מדוע אנחנו סובלים?...

בזמנו היה ספר, רב מכר, נהדר "אני בסדר, אתה בסדר", שניסה ללמד את הקורא, להרגיש בסדר. לא להרגיש רגשי אשמה. לא להרגיש שאיננו ראוי או שהוא עושה דבר לא נכון. שכן רבים מאתנו סוחבים את מה שההורים ניסו להחדיר בנו: שאנו צריכים להשתדל, להיות יותר ולשאוף ליותר. לא כי אנו ראויים לכך, אלא דווקא ההפך, בגלל שאנחנו לא בסדר.

כשהרצון שלנו למשהו, אינו מתממש, אנחנו סובלים. כשחינכו אותנו שאנחנו צריכים לעשות או להיות מישהו אחר, שאיננו אנחנו, אנחנו מרגישים רגשי אשמה, וסובלים. כשחינכו אותנו שעלינו לעשות כך וכך, ואנחנו לא עושים זאת, אנחנו סובלים. כאשר החיים נראים לנו כמשהו שאין לנו שליטה עליהם, אנחנו סובלים.
הסבל הופך להיות הרגל שלנו ואנחנו סובלים עוד יותר. ועוד יותר גרוע: הסבל הופך להיות אזור הנוחות שלנו. לכן לא פלא, שלפעמים, דווקא הדברים הגרועים ביותר שקורים לנו, הם הדברים המועילים ביותר בשבילנו. הקיפאון הוא מוות של הנפש והוא אבי הדיכאון.


הרגע הנוכחי הוא כל מה שישנו

אם רק נבין שאנחנו נמצאים תמיד במקום שהיינו צריכים להימצא בו. אם נבין שאנחנו מגשימים את היעוד שלנו, בזה שאנחנו פשוט חיים, כפי שאנו חיים, אז נתפטר מהסבל. אם נבין שמה שאנחנו הננו ומה שאנחנו עושים, הם המיטב שאנו יכולים וצריכים לעשות, אז נתפטר מהסבל. אם לא נרגיש רגשי אשמה. אם לא נחשוב שאנחנו צריכים להיות ולעשות דברים שאיננו עושים... אם נהיה בסינכרון עם האני שלנו ונאהב את עצמנו ונרגיש ראויים לאהבה. אם נאפשר לעצמנו את כל זאת ונפסיק לחסום את עצמנו, נפסיק לחשוש ולפחד. פשוט להיות אופטימיים ולאמץ מחשבות חיוביות. כשקורה לנו משהו טוב, להרגיש שזה מגיע לנו ולא שזה משהו מקרי, לא מתאים וחד פעמי. ולא, שלא ניתפס לאובססיה של מחשבות חיוביות, כי אז נסבול רק בגלל שאיננו חושבים נכון... גם רצון עז לא לסבול, גורם כשלעצמו, סבל. מהו הדבר הכי גרוע שאנחנו יכולים לעשות? לרחם על מישהו. לא להבין שאולי, כנראה, הוא סובל, כדי שאנו נבין שאנו יכולים ליהנות...
אנחנו סובלים כי אנחנו חושבים שאיננו עושים מה שצריך (ובעצם מה שאחרים קבעו בשבילנו...) ואנו לא מה שאנו צריכים לעשות ולהיות. בזמנו היה ספר, רב מכר, נהדר "אני בסדר, אתה בסדר", שניסה ללמד את הקורא, להרגיש בסדר. לא להרגיש רגשי אשמה. לא להרגיש שאיננו ראוי או שהוא עושה דבר לא נכון. שכן רבים מאתנו סוחבים את מה שההורים ניסו להחדיר בנו: שאנו צריכים להשתדל, להיות יותר ולשאוף ליותר. לא כי אנו ראויים לכך, אלא דווקא ההפך, בגלל שאנחנו לא בסדר. הם העבירו לנו את המשא הכבד, שההורים שלהם העבירו להם. וכך, אנו עלולים למצוא את עצמנו, בשיא ההצלחה ובשיא ההערכה שאנו זוכים מהסביבה, לא מאושרים, אומללים. חושבים שלא הגשמנו את עצמנו. מרגישים עדיין את מה שהרגילו אותנו חשוב: שאנחנו לא בסדר. שאנו צריכים לנהוג אחרת.
מה אנחנו צריכים לעשות? להשלים עם עצמנו, לקבל את עצמנו ובעיקר לאהוב את עצמנו. כולנו יצורים שנבראו בצלם אלוהים. כולנו יצורים נפלאים ומופלאים, שנועדו לגלות את עצמנו הנפלא.

אנחנו יוצרים את הסבל ואחראים לו

היא יושבת על המדרגות במקום ציבורי, בחורה די צעירה ונראית סך הכול בסדר. אבל היא בוכה. היא ממלמלת בלי הפסק, כמו פטפון שבור, בקול בוכים: "תעזרו לי, בבקשה, תעזרו לי". היא מקבצת נדבות.
בסרט "כף רגלי השמאלית", אומרת אמו של גיבור הסרט, ילד נכה קשה, שהתאהב בעובדת סוציאלית והוא מגלה שיש לה בעצם חבר: "מהו סבל גופני לעומת סבל נפשי?!". ומתכוונת שאין מה להשוות, וברור שהסבל הנפשי הוא גדול לאין שיעור מהגופני. מדוע? כי את הסבל הגופני, הילד כבר התרגל לקבל. הוא הופך להיות ילד ככל הילדים. אבל כאשר הוא נחשף לסבל הנפשי, הוא סובל ממנו הרבה יותר.
כולנו התרגלנו לחיות את חיינו, כל אחד עם הצרות שלו. לאחד יש צרות קטנות ולשני גדולות. האמת, שכולנו זקוקים לצרות, כדי לחיות. מי שאין לו צרות גדולות, ימציא לעצמו צרות קטנות. יהפוך כל דבר קטן, לצרה. הכול עניין יחסי.

כולנו אחד והכול יחסי

אפילו מבחינה פיזית טהורה, אפשר לראות את ההשפעה שיש לאינטראקציה ביננו. כולנו קשורים זה לזה.
פעם חשבו שיגלו את הפרפטום מובילה, תנועה נצחית, שתפיק אנרגיה יש מאין. אבל עם הזמן הגיעו למסקנה, שזה בלתי אפשרי. כלומר, אין דבר בעולם שעומד בזכות עצמו, הכול תלוי באלמנטים אחרים. הכול קשור והכל אחד... החיים בעצמם הם לא ביולוגיה בלבד, אלא יש פה ניצוץ אלוהי, של בריאה שמניעה את החיים עצמם....
אז למרות שלא גילו איך לייצר מקור אנרגיה נצחי, הרי בכל זאת, האנושות התקדמה מעל ומעבר. זאת בשל הדמיון האנושי, שהוא כוח המניע החזק והאמתי של היקום. הדמיון שהוא בעצם כוח הבריאה. הרי בראשית נאמר: יהי אור ויהי אור. כלומר די בלדמיין דבר מסוים, כדי שהוא ייברא. הניצוץ האלוהי קיים בכולנו וגם כוח הבריאה נמצא בכל אחד מאתנו.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל