האקדח של סבא

כל המכיר אותי יודע שאני "מכור" לסיפורי נוסטלגיה,הנה סיפור כזה עם נגיעה אישית...אקדחו של סבי שעל שמו אני נקרא "הירש לייב רוזנברג" או בגרמנית Hirsch Löwe Rosenberg ופירושו בעברית צבי אריה רוזנברג היה משאת נפשי שנים ארוכות...

"מעשה סבים סימן לנינים"

נטלתי אמירת חכמי ישראל "מעשה אבות סימן לבנים" שיפצתי ערכתי ועתה היא "מעשה סבים סימן לנינים" איך ה-"גנים" ואהבת האקדחים עוברים מדור לדור במשפחתנו. במלחמת העולם הראשונה שרת סבי בתפקיד פיקודי בצבא ה-"אוסטרו-הונגרי", נפצע הוכר כנכה מלחמה וקיבל גמלת נכות.מסיפורים ששמעתי מאבי ודודי נודע לי כי הסבא שעל שמו אני נקרא היה גאה מאוד באקדח אותו קיבל בעת שירותו הצבאי,אקדח שהיה נתון דרך קבע בנרתיק על גופו.


הנצחה למשפחת רוזנברג שהושמדה בשואה.

אחד מסיפורי המשפחה יודע לספר כי סבי חרט בראשי תיבות שמו בגרמנית H.L.R Hirsch Löwe Rosenberg ובאידיש "הירש לייב רוזנברג". על אקדח dreyse model 1907 שתוכנן בידי לואיס שמייסר. לבד מאבי ודודי ששרדו את השואה הרי שסבי הירש לייב, סבתי גיטה לבית שנייצר וארבעת ילדיהם פסי, איציק, זישע וסימה נרצחו בשואה בשנת 1942 בידי הנאצים ועוזריהם האוקראינים באקציה השניה ביער טוסטונוביצה ליד בוריסלב גליציה המזרחיתׁׁׁ(כיום אוקראינה,לשעבר פולין)

הנסיונות לאתר האקדח של סבא dreyse model 1907

.גם לי היה בילדותי אקדח "סטאר" ספרדי, אקדח הזנקות שפירקתי שימנתי והרכבתי מאות פעמים,כילד דימיתי עצמי לוחם יחידה מובחרת, אך עם השנים נעלם האקדח כמו שנעלמה היחידה המובחרת.בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת באחד מביקוריי בפריז נקלעתי עם זוגתי לשוק הפשפשים ובאחד הדוכנים עמדה רוכלת שלפי התליון על חזה הבנתי כי יהודיה היא, פניתי אליה באידיש הראיתי לה תמונה של סבי חמוש באקדחו (עם השנים נעלמה התמונה כאילו ובלעה אותה האדמה) ושאלתי אותה באם ניתן למצוא אקדח כזה? הרוכלת ביקשה ממני לסור למחרת בסוף היום ואולי, כך אמרה, תוכל ל"ארגן" לי אקדח דומה. כמה נאיבי הייתי, כל הלילה והיום המתנתי בדריכות וציפייה לראות את אקדחו של סבי עם חריטת ראשי התיבות של שמו H.L.R אין לסיפור הזה happy end ,יום המחרת הגיע ואני נרגש כולי מגיע לדוכן ומצפה לראות האקדח.הרוכלת הוציאה תיבת עץ הדורה ובתוכה שכן לו אחר כבוד אקדח כמו שהיה לסבי אך ללא חריטת שמו.מאוכזב עזבתי הדוכן ,שנים מאוחר יותר הצטערתי שלא רכשתי את "האקדח של סבא" גם ללא חריטת ראשי תיבות שמו.


"האקדח" של סבא שב הבייתה

חלפו שנים ולאחרונה נינו של סבא הירש לייב שגיא בני סגר מעגל (יותר מזאת, אני רואה זאת כהנצחה לסבי שהוא ומשפחתו הושמדו בשואה).באמצעות חברי ילדות העוסקים בתחום הצלחנו למצוא אקדח dreyse model 1907 ישן (מצופה ניקל בניגוד לאקדחו של סבא שהיה מצופה כרום).ושגיא שיפץ האקדח הוסיף לו "לחיים"משני צידי האקדח במקום הלפיתה טבע האותיות H.L.R.והרי הוא לפניכם.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל