מטאבטה עד אליזבטה

משאת נפשם של אותם מאמינים, היה לראות וללכת בדרכו האחרונה של הצלוב המעונה. כדי לענות את גופם, הם זחלו על גחונם, בדרך הייסורים. לראשם עטרת קוצים והם ממררים בבכי מתחנן. אחוזים בסוג של סינדרום אלוהי.

גם משנפתחה ארונה של אליזבטה המנוחה, שהוצאה מקברה כעבור שנים רבות, עדיין נדפו משרידי גופתה ריחות דבש ויסמין עזים.
היה זה אות וסימן, לתקופה של זיכרונות וגעגועים לנסיכה היפה, שהלכה לעולמה בסוף המאה ה- 19. תחייתה של מלודרמה על הבחורה היפה, שרבים לא סלחו לה ואף סירבו לקוברה במחוזם.
חמש פעמים נטלטלה גופתה והועברה מקבר לקבר במדינתה. ראו בה בוגדת, והועלו נגדה טענות רבות. עד הגעתה אל מקום מנוחתה האחרון, ארץ הקודש בה ביקשה להיקבר.
זהו סיפור חייה ומותה של הנסיכה, שהוצאה להורג, עם כל בני האצולה ויושבי חצר המלוכה.


סיפור המעשה במחצית המאה שעברה. אליזבטה פיודורובנה נולדה בשנת 1864 ללודוויג הרביעי, דוכס בוואריה ולרעייתו האנגליה, סבתא מצד אמה המלכה ויקטוריה. אומרים עליה שהייתה אחת הנשים היפות של אותם זמנים. זמנים של אריסטוקרטיה, שמלכים ונסיכים. האצילים באירופה נהגו לשבח את גזע מגילות היוחסין, על ידי זה שהקפידו להינשא בינם לבין עצמם. בדרך כלל היו אלה נישואים פוליטיים, לפי התאמה למשפחות המיוחסות והמכובדות בארצותיהם...


בשנת 1884 נישאה אליזבטה לדוכס הגדול סרגיי אלכסנדרוביץ, בנו של הצאר אלכסנדר השני מרוסיה. הימים שיא תקופת הצליינות של עליית נוצרים לארץ ישראל. המוני מאמינים מציפים את הארץ. אי לכך הרוסים מקימים קו אוניות נוסעים לישראל, כשכרטיסי ההפלגה סובסדו בחלקם על ידי הצאר הרוסי. הצאר נאלץ לרכוש שטחי קרקע רבים, עליהם הוקמו מבנים מונומנטלים. ביניהם גם אכסניות, בתי חולים, כנסיות, ומנזרים. כל אלה סיפקו את צרכיהם של אלפי עולי הרגל, שהגיעו לאחר מסע תלאות, בלבושם השחור והדל ולרגליהם מגפי לבד.


משאת נפשם של אותם מאמינים, היה לראות וללכת בדרכו האחרונה של הצלוב המעונה. כדי לענות את גופם, הם זחלו על גחונם, בדרך הייסורים. לראשם עטרת קוצים והם ממררים בבכי מתחנן. אחוזים בסוג של סינדרום אלוהי.
כך קרה לאליזבטה. בביקורה הראשון בירושלים רוח התגלית נכנסת בה והיא הגיעה להחלטה הרת גורל, להמר את דתה מפרוטסטנטית לותרנית, לאורתודוכסית.


למרות שאליזבטה נודעה בתרומתה להקמת מוסדות צדקה רבים, העם לא סלח לה על מעשה זה. משפרצה המהפכה בשנת 1917 דבר ראשון שהמהפכנים עושים זה להוציא להורג את כל שושלת ומשפחת הצאר והאצולה, וביניהם אליזבטה, שהופכת לקדושה.
רבים עדיין מאמינים שהיא לא נהרגה ופשוט נעלמה בעקבות ישוע, שגם הוא נעלם מקברו.
לפני 125 שנים הוקם בירושלים, בית סרג''. המבנה נועד לקלוט את המוני הצליינים ונקרא חצר סרגיי. ע"ש בנו של הצאר אלכסנדר השני, הנסך סרגיי אלכסנדר ובייץ.
בתקופה קדומה יותר, אירע נס אחר: "נס טאבטה". הייתה זאת נערה מקומית, באזור שכונת תל כביר, שחלתה ונפטרה. אחד משליחיו של ישוע שעבר במקום, החייה אותה. מספרים שהוא עשה זאת בכך שאמר לה: "טאבטה קומי!"
הנס היה כל כך גדול, שהכנסייה הנוצרית הקימה במקום כנסייה הקרויה על שמה של טבאטה. לבסוף, כשנפטרה, היא נקברה במקום והוקם לה קבר מפואר!
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל