נקודה שבועית פרשת השבוע "ויקהל" ה'תשע"ט

השבת, חוץ מפרשת "ויקהל", נקרא גם את הפרשה הראשונה מארבע הפרשיות, פרשת "שקלים". פרשה שלקוחה מתחילת פרשת "כי תשא",

השבת, חוץ מפרשת "ויקהל", נקרא גם את הפרשה הראשונה מארבע הפרשיות, פרשת "שקלים". פרשה שלקוחה מתחילת פרשת "כי תשא", בה מצווים בני ישראל לתת מחצית שקל על מנת שידעו את מנין בני ישראל. מסך התרומות האלה נעשו אדני המשכן וכך למעשה בזכות כלל העם הוקם הבסיס של משכן ה' ולכל אחד מישראל יש חלק במשכן.
אך כבר בפרשת "תרומה" הצטוו בני ישראל לתת את נדבתם: "... ויקחו לי תרומה מאת כל איש אשר ידבנו ליבו תקחו את תרומתי". בציווי זה נקראו כל ישראל לפתוח ליבם למען בניין המקדש ולתת ככל יכולתם נדבה למטרה זו.
והנה בפרשה שלנו, פרשת "ויקהל", אנו מקבלים עדות עד כמה הנדבה הייתה רבה: "ויקחו מלפני משה את כל התרומה אשר הביאו בני ישראל למלאכת עבודת הקודש לעשות אותה והם הביאו אליו עוד נדבה בבוקר בבוקר, ויבואו כל החכמים העושים את כל מלאכת הקודש איש איש ממלאכתו אשר המה עושים, ויאמרו אל משה לאמור מרבים העם להביא מדי העבודה למלאכה אשר ציווה ה' לעשות אותה, ויצו משה ויעבירו קול במחנה לאמור איש ואישה אל יעשו עוד מלאכה לתרומת הקודש ויכלא העם מהביא, והמלאכה הייתה דיים לכל המלאכה לעשות אותה והותר".
משה נקרא להפסיק את העם מלהביא את תרומתם והוא פשוט מנע מהם להמשיך לנדב,
ויתרה מכך, הפסוק האחרון מעיד בפנינו עד כמה נדבת העם הייתה גדולה, עד כדי כך שלא היו צריכים להצטמצם במלאכת המקדש והחומר לבנייתו ואף אחרי שסיימו להכין הכול עדיין נשאר "הותר" ממה שהיה צריך באמת.
עם ישראל התגלה גם אז במלא תפארתו בשעה שידע והראה עד כמה הקריאה אליו לנדבה חדרה לאוזניים פתוחות ולב רחב.
שנדע להמשיך את דרך העם גם כיום...

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל