המלחמה בטרור - אז ועכשיו

חיסולו של אסאם ברגותי, בן למשפחת ברגותי הידועה, מזכיר לי את לכידת עבד אל רחים ג'אבר. האיש שעמד בראש כנופיית מחבלים, שפעלה באזור ירושלים וגם חברון. היה זה אחרי מלחמת ששת הימים, כששירתי במג"ב באזור חברון. הזכרתי את לכידתו, בספר שכתבתי: "בין ירושלים לחברון", שקטע ממנו מובא בזה.

בראש קבוצת המחבלים האכזרית בעיר, עמד זה לא מכבר מקומי, בן חמולת ראש העיר, בשם עבד אל רחים ג'אבר, שהייתה דמות מבוקשת בכל האזור. באחד מסיורי הלילה השגרתיים, נראו מקבצי ירי נותבים בשמים. היו אלה צרורות שנשמעו היטב, כצליל ארוך, במרכז העיר. היה זה אירוע קשה בהיקפו ובצורתו השפלה והמזעזעת, בו נאלץ בעל חברוני להסיע על דעת עצמו וללא כל תיאום, את אשתו הכורעת ללדת לביה"ח המקומי, באמצע הלילה, בשעה שנתקפה בצירי לידה. הייתה זו נסיעה אומללה שנסתיימה בהריגתה בשוגג של היולדת, בשעה שנפתחה אש על הרכב הבודד, שעשה דרכו בדרך הראשית ונפגע על ידי אותם רשעי אדם ורוצחים, שטעו בזהות הנוסעים הליליים ולא הבחינו בהם.

אירועי האלימות, מדרימים עד לפאתי עסג'א, כפר מאובק ומרוחק, בגזרת דהריה. שם ביום בהיר אחד, נפתחת אש לעבר רכב תיירים, שנגמרת בעוד הרוגה. העוצר והסריקות מתחילות שם למחרת, דבר המביא לקבוצה של אנשי חוליית ג'אבר לחמוק בלילה על גבי סוסים לעבר אום פיקרא, הידועה במקומות המסתור הרבים שלה. החוליה חוברת לשוכני האוהלים הניידים, שנותנים לה חסות באמצע המדבר הצחיח. המקום משמש כצינור להולכת האמל"ח אל תוך ההרים. באחד מביקורנו במקום, רגע לפני שכמעט ועזבנו את המאהל העלוב והנטוש, ערכנו בדיקה קצרה ומצאנו על הרצפה מונחות בסדר צפוף, מספר מחצלות פשוטות ולצדם מזרונים מוכנים לשינה. נדמה היה שדמות אישה מופיעה לשנייה ונעלמת מאחורי הפרגוד כרוח רפאים. קול דריכת נשק נשמע ולאחריה מגיע צרור ארוך, שיורה אחד הלוחמים לעבר דמות האישה. זאת נופלת פצועה ומדממת. מסתבר שהיה זה איש חוליית החמושים החומק והמחופש. הלה מספק בחקירתו ידיעות מדויקות, שגורמות כעבור זמן מה ללכוד את ג'אבר, ראש החוליה החברונית הנמלט. היה זה סיומו של מרדף בן שנתיים אחרי החוליה המסוכנת והחמקמקה.
לא הייתי אומר ומאמין שתפיסת החוליה הדומיננטית בהר חברון מביאה את הסוף והשקט לאזור. הכול יכול לקרות כאן כל רגע. מה עוד שכאלה מטורפים חמושים מסתובבים בשטח, שיכולים לגרום לשיבוש סדר החיים האזרחיים והצבאיים ביחד בכל רגע.

עוד חוזר הטרור

חיסול חוזר
עוד חוזר הטרור
שאיננו נגמר
נילחם בו עכשיו כאן
כמו שנלחמנו שם
נכה ונחזור
עד אשר הטרור יעצור
וגם אם תופי מלחמה
יישמעו בסביבה
נתעלם את אוזנינו נאטום
ונכה בטרור חזור וחזור
לעולם ראש לא ירים
שפוף כמו נחש
יתפתל כאחד שתמיד סכנה חש
והעולם אז יבין
שטוב לו אם בטרור לא יכיר
ולא ייתן יד לאותם נבלים
אלא יצטרף אלינו במלחמה
עד אשר הטרור ראש שוב לא ירים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל