נקודה שבועית פרשת השבוע "ויקרא" ה'תשע"ט

פרשת השבוע, פרשת "ויקרא", פותחת את חומש "ויקרא". הפרשה עוסקת ברשימת הקורבנות שמקריבים במקדש וביניהם גם קורבן חטאת.

אנו נמצאים עמוק בתוך מערכת בחירות ארצית לכנסת ישראל. דמויות רבות מציגות עצמן ואת מרכולת מפלגתם לציבור הרחב על מנת שנבחר בהם ביום הבוחר ולא פחות מכך הן מספרות לנו כמה יריביהם לבחירות פחות טובים מהם.
אולם עלינו לזכור היטב שבסופו של דבר, גם מנהיגי העם, כולל מי שעתיד להיות ראש ממשלה בישראל, הם בני אדם רגילים כמו כל אחד מאיתנו.
וכאן עולה השאלה איך הם המנהיגים, כמובילי העם, כנותני דוגמא אישית מתנהגים ופועלים ביום יום. במעשים הפשוטים והרגילים. ובאם כך, כיצד יתנהגו אם בטעות ובלי כוונה ישגו במילוי תפקידם.
פרשת השבוע, פרשת "ויקרא", פותחת את חומש "ויקרא". הפרשה עוסקת ברשימת הקורבנות שמקריבים במקדש וביניהם גם קורבן חטאת.
והנה מוצאת התורה לנכון לתאר לנו אם וכאשר חוטא נשיא העם: "אשר נשיא יחטא ועשה אחת מכל מצוות ה' אלוקינו אשר לא תיעשינה בשגגה ואשם". מפרש על כך רש"י במקום: "לשון אשרי - אשרי הדור שהנשיא שלו נותן לב להביא כפרה על שגגתו קל וחומר שמתחרט על זדונותיו".
לדעת רש"י יש ברכה בדור שהמנהיג שלו מסוגל לומר לפעמים "טעיתי", להיות כאחד האדם, להביא את חטאתו לה' ולבקש כפרה על מעשיו. אשרי דור שהמנהיג שלו מתחרט על מעשים כאלה ואחרים ומראה לכל עמו דוגמא אישית ברמה הגבוהה ביותר.
להודות בטעות, לבקש סליחה וחרטה, זוהי גדולה. זהו מעמד לא קל לאדם. אך שם אותו במקום מוסרי גבוה מאוד ולא בכדי מצאה התורה לנכון לרשום את נשיא העם כדוגמא לקורבן חטאת.
שנזכה למנהיגים שנותנים לכולנו דוגמא אישית בעלי מוסר גבוה.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל