נקודה שבועית פרשת השבוע "בחוקותי" ה'תשע"ט

באמצע חומש שמות, בתחילת פרשת "תרומה", בשעה שהתחילה התורה לעסוק בענייני המקדש והקדושה, כתוב : "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם".

באמצע חומש שמות, בתחילת פרשת "תרומה", בשעה שהתחילה התורה לעסוק בענייני המקדש והקדושה, כתוב : "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". רבים הם הפרשנים שמסבירים שהכוונה לשכינה שבתוך בני ישראל, והנה באה פרשתנו, פרשת "בחוקותי", המסיימת את חומש ויקרא, שברובו עסקנו בענייני המקדש והקדושה.בפתיחת הפרשה מבטיח לנו ה' הבטחות חשובות שפותחות בתנאי: "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם"... וכאן מונה התורה רשימה של הבטחות מה' לעם ישראל ובסיומם התוצאה: "והתהלכתי בתוככם והייתי לכם לאלוקים ואתם תהיו לי לעם".
בזכות אותה הבטחה של "ושכנתי בתוכם" בא ה' ומקיים אותה בממשות של "והתהלכתי בתוככם" שהקדוש ברוך הוא מתהלך בינינו ובתוכנו כעם הן בדברים הרוחניים ולא פחות מכך גם בדברים הגשמיים ממש כאן על הארץ.
הרב צבי יהודה קוק אומר על זה שהנקודה הזאת, שבאה בסיומו של חומש "ויקרא", היא שיא השיאים, שכאן אומר לנו ה' "והייתי לכם לאלוקים" ומתוך מציאותו וקדושתו נגיע ל"ואתם תהיו לי לעם".
אומר הרב צבי יהודה קוק , שהקדושה הזאת של ישראל באה מלמעלה מהקדוש ברוך הוא, כי הכל זו יצירה אלוקית וכך נוצרנו מתחילת הבריאה, ולכן "אם בחוקותי תלכו..." שכשנשמור על התורה ונדבק בה ובה' אזי נאחז בארץ עד ש"וחרב לא תעבור בארצכם" שה' יתהלך בתוכנו בדרגה של "ואולך אתכם קוממיות" בה אנו נעמוד זקופים ללא מורא וחשש מאף אחד.


שבת שלום ומבורך!


החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל