"ל אמנם דוחה את הטענות, אך אני חושש שגם הפעם השיקולים הכספיים עלולים לגבור על הערכות לגבי המלחמה בעתיד. על המחליטים בנושא לזכור תמיד את דברי החכמים:
1) חייבים להתכונן למלחמה הבאה, על כל ההפתעות שיתכנו, ולא לפי המלחמה שהייתה!
2) הערבים יכולים להפסיד בכל המלחמות נגדנו ותמיד יישארו מדינות. לעומת זאת אם נפסיד יהיה זה סופנו כמדינה וסופנו בחיים. לכן שיקולי הביטחון צריכים להיות תמיד מעל השיקולים הכספיים !!!
ושיהיו לנו חג סוכות שמח ושנה טובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל