סיפורו של אלוף

מחשבות, הבנות ותובנות, בעקבות סיפורו של האלוף איילנד

לאחרונה נחשפנו אל הסבל הנורא של האלוף איילנד, שסובל מסרטן הערמונית. בנוסף, מאוד התרשמתי מהביקורת שלו על שירותי הבריאות, ששטח בראיון אתו, בעקבות סל התרופות החדש.
סיפורו של האלוף איילנד, מזכיר לי את פרשת לוחמי הקומנדו הימי, שנפגעו מאימוני הצלילה בקישון ורבים מהם לקו בסרטן. בסרט שעשו אז, על מחלת הסרטן, סיפר איש קומנדו שחלה בסרטן, על המלחמה שלו, הלא קונבנציונלית בסרטן. הסרט היה חזק מאוד וחשף שיש דרכים רבות ומגוונת להילחם בסרטן ולמחשבה חיובית אין גבולות, למרות שהרפואה מנסה לתחום את הסבל שלנו לתפיסת עולם צרה ומוגבלת. אני לא אומר, שהרפואה לא התקדמה בטיפולים חדשניים ומועילים ביותר לסרטן, אלא שיש תמיד לנסות לבחור בדרך הכי פחות פולשנית.


יש מה לעשות – או במלחמה כמו במלחמה

כולנו מדברים על הבריאות, אבל עושים מעט מאוד כדי לשמור עליה. הסיבה לכך, היא המודעות שלנו לנושא. אנחנו מקבלים את היותנו בריאים כמשהו טבעי, והכרחי אפילו. כשאנו חולים אנחנו מתקוממים, מרגישים אבודים וקשה לנו לתפקד. בסרט "יקיצות" מספרת אימא של חולה אפילספיה (שאת תפקידו גילם רוברט דה נרו): "כשבני היה בריא, לא חשבתי שיש צורך לעשות מזה עניין. לא חשבתי שצריך להודות על כך בכלל. אבל כשהוא חלה, אז בהחלט רתחתי מזעם ובאתי בטענות לכל העולם"... כולנו כאלה, לוקחים את הבריאות כמובנת מאליה. ובכך גם מעוותים את המציאות. אנשים רבים, שהחלימו ממחלות, לא זוכרים בכלל שהיו חולים. הם לוקחים את הבריאות שלהם, כמשהו מובן מאליו. הם לא מקדישים מחשבה לדרך שגרמה להם להבריא. לא טורחים לספר על הטיפולים שעזרו להם. כך קורה שהרפואה האלטרנטיבית, שכוללת, גם, מרפאים מעולים, זוכה להתעלמות מוחלטת. נהפוך הוא. אנשים אלו, מאמצים את האמרה של הרופאים (שמדברת על שפעת): "עם התרופה אתה נרפא תוך שבוע, בלי התרופה זה ייקח לך שבעה ימים"... מה שרופאים אלו לא מספרים, זה שצריך לשמור על הבריאות, כשבריאים ולא להירתע מדרכים לא קונבנציונליות לטיפול, כשחולים.
מניסיון אישי אני יכול להעיד על המחסומים שיש לנו, בדרך לאמונה ברפואה הלא קונבנציונלית. להבנתנו, הרפואה כפופה לחוקים הפשוטים של כסף. אם הייתה תרופה למחלה מסוימת, בוודאי כולם היו יודעים עליה והממציא היה מתעשר. כך למשל, בעקבות שימוש במיטה הקוריאנית לטיפולים אלטרנטיביים, "סרגם", הצלחתי להיפטר מהמון בעיות בריאות. ביניהם גם הפרעות קצב, שמהן סבלתי. כשאני מספר על כך לאנשים, אני נתקל בהסתייגות, "לא ייתכן, אין דבר כזה, אם זה היה נכון, זה שווה מיליון דולר וכולם היו יודעים על זה!"
מה זה חיים? זה זרימת האנרגיה שבתוך הגוף. מה שנקרא צ'י ברפואה האלטרנטיבית. פסיכולוגית אחת הגדירה פעם, את בעיית העייפות ומצב הרוח, דרך דימוי הגוף למכונה שיש לה מטען. האנרגיה פשוט נתקעת וזה מה שאנחנו מרגישים. ברגע שנפעל, נפעיל את המטען הזה והכול יזרום כשורה.

הדרך הלא קונבנציונלית

ולעניינו של האלוף איילנד. אני מכיר אישית את הכאבים ויכול להזדהות עם הסבל שלו. בזמנו גילו אצלי (בדרך מקרה) דם בשתן. אחרי בדיקות מרובות, נשלחתי לעבור ציסטוסקופיה. כשקראתי על הבדיקה באינטרנט, הבנתי שמדובר בבדיקה מאוד כואבת. בנוסף, הרופא המליץ על הבדיקה בבית חולים, בדיקה יותר כואבת, כדי שבמקרה הצורך יהיה אפשר באותה הזדמנות, גם לטפל אם תתגלה בעיה. אחרי מחשבה רבה ולחצים שהופעלו עלי ("תעבור את זה ותגמור עם הדאגות") הסכמתי. זאת בדיקה כואבת שאין לתאר! הצטערתי על הרגע שהסכמתי לבדיקה. לא התגלה כלום, אבל עברתי סיוט נוראי. מי שעבר את הבדיקה הזאת, מסוגל להבין מהו באמת כאב, שרובנו לא מסוגלים בכלל לתאר לעצמנו. השיר המצורף, מספר על החוויה הזאת שלי.
בעניין הזה, של האלוף איילנד, כנראה שאין תרופה קונבנציונלית לכאבים. אם כי, אולי, עם קצת אופטימיות (ותמיד מחשבה חיובית יכולה למצוא תרופות פלא) אפשר להניח שהיפנוזה, או שיטות ביופידבק שונות, יכולות לעזור. גם גירוי מוחי בא בחשבון. שלא לדבר על תא לחץ (שנמצא בבית החולים אסף הרופא). אשתי, שגם התגלה אצלה סרטן, השתמשה בתרופות הסיניות של פרופ' (לאונקולוגיה סינית) לי הונג פן, שהמציא פורמולה מיוחדת, שרשמה עליה פטנט. אחרי שעברה סדרה של הקרנות, הכמוסות הללו בהחלט עזרו לייצב את מצבה. עוד אני יכול להעיד מניסיון אישי, טיפול דיקור שעברתי. במהלך הטיפול הרגשתי פתאום התעלות ושלווה עצומים, ממש כל הפחדים, הבעיות והמחשבות השליליות נעלמו ונכנסתי למצב מדיטטיבי מופלא. המטפלת (בחורה רגילה, שעברה כמה קורסים בנושא) סיפרה שהדבר נוצר בהשפעת המחט שהייתה מכוונת לכבד. אין לי ספק, שטיפול כזה יכול להקל במידה עצומה על כל כאב, יהיה חזק ככל שיהיה. יש דברים מפתיעים, למשל גיליתי ששמן ארומתי, רוזמרין, מרפא לי כאבי פרקים. וגם דברים מפתיעים עוד יותר. קבלתי תרופה בשם טריטייס, ללחץ דם. בדיעבד גיליתי שהתרופה הצליחה לפתור לי את בעיית שלפוחית השתן הרגיזה ומלחיצה שלי. זאת, כאשר תרופות שקבלתי מהאורולוג לבעיה הזאת, בקושי רב עזרו. במקרה של האלוף איילנד, מה שנדרש זה לא קשרים, שלא חסרים לו, אלא נכונות להאמין ולעשות דברים לא קונבנציונליים. הוא יכול לנצל את היותו אדם בעל אמצעים...
יש לי חבר, שלאחרונה חלה בשלבקת חוגרת. גם מחלה זאת, מתאפיינת בכאבים נוראים. למרות הכאבים החזקים, החבר שלי לא השתכנע לפנות לרפואה האלטרנטיבית, למרות שזאת מציעה פתרונות מצוינים למחלה. שכן מחלת השלבקת חוגרת, נובעת מפגיעה של המערכת החיסונית. שיטות כמו דיקור, ובעיקר טיפול בעקיצות דבורים, מעודדים את המערכת החיסונית לפעול ונלחמים בכאבים. אבל מה לעשות, והחבר לא מאמין ברפואה אלטרנטיבית ולמרות שבאופן הגיוני הוא מבין את הדברים, הלב לא נותן לו לפעול. לכן כל כך חשובה מחשבה פתוחה, להעז לקוות ולהאמין שיהיה טוב, שיש ישועה ופתרון לכל בעיה. כשאנו בריאים, אנחנו מאמינים בזה. אבל המחלה פוגעת קשות באמונה הזאת. אמנם המחלה היא סימן שהגוף נלחם בבעיה שצצה לה, אבל לא פעם, הוא לא מצליח במלחמה שלו. לא פעם הוא זקוק לעזרה של גורמים אחרים, שאינם קיימים ברפואה הקונבנציונלית.

ואף על פי כן – יש אלוהים!

באופן עקרוני אני מאמין, שאלוהים מביא לכל אדם בעיות, שהוא מסוגל להתמודד אתן. אם האדם רק יבין את המשמעות העליונה של הבעיות שלו, אז יראה שהכול מתוכנן בעצם על ידי המהות האלוהית שבו. שכן הבעיות הן הדרך של האדם להתחזק, ולצבור לעצמו כוח ועוצמה. רק כך הוא יכול לגלות את הכוח הנפלא והעצום, השוכן בתוך נפשו. רק כך הוא יכול לגלות את האלוהים שבו.

שיר הבריאות

הלכתי לבית החולים לחוות חוויה
כי אני מאמין שלכל דבר סיבה
נתקלתי בסבל, חוויה נוראה
יצאתי בסוף בשלום אם כי בעין ולסת שבורה
יש אומרים מבית חולים לא תמיד יוצאים
דרכי הרופאים לא דרכי נועם לאנשים
ואחרי שהם אנליזה עושים
מניתוח וכל מני פעולות אלימות אחרות לא נרתעים
כי אין להם פשוט כלים אחרים
יצאתי מבית החולים ולמדתי בסוף כמה שיעורים
שלשמור על הבריאות צריך פי מאה מונים
לבריאות שלנו יש פתרונות טובים
שלבית החולים להגיע לא מחייבים
אז הבה נשכיל ונאמץ לעצמנו לקחים בריאותיים
להימנע ממחלה זה לא מסובך
צריך רק לפתוח את הראש ולקח נלמד
הלכתי לבית החולים ללמוד לקחים
חזרתי ומאחורי השארתי הרבה חולים אחרים
לבי כואב אני לא שלם
את הסבל לא ניתן לחסל
אז הבה נשאב תבונה
הבה נבין אחת ולתמיד שבידינו הדרך להבראה
הפסיקו להשתטות להתעלם מאזהרות
שפרו את חייהם, נהגו במתינות
השכילו לבחור אל תעשו טעות
את המחיר נשלם בסופו של דבר
כי הכול מתאזן עם הזמן
זה דרכו של העולם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל