נקודה שבועית פרשת השבוע "כי תשא" ה'תשע"ט

בדרך כלל בסרטים וספרים נהוג לתת כבוד לערכים, סופרים, מפיקים ובמאים בתחילת היצירה ובסופה, והנה ביצירת הפאר של העם היהודי,

בדרך כלל בסרטים וספרים נהוג לתת כבוד לערכים, סופרים, מפיקים ובמאים בתחילת היצירה ובסופה, והנה ביצירת הפאר של העם היהודי, משכן העדות הוא אוהל מועד, ניתן הכבוד הזה בדיוק באמצע חמש הפרשות שעוסקות בבניית המשכן ותיאור הקמתו, חלקיו, כליו וחומריו.
וכך נכתב בפרשתנו: "ראה קראתי בשם בצלאל בן אורי בן חור למטה יהודה, ואמלא אותו רוח אלוקים בחכמה ובתבונה ובדעת ובכל מלאכה".
ה' בוחר בבצלאל שיהיה האחראי, המתכנן, האדריכל של בניין המשכן. התכונות החשובות בעיני ה' שבהם הוא יטמיע בבצלאל הם חכמה, תבונה ודעת.
רש"י בפירושו במקום מסביר לנו היטב מיהו אדם חכם: "חכמה - מה שאדם שומע מאחרים ולמד"; "תבונה - מבין דבר מליבו, מתוך דברים שלמד".
ואם ניזכר במה שכתוב בפרקי אבות בעניין החכם נראה: "איזהו חכם? הלומד מכל אדם" וכן: "ארבעה מידות התלמידים:... מהר לשמוע וקשה לאבד - חכם".
החכם הוא דווקא זה שנמצא ומביט ומקשיב מהצד בקשב רב וקולט מהסובב אותו. זה אותו אחד שבענווה רבה יודע לפתוח אוזניו לאחרים, בין אם הם גדולים ממנו ובין אם קטנים ומהם הוא לומד. אחרי שיספוג חכמה למידע מאחרים יוכל לבחון עצמו אם בעל תבונה הוא ויבין מדברי מי ששמע ממנו דברים חדשים.
כך גם כנראה היה אדריכל המשכן. לא סתם כנראה נקרא שמו "בצלאל" שהיה תמיד בצל הא-ל. עצמיותו לא הייתה חשובה ולכן היה בצילו של ה' אבל ידע לפתוח ליבו ושיכלו כדי להרחיב אופקיו.
אם רצוננו להיות חכמים, נבונים ומשכילים עלינו ללמוד קודם כל מה שלמדנו מפרקי אבות ומרש"י בפרשה על בצלאל מה הדרך להגיע לחכמה.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל