נקודה שבועית פרשת השבוע "לך לך" ה'תשע"ט

כל דור נמדד באתגריו, כל אדם עומד בניסיונות בהתאם ליכולותיו.

כל דור נמדד באתגריו, כל אדם עומד בניסיונות בהתאם ליכולותיו.
בשבוע שעבר קראנו על קריאתו של ה' לנח להיות מציל האנושות וממשיך המפעל האנושי וכדי להגן עליו מהמבול ומהיפוך העולם הוא נקרא להתכנס, הוא ומשפחתו, בתוך תיבה ובה הם יישמרו ויינצלו עד אשר יוכלו לצאת ממנה להתחיל הכול מהתחלה.
והנה בתחילת פרשת השבוע שלנו, פרשת לך לך, נקרא אברם על ידי ה', עשר דורות אחרי תקופת נח ובדיוק ההיפך ממנו, לקום וללכת.
"לך לך מארצך ממולדתך ומבית אביך" - ללכת מהארץ שלו, מהמולדת שבה נולד, מבית אביו בו הוא גדל ולצאת ולהפוך להיות אב המון גויים.
אברם נקרא ונשלח לדגל על מנת לפרוץ. לצורך יציאה והנהגת העולם. הוא נשלח לעשות מהפכה ולהראות לעולם, שכבר הספיק לגדול ולהתרחב, כיצד צריך וראוי לחיות ולפעול.
לאברהם יש אחריות כבדה על כל האנושות כולה, כפי שלנח הייתה אחריות אך רק כדי להמשיכה אחרי האבדון במבול ולכן נקרא להיכנס ולהסתגר בתיבה, כי הוא היה צדיק עצום והיחיד באותו הדור, אך אברהם נקרא לעלות מדרגה לעומתו.
אברהם יילחם לטובת תושבי סדום לפני שתתהפך כי הוא חש שזה עניינו כ"אב המון גויים", ואחריות זו של אברהם מתגלה בו כי טמון בתוכו השורש של עם ישראל שהיא האחריות על הדרכות אומות העולם והבאת הישועה אליהם ולהוציא אותם מצרות גשמיות ורוחניות כי הוא, אברם, אבי האומה הישראלית ומתוך כך מתברכות בו כל משפחות האדמה.
עלינו ללמוד מאברהם, כל אחד במעגליו וביכולותיו לצאת ולפעול ולקדם את העולם ככל האפשר, בדרך ארץ, במוסר טוב, באהבה ובהנפת שם ה' בעולם.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל