בחירות 2019: ביטחון IN רווחה OUT

על פי סקר מכון מאיירס-ג'וניט-ברוקדייל מצבם של האזרחים הוותיקים במדינה רק הולך ומידרדר. אף שקולותיהם של האזרחים הוותיקים שווים מנדטים רבים, רבות מהמפלגות אינן לוקחות נתון זה בשיקוליהן. 47 מפלגות (!) תתמודדנה החודש בבחירות לכנסת ה-21 אך רובן מתייחסות רק לנושאי ביטחון, מדינה ודת. רווחת דור מייסדי המדינה אינו בראש מעייניה של אף מפלגה. עצוב.

מערכת "כיוון חדש-המגזין לאזרח הוותיק ברעננה" פנתה למפלגות המתמודדות לכנסת על מנת לקבל את ה"אני מאמין" שלהן עבור האזרחים הוותיקים. רק מפלגות בודדות, מפרטות בבירור את התייחסותן לאוכלוסיית הגיל השלישי.

איחוד מפלגות הימין (בראשות רפאל פרץ)

רשימה פוליטית חדשה מורכבת מאיחוד מפלגות "הבית
היהודי", "האיחוד הלאומי", ו"עוצמה יהודית". המפלגה לא פרסמה מצע אך היא מצהירה על היותה מפלגת ימין דתית. היא בעד ארץ ישראל השלמה ונגד מדינה פלסטינית. אין התייחסות לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים.

גמלאים

שלוש מפלגות פונות במישרין לאוכלוסיית הקשישים ומבטיחות כי מטרתן היחידה היא שינוי מהותי בנושאי הרווחה עבורם. מפלגות אלו שואפות לעבור את אחוז החסימה ולהוות לשון מאזנים לממשלה שתקום עם קווי יסוד המשפרים את איכות חייהם של האזרחיים הוותיקים.
המצעים של "מפלגת האזרחים הוותיקים" (בראשות סער עמית), "אחריות למייסדים" (בראשות חיים דיין), ו"צדק חברתי" (בראשות גד הרן) דומים למדי:
• להעלות את קצבת הביטוח הלאומי לשכר המינימום.
• להחיל את נושא הביטוח הסיעודי על המדינה בלבד
ללא השתתפות המשפחות.
• יחס הוגן לחולים מבוגרים באשפוז בבתי החולים.
• למנוע מאוכלוסיית האזרחים הוותיקים לשמש טרף קל
לעושק צרכני.
• למנוע התעללות וניצול של זקנים סיעודיים על ידי
המטפלים.
• לפתור את בעיית הבדידות של קשישים חסרי משפחות ועוד.

גשר (בראשות אורלי לוי אבוקסיס)

המפלגה מצהירה על עמדותיה כחברתיות ועיקרי הנושאים שהמפלגה תשאף להציף יהיו בענייני רווחה וכלכלה. מצע המפלגה מפורט ביותר ונפרש על 63 עמודים. לאזרחים הוותיקים נועד פרק בפני עצמו.
עקרי הסעיפים הנוגעים לאזרחים הוותיקים:
• העלאת קצבאות הזקנה כי מגיע לוותיקי ישראל לחיות
בכבוד.
• הכנת תכנית לאומית להיערכות למגמת הזדקנות
האוכלוסייה בתחום הבריאות והרווחה.
• מיגור תופעות של ניצול והתעמרות בקשישים.
• שדרוג תכניות להפגת בדידות וחיזוק הקשר הרב דורי.

הימין החדש (בראשות נפתלי בנט)

במצעה המפורט של המפלגה החדשה שראשיה התפלגו ממפלגת "הבית היהודי" אין פרק ספציפי הדן באזרחים הוותיקים. רוב מצעה של המפלגה מתייחס לנושאי ביטחון, שתי מדינות, בתי המשפט ועוד. נושאי הרווחה הם בשולי המצע, והאוכלוסייה המוחלשת היחידה לה הוקדש פרק, זו אוכלוסיית האנשים עם מוגבלויות.

הליכוד (בראשות בנימין נתניהו)

המפלגה כהרגלה לא פרסמה מצע וממילא אין התייחסות לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים.

העבודה (בראשות אבי גבאי)

במצע המפלגה המשופע בסעיפי רווחה ונושאים חברתיים אין אזכור לקשישים/זקנים/אזרחים ותיקים. בקמפיין אותה מנהלת המפלגה בחוגי בית ובאירועים ציבוריים היא כן מתייחסת לנושא הגיל השלישי. המפלגה מבטיחה להעלות את קצבת הזקנה, לפתור את בעיית הביטוח הסיעודי שנופל בעיקר על בני המשפחה, להגדיל שעות מטפל למטופל סיעודי בבית עד להיקף של 40 שעות שבועיות ועוד.

זהות (בראשות משה פייגלין)

מצע המפלגה החדשה משתרע על 252 עמודים והוא מפורט ביותר. פרקי המצע נוגעים בכל סוגיות המדינה, החל מקווי היסוד וכלה בתוכניות מדיניות. פרק הרווחה נכלל במצע אך אין בו נגיעה פציפית לאזרחים הוותיקים.

יהדות התורה (בראשות יעקב ליצמן)

למפלגה אין מצע, ועיקר פועלה הוא שמירת השבת וערכי היהדות. במובן מסוים היא חברתית ובעיקר דואגת למגזר האשכנזי חרדי. אין התייחסות ממוקדת בהצהרותיה בקמפיין הבחירות למגזר הזקנים.

ישראל ביתנו (בראשות אביגדור ליברמן)

למפלגה יש מצע מפורט המחולק ל-4 ראשי פרקים:
עלייה וקליטה, חברתי כלכלי, מדיני-ביטחוני, דת ומדינה. אין התייחסות קונקרטית לבעיות רווחה או לזקנים ואוכלוסיות מוחלשות. ההתייחסות היחידה והכוללנית בנושא הרווחה היא "יש לדאוג בראש וראשונה לאוכלוסיה שתורמת למדינה: אזרחים ששירתו בצבא או בשירות לאומי שעובדים או משלמים מיסים".

כולנו (בראשות משה כחלון)

המפלגה, שזו לה התמודדותה השנייה, מכריזה על עצמה כחברתית, ואכן סעיפים רבים במצעה נסבים על נושאי רווחה. במצעה מוזכרים הקשישים בעניין הביטוח הסיעודי, טיפולי השיניים, הבטחת הכנסה לקשישים מתחת לקו העוני ועוד.

כחול לבן (בראשות בני גנץ)

חיבור של שלוש רשימות יצר מפלגה חדשה. המפלגה מורכבת ממפלגת "יש עתיד" הוותיקה יחסית, והמפלגות החדשות "חוסן לישראל" ו"תל"ם". הרשימה המשותפת של שלוש המפלגות פרסמה מצע מפורט ביותר המשתרע על 45 עמודים. לאזרחים הוותיקים הוקדש פרק שלם ונכללים בו בן השאר הסעיפים הבאים:
• תוכנית אסטרטגית רב מערכתית להזדקנות האוכלוסייה על כל היבטיה.
• הגדלת קצבת הזקנה.
• עידוד מבוגרים ליציאה לעבודה מבלי שתיפגע להם קצבת הביטוח לאומי.
• תוכנית לאומית למלחמה בניצול אזרחים ותיקים על ידי חברות מסחריות.
• צמצום המחסור הגדול במטפלים סיעודיים.
• הגדלת ההנחה לקשישים בתחבורה הציבורית עד לנסיעה חינם לכל קשיש.
• תוכנית עבודה לאומית להתמודדות עם בעיית הבדידות.

מרצ (בראשות תמר זנדברג)

בבחירות 2015, לכנסת ה-20 פרסמה מפלגת מרצ מצע מאד מפורט בכל הנושאים שבהם היא מאמינה. לקשישים הוקדש פרק בפני עצמו. בבחירות הכנסת ה-21 המצע התכווץ ובנושא הרווחה נכתב: "מרצ מציעה אלטרנטיבה כלכלית סוציאל-דמוקרטית הוגנת, צודקת ושקופה, מתוך הכרה עמוקה באחריותה של המדינה על אזרחיה. מרצ תקדם מדינת רווחה...מרצ תוביל מעטפת רחבה של שירותים חברתיים לציבור בתחום הבריאות, החינוך, הדיור והרווחה. מרצ תפעל לשינוי סדר העדיפויות בתקציב המדינה ותיאבק בהפרטה".

ש"ס (בראשות אריה מכלוף דרעי)

אין מצע. קמפיין הבחירות של המפלגה מתרכז עדין בחרדים הספרדיים לאחר שאיחוד עם המפלגות החרדיות האשכנזיות נכשל.

הערה

אין לראות בכתבה זו המלצה או העדפה של המגזין להצביע למפלגה מסוימת המוזכרת בכתבה.
הכתבה התפרסמה ב"כיוון חדש-המגזין לאזרח הוותיק ברעננה" - אפריל 2019 - גיליון 262


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל