החברה הישראלית והמדינה לכודים במשבר שעיקרו: מהפיכת הזהות

זה לא משבר של אשכנזים שהקימו את היישוב שהיה למדינה אלא של כל ישראלי מבין מהו צופן/קוד המהפיכה שהביא ריבונות לעם ישראל. דורות של זהות דתית הביאו חורבנות וגלות. עד שלפני 120 שנה יהודים שיחררו עצמם ליהדות פתוחה של “הזהות הלאומית והמודרנה".

זה לא משבר של אשכנזים שהקימו את היישוב שהיה למדינה אלא של כל ישראלי מבין מהו צופן/קוד המהפיכה שהביא ריבונות לעם ישראל. ד

החברה הישראלית והמדינה לכודים במשבר שעיקרו:
מהפיכת הזהות
צבי י' כסה
זה לא משבר של אשכנזים שהקימו את היישוב שהיה למדינה אלא של כל ישראלי מבין מהו צופן/קוד המהפיכה שהביא ריבונות לעם ישראל. דורות של זהות דתית הביאו חורבנות וגלות. עד שלפני 120 שנה יהודים שיחררו עצמם ליהדות פתוחה של “הזהות הלאומית והמודרנה". זהות לאומית היא פלנטה נוגדת גלות ושיבטיות. מטרת העל היא לנרמל את הקיום היהודי. אין צדק אלוהי. אין צידוק הדין. גורלנו בידינו. הצדק האנושי הוא זכותנו לריבונות. המדינה היא האמצעי לנירמול הקיום - עם בין עמים מדינה בין מדינות, בָמָה לחדש את כוח היצירה שהתנוון.

נושאי הזהות הלאומית הקימו מדינה והישגים לה שלא היו כמותם בהיסטוריה. ההישגים חיפו על סטיות מעקרונות מדינתיים של חוקה ומתוקנות דמוקרטית. אחרי ניצחון 67 והכיבוש סטיות אלה היו לעיוותים משיחיים שנסקו לשינוי פניה של התקומה ממדינה לשִבְטָיָת -יהוּדָאִיים. ה"גנבו לנו את המדינה" שהוקרן בערוץ 10 מקורו לא במעטפת הפוליטית אלא בשורש ובגזע שהם חלולים ממושגים ועיקרים ונורמות של זהות לאומית במדינה מתוקנת. וחומרי הזהות של היושנה היְהוּדָאִית גוברים על אלה של התקומה הישראלית.
המשבר – גזע חלול – מהו ?
משבר הוא מצב של פסק ההתאמה בין מערכת המושגים שלנו לבין המציאות או בין זו למושגנו. ישראלי הנאמן לזהות הלאומית אינו יכול שלא לשאול ביושר איך התגלגלנו לחברה של קורבָנוּת שיבטית, לאי נחת ואכזבות. מדוע נפלו פנינו ? –
וזו תשובתי:
במעבר מתקופה א' –"להקים מדינה", לתקופה ב' - "לקיים מדינה", השתבשה שידרת המושגים של החברה הישראלית: כמעט כל העקרונות - מהרובד הרוחני והמעשי - שהיו נכונים בתקופה א', הם הרסניים בתקופה ב'. כישלונה של החברה ומנהיגיה לעכל את משמעות המעבר בין שתי התקופות הוא שורש המשבר – הגזע חלול. והוא חלול מיום שבן גוריון הפך את מועצת העם לכנסת בלי חוקה ובלי הפרדת הדת מהחקיקה. במאמר זה לא ניתן לפרט את התיזה למרכיביה ביומיום. אסתפק באמונות הבסיס מול המציאות. (פירוט הרעות שניגזרות מהמשבר לחברה ולמדינה תמצאו במצגת[1]):
הכל הפוך אתנו:
אמרנו: נעשה מדינה ויבוא קץ לאנטישמיות - הקמנו מדינה והיא מוקד האנטישמיות;
אמרנו: נעשה ביטחון לעם היהודי. מה נעלה מזה! – והיום, איפה יהודי פחות בטוח?
אמרנו: נהיה משבטים לעם - ובמציאות תהליך ממדינה לשִיבְטִייָה אתנית ותרבותית;
אמרנו: נעשה תרבות עברית/יהודית מודרנית – ובמציאות שוליים של תרבות אמריקנית;
אמרנו: נעשה מדינה לעזור ליהודים - והנה אנחנו הם הנזקקים לעזרתם של יהודי התפוצות;
אמרנו: נעשה מדינה עצמאית, אדונית לגורלה - והנה תלות גמורה באחרים, (באמריקה);
אמרנו: חברת מופת תהיה כאן - איפה אנחנו ואיפה המופת המתרחק?
אמרנו: נורמליזציה של הקיום היהודי – בהוויה, כוחות גדולים נוגדי נורמליזציה;
אמרנו: אזרחות ללא הבדל מין, דת וגזע – בהוויה, מגילת העצמאות ממתינה למימוש;
ומכאן נאמר: חלילה שאפשר לחשוש שמהפתרון אנחנו נהפוך לבעיה של העם היהודי.
שבר אמיתי
ה"לקחו לנו את המדינה" בא מכך שהצהרות האמונה האלה חלולות והמסר ציני. המציאות היא היפוכן וזה השבר אמיתי. הוא הועצם אחרי מלחמת ששת הימים במשיחיות ולאומנות והחליש את ביטחונם וכוחם של בני המייסדים המדינתיים למנוע את דחיקת "הזהות הלאומית" המדינתית הישראלית של התקומה בפני הזהות והקורְבָנוּת היְהוּדָאִיסְטית-שיבטית.
לא לקחו לנו את המדינה. לקחו מכולנו על שבטינו את הדיסקט עם הד. נ. א. של הזהות הלאומית המדינתית – שמדינה היא מדינה היא מדינה. הקרוי שמאל מנהיגיו, אחרי לוי אשכול, מסרו את המדינה לליכוד של בגין עד שנתניהו הפָכו ללאומני בקואליציה דתית – משיחית – התנחלותית המשנה את פניה של מדינת היהודים לזהות שיבטית יהודאית כל-קורבנית נוגדת חלום למדינה נורמלית כדמוקרטיה ישראלית מתוקנת.

מה קרה לחברה הישראלית ולמדינה – מצגת
[1] ) מצגת להקים - ולקיים https://drive.google.com/file/d/1sElovZnR3ImLmNBwaS99lHgLo-BIQBgb/viewאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל