נקודה שבועית פרשת השבוע "בשלח" ה'תשע"ט

ברוך ה' אנשי אמונה אנחנו ומשתדלים לבטוח בה' ולתת בו את ביטחוננו, אך עלינו לדעת שהמלאכה, ובטח הצעד הראשון שבה מוטל עלינו.

ברוך ה' אנשי אמונה אנחנו ומשתדלים לבטוח בה' ולתת בו את ביטחוננו, אך עלינו לדעת שהמלאכה, ובטח הצעד הראשון שבה מוטל עלינו.
בפרשה שלנו, פרשת "בשלח", אנו מגיעים לרגע השיא ביציאת בני ישראל ממצרים, והנה העם נמצא כולו בדרכו אל מחוץ למצרים ועוד רגע ממש יגיע העם אל ים סוף.
אך כאן העם נתקף בפחד ופונה אל משה בתלונה שהוא מביאם אל המוות בשעה שמולם נמצא הים ומאחוריהם רודפים המצרים.
משה מתפלל לה' והוא עונה לו באופן חד וברור: "ויאמר ה' אל משה מה תצעק אלי דבר אל בני ישראל וייסעו". ה' אומר למשה זה לא זמן לתפילות ובקשות, זה זמן עשייה. תאמינו בי ותתחילו לזוז.
הרש"ר הירש בפירושו נותן לנו זווית יפה: "באמת הישועה תלויה עדיין בעם, הצעד הראשון צריך שייעשה על ידי העם, ועדיין עליו להיות ראוי לישועה על ידי ההוכחה המעשית שבליבו בטחון בה' המביא לידי אומץ לב וזריזות מעשים ללא פחד. תחילה ייסעו הם וירדו לים בלא היסוסים וחששות, ורק אז יסלול ה' את נתיב הישועה".
וממשיך הרש"ר בפסוקים הבאים: "לא אני בלבד אפעל במעשה הישועה: גם בני ישראל - על ידי אומץ לב שיש עימו ביטחון בה'; ואתה כשליח ה' עם מטך המטביע על ההתרחשות חותם של פועל ה' ואני לבסוף אפעל לעיצובה המיוחד של ההתרחשות, הנני מחזק את לב מצרים ויבואו אחריהם."
כמה שנאמין ונבטח בה', ואנו מצווים על כך, עדיין ישועת ועזרת ה' תלויה בראש ובראשונה בנו. עלינו, כמו נחשון, לקפוץ אל המים בכל עניין שיש לנו וקודם כל לפעול. לעשות. להתקדם, להוציא לפועל את כוח ואומץ ליבנו.
כאשר יראה ה' שפנינו אל העשייה הוא כבר יעשה את שלו ויביא לנו את ישועתו,
במהרה בימינו.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל