האם יוחלף/יודח "יורש העצר" הסעודי, מוחמד אבן סאלמאן?

במהלך ארבע השנים האחרונות סיקרנו את הנעשה בסעודיה ואף הפננו את הזרק-אור לעבר "יורש העצר הסעודי" שרק באוגוסט האחרון חגג 33 שנים להולדתו. אז פתאום מסתבר לנו שהאיש הזה, כסאו רעוע והוא עלול למצוא עצמו "מושלח לכלבים" בעקבות פעולה אחת שהיא בבחינת "אחת יותר מדי".

מאז אותו אירוע ב-21 ביוני 2017 בו קיבל הנסיך מוחמד אבן סלמאן את התואר "יורש העצר" ולמעשה הפך למספר שתים בממלכה השבטית הקרויה סעודיה, נקשרו סביבו סיפורים לא מעטים על תבונתו ויחסו המודרני למתרחש במאה ה-21. הוא הפך לחביבם של מנהיגי העולם המערבי ובמיוחד לחביבו של נשיא ארצות הברית הנוכחי טראמפ. הוא החל בתנופת פיתוח בסעודיה תחת הכותרת "חזון 2030" במסגרתה כינס בסעודיה כינוס כלכלי ענק ורב משתתפים מהעולם הערבי, אך על כינוס זה העיבה פרשיית הירצחו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חקשוגי בתחומי הקונסוליה של סעודיה באיסטנבול.

נראה הדבר לדעת מומחים ומקורות יודעי דבר שהמבצע השלומיאלי הזה לא היה מתחיל ללא ידיעה ואפילו ללא אור ירוק מצדו של מספר שתים בממלכה "יורש העצר", שהחליף רק לפני שנה ומספר חודשים את שר הפנים הסעודי הכל יכול, מוחמד בן נאיף בן עבד אל-עזיז אאל סעוד שהודח ביוני 2017 על ידי דודו המלך. מוחמד אבן סאלמאן הוא בנו של המלך ונראה הדבר שהמלך רצה ששר הפנים שלו יהיה יותר קרוב אליו מבחינה משפחתית. בכך למעשה הוחלף אבו נאיף שהיה מאז 1999 המומחה מספר אחד של בית המלוכה הסעודי לענייני בטחון פנים בבחור צעיר, אמנם כשרוני מאוד אבל בכל אופן עול ימים. כאשר צפיתי אז- ביוני 2017, במהדורת החדשות של אל ערביה-הרשת הטלוויזיונית של בית המלוכה הסעודי-בטקס ה"באעיה" המסורתי באסלם, בו הנתינים נשבעים לקבל את מרותו של "יורש העצר" חשבתי לעצמי איך ניתן להשוות את הצעיר בן ה-32 לאבו נאיף בן החמישים פלוס, רב הוותק והיכולות הנשבע לו אמונים. אבל ממול עומד בחור מאוד אינטלגנטי בעל יומרה לשנות את פניה של סעודיה ולקדמה מבחינה כלכלית ובין-לאומית.
במהלך השנה וחצי מאז הפך לנסיך הכתר הנהיג מוחמד אבן סלמאן רפורמות שהעולם החופשי ראה בהן צעדים רבי חשיבות לקראת פתיחתה של סעודיה לעולם הגדול. משטרת הדת נעלמה כמעט מהרחובות. נשים קיבלו רישיונות נהיגה ואף – שומו שמיים – נפתחו בתי קולנוע.

השאלה שנותרה פתוחה הייתה האם סעודיה אכן נפתחה למה שקרוי "חופש העיתונות", למדינה בעלת אופי דמוקרטי ולמדינה בה לתושב ולאזרח יש זכות דיבור? חקשוגי שהיה בשנים האחרונות תושב ארה"ב ופעל בה כעיתונאי, טען שסעודיה נותרה מדינה שבטית על כל המשתמע מכך. בכך וכתוצאה מהביקורות שהפיץ על בית המלוכה הסעודי הוא גזר את דינו. הבעיה מבחינת מוחמד אבן סאלמאן היא שמבצעי גזד הדין פעלו בשלומיאליות ראויה לציון... ושלא יבינו אותי כמי שמצדד בכהוא זה, בפעולת החיסול.

בעת שנכתבות שורות אלה לא ניתן להעריך מה יהיה סופה של הפרשיה. אבל אני מניח שאם המלך ינקוט בצעדים תחלופה של "יורש העצר" –אגב צעדי תחלופה כאלו ובקצב, ננקטו על ידי מלכי סעודיה בקצב די מהיר וגם על ידי סאלמאן מאז מונה לשליט בינואר 2015. יחד עם זאת ציפורים מעבירות באוויר ידיעות שדווקא מוחמד אבן סאלמאן ידע לקיים קשרים – אם כי לא גלויים – עם המדינה הקטנה היחידה במזרח התיכון שאינה מוסלמית...


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל