גנרלים חברתיים

האזרחים הוותיקים שואפים שוב לעלות על המפה הפוליטית כפי שהצליחו בבחירות לכנסת ה-17 בשנת 2006. קצה נפשם מכל ההבטחות של המפלגות הגדולות והכאילו חברתיות.

אם אין אני לי - מי לי ?

זה לא סוד כי האזרחים הוותיקים הם תמיד האחרונים בהקצבת כספים ע"י המדינה ותמיד הראשונים כשנדרשים קיצוצים. אין מפלגה מאחוריהם שתדאג להם כפי שמפלגות סקטוריאליות דואגות לקבוצות אוכלוסיה מסוימות במדינה כמו המתנחלים והחרדים, ומעריפות עליהם דליים מלאי כסף בלי כל פרופורציה. אם כל בעלי זכות הבחירה מאוכלוסיית האזרחים הוותיקים יצביעו למען מפלגה שתייצג אותם, הם עשויים לזכות ב-30 מנדטים. נהיה ריאליים. ברור שהדבר לא יקרה. אך גם אם מפלגה שכזו תזכה במספר מנדטים ספורים היא עשויה להוות לשון מאזנים בהרכבת ממשלה ולדרוש עבור אוכלוסייתה שבשמה היא נבחרה לכנסת, את המגיע לה למען שיפור איכות חייהם שהידרדרה בשנים האחרות. ראשי המפלגות שאמורים לייצג אזרחים ותיקים חיזרו בלהט אחר אישים ואנשי ציבור ידועים לצירופם לרשימת המועמדים לכנסת, בתקווה ששמם וחסותם הוא זה שיביא מצביעים פוטנציאלים של מבוגרים וצעירים כאחד למען שיפור מצבם של הזקנים ואוכלוסיות מוחלשות נוספות. על פי רשימות מועמדי המפלגות שהוגשו לוועדת הבחירות נראה כי הדבר לא צלח. אין ברשימות המפלגות מועמדים מוכרים ברמה הארצית. על קולם של בני הגיל השלישי מתמודדות 3 מפלגות האמורות לייצג אזרחים ותיקים. מבדיקת מצעי המפלגות מרבית סעיפי המצע זהים בין הרשימות המתמודדות כמו: להעלות את קצבאות הביטוח הלאומי לאזרחים הוותיקים ולשכבות המוחלשות לשכר מינימום (נכון להיום 5300 ₪), שיפור נושא הבריאות והסיעוד, פנסיה, דיור, ניצולי השואה ועוד. כפי שהדבר נראה כרגע, אף מפלגה שמבקשת לייצג את אוכלוסיית המבוגרים והשכבות המוחלשות האחרות לא תעבור את אחוז החסימה בגלל פיצול הקולות בין שלוש המפלגות.

רשימות מתמודדים

עו"ד סער עמית, מייסד "מפלגת האזרחים הוותיקים" טוען כי מלבד מפלגתו "אין אף מפלגת אזרחים ותיקים נוספת, כך שלא היה לנו למי לחבור. אנחנו מפלגת האזרחים הוותיקים היחידה שהאג'נדה שלה היא קודם כול ולפני הכול אזרחים ותיקים. מפלגה אחרת, שרושמת במצע שלה את המילה 'ותיקים' או 'גמלאים' היא לא מפלגת אזרחים ותיקים, אלא סתם מנסה, באופן אופורטוניסטי, לקבל קולות גם ממגזר חשוב זה". אומר חיים רוטר דובר מפלגת האזרחים הוותיקים: "אנו רוצים להגיע למספר מנדטים כזה שנוכל להשפיע ולדאוג לאזרחים הוותיקים. אני מקווה שיהיה לנו את הכוח המספיק לעבור את אחוז החסימה". "בטקס השקת מפלגת האזרחים הוותיקים בחודש ינואר נשא דברים עדי אלדר, ראש עיריית כרמיאל לשעבר ויו"ר מרכז השלטון המקומי לשעבר. הוא גויס למפלגה על מנת להביא לה מעמד יוקרתי כאיש ציבור ידוע מוכר ומוכח בניסיונו הגדול למען הקהילה. "למרות שעברתי הרבה מערכות בחירות בחיי אני נרגש. נרתמתי למשימה כי אני באמת חושב שזה נושא מרכזי היום לטפל בגיל השלישי. אנו לא גנרלים צבאיים. אנו גנרלים חברתיים. אנו לא דואגים לג'ובים. אנו באים מתוך שליחות חברתית אמיתית". עו"ד סער עמית סיפר לפעילים את הסיבות שדחפו אותו לייסד את המפלגה למרות היותו עול ימים: "אני בן 52 .אני עוסק בפעילות חברתית 31 שנים, מתוכם 15 שנים לשיפור המחיה של הקשישים בישראל. כבר ב-2005 פעלתי לייסד מפלגת אזרחים ותיקים. לצערי לא הצלחתי. ליוויתי את אבא שלי הקשיש במשך 9 שנים אחרונות לחייו וחוויתי חוויות קשות. הבנתי אז שהייעוד של חיי לשפר את חיי הקשישים בישראל. ב-2005 לא הצלחתי, וב-2012 הצלחתי לשמחתי לייסד את המפלגה. המצע שלנו הוא חברתי ומאוד מפורט, מאוד יסודי מאוד מקיף. הוא נוגע קודם כל לאזרחים ותיקים ולשכבות החלשות האחרות. יש לנו הרבה אנרגיות, יש לנו תוכניות". רשימת המועמדים של מפלגת האזרחים הוותיקים: עמית סער, אשרי יעקב, גלצר שמוליק, קזדו יוסף.

מועצה לאחריות חברתית

מפלגת "אחריות למייסדים" אותה ייסד ח"כ לשעבר חיים דיין ממפלגת "צומת", חודשים ספורים לפני הכרזת מועד הבחירות, ניסתה עד לרגע האחרון למצוא דמויות משמעותיות שיעמדו בראשה. לצערם לא נמצאו כאלו. בפרסום מוקדם נמסר מטעם דובר "אחריות למייסדים" כי פרופ' דן שכטמן, חתן פרס נובל, ישמש כיו"ר המפלגה. בטקס ההשקה ציין פרופ' שכטמן כי הוא תומך במפלגה בלבד, ולא ישמש כיושב הראש שלה. אומר מנכ"ל המפלגה, אופיר שהם: "כינסנו גוף לו אנו קוראים "מועצה לאחריות חברתית". האנשים שנתנו את הסכמתם לשמש בגוף הזה הם: אשר גרינבאום, מנכ"ל כי"ל לשעבר, ד"ר איתן חי-עם, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, שלמה מעוז, כלכלן, לבנת פורן, מנהלת חברת זכויות רפואיות ועוד. המועצה עדיין לא פעילה ואנו נכנס אותה לפני הבחירות. זה יהיה גוף רציני. הוא ייתן ייעוץ לחברי הכנסת של "אחריות למייסדים" כמו ש'מועצת חכמי התורה' מייעצת לחברי הכנסת של ש"ס". רשימת המועמדים של מפלגת אחריות למייסדים: דיין חיים, קורמן ראובן, בן שלום חיים משה, בורשבסקי גנאדי.

ניתן לדמוקרטיה לפעול


"אנחנו מפלגה שקיימת משנת 2012", אומר גדי הרן, יו"ר מפלגת "צדק חברתי", ומוסיף: "את מפלגת 'אחריות למייסדים' ייסדו לפני שבוע. זה שהיא מתמודדת על אותה נישה אי אפשר לבוא ולהאשים אותי בריבוי מפלגות. שיהיו בריאים. בוא וניתן לדמוקרטיה לפעול". שותפו של גדי הרן לדרך הוא מוטי אשכנזי הזכור מתנועת המחאה נגד הממשלה לאחר מלחמת יום הכיפורים. אשכנזי: "אנחנו מתרכזים כרגע בשתי אוכלוסיות. בקשישים ובנכים. המפלגה לקחה על עצמה לטפל במוחלשים. היא אינה מטפלת בסוגיית מדינות ולא בסוגיות ביטחוניות, אלא אך ורק באוכלוסיות החלשות". על מנת להגדיל את כוחה ניסתה מפלגת "צדק חברתי" לצרף פלג של פעילים שפרשו ממפלגת האזרחים הוותיקים, אך המשא ומתן לא הסתייע והסתיים ללא כלום. רשימת המועמדים של מפלגת צדק חברתי: הרן גד, סביתי נזים, ישראלי בתלי את, אשכנזי מרדכי.


הכתבה התפרסמה ב"כיוון חדש-המגזין לאזרח הוותיק ברעננה" (גיליון 261 חודש מרץ 2019)


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל