ואולי זה הטריגר האמיתי מאחורי ההפצצה הישראלית בסוריה

בלילה שבין שלישי לרביעי בשבוע שחלף -בדיוק כשחיתנו את נכדתנו בחדרה- החרידו פיצוצים עזים את האזור הדרום מערבי של דמשק. הסתבר, לפי פרסומים זרים, שהייתה זו תקיפה ישראלית של אזור בו פרק מטוס ג'מבו 747 של חברת התעופה האיראנית Fars Air Qeshm מטענים שהוכנסו במהירות למחסנים במקום. השאלה היא העיתוי; היעד; והסיבה?

ובכן ננסה לנתח כאן מה בדיוק אירע ולפני כן מעט היסטוריה קרובה: במהלך תקיפה יזומה של ישראל על שורה של מתקנים צבאיים בסוריה בליל ה-17 בספטמבר 2018, הפעילה סוריה את כוחות הנ.מ. שלה וכתוצאה מכך הופל על ידי הסורים מטוס הנוסעים הצבאי הרוסי אתמדגם איליושין Il-20M בגישתו לנחיתה בשדה התעופה "חמיימים" המשמש את הכוחות הרוסיים. הרוסים שכעסו על ישראל כי לדעתם המטוסים התוקפים של ישראל ניגשו לתקיפה תוך שהם "מתלבשים" על חתימת המכ"ם של המטוס הרוסי ובכך גרמו לטילים הסוריים מתוצרת רוסית להפיל את המטוס מעל הים התיכון. מאז אותו אירוע היו תקיפות ישראליות אם כי בעצימות נמוכה וישראל לא הודתה שהיא עומדת מאחורי התקיפות הללו. בערת אגב נאמר כאן שרוסיה לא מסרה לסורים את מה שמוגדר בעגה הצבאית-אווירית את קודי עמית-טורף וזו הסיבה שמערכת הנ.מ. הסורית לא הצליחה לזהות שמדובר במטוס רוסי.

מה שאירע בלילה שבין שלישי לרביעי שישראל חזרה לתקוף את משלוחי הנשק האיראניים (במיוחד כלי נשק מדוייקים ביותר), שכוחות "משמרות המהפכה" האיראניים מספקים לחיזבאללה. את התקיפה

השאלה הנשאלת האם התקיפה הזו היה בה משום שליחת מסר לכולם שישראל ממשיכה במדיניותה שלא לאפשר מעבר כלי נשק לחיזבאללה ואולי, בשל סמיכות המועדים קיים קשר בין הודעתו של טראמפ שהוא מחזיר את הכוחות האמריקאניים שפעלו נגד דאע"ש בסוריה. הודעתו זו שלטראמפ יוצרת מצב חדש בחזית הסורית וכמו כן במזרח התיכון כולו. לאחר שנים, בהם הרוסים שהיו עסוקים בחזיתות הקרובות להם כגיאורגיה ואוקראינה ובכלל מול מערב אירופה חזרו לבצע פעילויות של "בעל בית" במזרח התיכון. מול זאת מאז הוביל אובאמה את דירדורה הבינלאומי של ארצות הברית כמעצמה עולמית, חזרה וזרחה שמשה של רוסיה באזור במיוחד נוכח הסיוע המסיבי שהיא הגישה לרופא העיניים הסורי אסד שמלחמתו כנגד האופוזיציה הסורית וכנגד כוחות דאע"ש כמעט וגרמו להפיכת סוריה למדינונת קטנה בין לאטקיה לטרטוס...

עתה בא טראמפ וחיזק את מעמדה של רוסיה כשהוא פוזל, כנראה, לתקופה הבדלנית של נשיא אמריקאני אחר-וודרו ווילסון שניסה בכל כוחו לשמור על הניטראליות האמריקאנית בימי מלחמת העולם הראשונה, עד שקלט שהגרמנים משטים בו וב-2 לאפריל 1916 ביקש מהקונגרס להכריז מלחמה על גרמניה. אבל טרמפ שלא נתן לאנשי אבו מאזן לשטות בו, מוצא עצמו במעמד מביך אל מול הכורדים המסכנים שתלו יהבם בו וגם אל מול המפרציות וסעודיה אותן דאג כה לקרב.

אם נצא מנקודת ראות זו של התהליכים שטראמפ בחר בהם, נוכל לומר שישראל מאותתת גם לסוריה, גם לחיזבאללה ולעוד כל מיני פיגורות מזרח תיכוניות שהיא חיה, קיימת ומסוגלת לבעוט ולא סתם לבעוט כי אם בבעיטות קשות וכואבות לכל מי שמנסה לחתור תחתיה.

אבל זה לא הכל פעילותה זו של ישראל מצביעה גם על חוסר האמון שהיא רוחשת למדיניות כוחות ההפרדה של האו"מ או מדינות אירופאיות שלפי חזון פרס בזמנו היו אמורים לחצוץ בין ישראל לבין מדינה אחרת כי בפעילותה זו של ישראל היא מראה שלמרות היות כוחות מעצמתיים באזור, היא יכולה להרשות לעצמה לבצע פעילויות שהיא מאמינה שהן חיוניות לגורלה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל