נקודה שבועית פרשת השבוע "בראשית" ה'תשע"ט

חודש תשרי לקראת סיומו, הימים הנוראים וכל תקופת החגים מאחורינו, עברנו שיאים רבים כדוגמת ראש השנה ויום הכיפורים, קישרנו וחיברנו את הרוחניות והקדושה לארציות ולאדמה בחג סוכות ושמחת תורה,

חודש תשרי לקראת סיומו, הימים הנוראים וכל תקופת החגים מאחורינו, עברנו שיאים רבים כדוגמת ראש השנה ויום הכיפורים, קישרנו וחיברנו את הרוחניות והקדושה לארציות ולאדמה בחג סוכות ושמחת תורה, והנה בשבת נציין שני דברים: הראשון נתחיל מחדש שוב את ספר התורה ונקרא את פרשת "בראשית", ונברך את חודש חשוון הבא עלינו לטובה.
פרשת בראשית הפותחת את ספר התורה כולו מתחילה למעשה באירוע הגדול ביותר שקיים בהיסטוריה העולמית, והוא בריאת העולם. זהו שיא היצירה האלוקית, כאשר בשישה ימים ברא אלוקים עולם ומלואו. החל מאור וחושך, ים ושמים, וכלה בארץ וכל הצומח והחי עליה וכמובן בריאת האדם להשלמת הבריאה כולה.
חלקה הראשון של הפרשה עוסק כולו בשיא המיוחד הזה, המלא ברוחניות ובמאמריו של הקדוש ברוך הוא שעל פיו נברא העולם כולו על חלקיו. בהמשך הפרשה אנו קוראים על בניהם של אדם וחוה, קין והבל ובעיקר מספרת לנו התורה על המעשה החמור ביותר שיכול האדם לעשות והוא רצח. קין רוצח את אחיו הבל כי ראה שה' קיבל את מנחתו ואת שלו לא קיבל.
בפרשה אחת, זו הפותחת את חמישה חומשי תורה, אנו נפגשים עם שיא הבריאה העולמית מצד אחד ועם שפל מעשה האדם, רצח. מהמקום הגבוה והרוחני ביותר וממציאות אדם וחוה בגן עדן לאחר בריאת העולם על ידי ה' נפילה חדה לרצח אנושי נמוך ושפל.
חודש חשוון אליו ניכנס בשבוע הקרוב בעל לכאורה תדמית "אפורה" של חודש נטול חגים ותחילת תקופת החורף הגשומה והמעוננת הוא בפועל קיום החיים עצמם. הרי רוב המוחלט של השנה הוא לא השיאים הגבוהים של ימי החגים והימים הנוראים אלא קימה בבוקר לחיי עבודה ולימודים, ושאר מטלות היומיום. אנו נקראים למשוך את הרוח הגבוהה מימי החגים למשך כל השנה כולה ובתווך המיידי אל חודש חשוון המלא בשגרה. כזו היא השגרה, מלאה בדברים גבוהים לעיתים אך גם בתחומי חיים סיזיפיים ופשוטים ולפעמים גם "נמוכים".
פרשת בראשית באה ללמד אותנו ולהאיר לנו שיש וניתן גם אחרי שיאים גבוהים לפגוש רגעי משבר וחולשה וקושי, אך עלינו לדעת לצמוח ולהתגבר ולהמשיך הלאה באותה השגרה.
שנזכה לחורף בריא וטוב

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל