משמעויות ותובנות בשיר "חשבון נפש*"

* ע"פ תרגום של דן אלמגור לפואמה ההונגרית של Faludi Györgyi -____________ הלקח שהוספתי בסוף השיר שכתבתי, כאמור, לפי תרגום של דן אלמגור לשיר ההונגרי, הוא חשוב. זאת מכיוון שכמו השיר "I DID IT MY WAY" "בדרכי שלי", הלקח של השיר הוא, שרק אם נעריך את עצמנו ונבליט את הייחודיות שלנו, נוכל לזכות באושר שהקיום האנושי מאפשר לנו.

ליד השולחן בערב חורפי
ישב איש זקן בודד, ערירי
רצה הוא לכתוב את תולדות חייו
וחשב מה רבו מעשיו
הנורה בתקרה ריצדה קלות
החורף השתקף באורה החיוור
והאיש הזקן ישב והרהר
אתחיל לכתוב על ילדותי
שנים שובבות, שנים עליזות
של ריצה והשתוללויות
אבל בסך הכול זאת הייתה ילדות רגילה
כמו שבוודאי לרבים אחרים הייתה
אז אכתוב על נעורי, תנועות הנוער
עבודה ולימודים, איך בחיי הם היו משתלבים
וזיק מחויך אז נדלק בעיניו
אחר כך דעך, נמלך בדעתו
סך הכול נעורים רגילים
היו כל אותן השנים
ובמבט מהורהר בחייו הבוגרים נזכר
איך עמד על רגליו עצמאית ומשמעות נתן לחייו
ושוב הזיק בעיניו התעמעם
כשחשב שאחרים חוו אותו דבר גם כן
אולי הנישואין, אהבה ראשונה וילד ראשון
לבו התחיל פתאום בחזקה לפעום
אחר כך שוב הרגיש כטובע בים
הרי נישואין וילדים, אלו חיים סתם
אז על מה אכתוב הרהר בייאוש
לתולדות חיים מה דרוש?
אילו חיים ראויים להיכתב
במה להיזכר כדי שבחיים נוכל להתהדר?
והאיש כבר זקן ועייף עד מאוד
והקור החודר נכנס לעצמות
דעיכה איטית, גירושין
ומהילדים לא היה לי נחת מספיק
לא עלה בראשו מעשה יחידי
"משהו ייחודי שיהיה רק שלי!"
אז חייו נפרשו באחת נפרמו
ולא היה בהם דבר ראוי שעל הכתב יחרתו
וכך האיש נפטר, מוות טבעי
ליד השולחן, ערירי
ולפניו פרוש נייר לבן
ובראשו רק כתוב בקטן
אלו הם תולדות חיי…

לקחים ומשמעויות

השיר מצביע על החשיבות של לשמור על הייחודיות שלנו ולא להיכנע למוסכמות ותכתיבים של אחרים. להאמין בעצמנו ולאהוב את עצמנו. כי אף אחד אחר, לא יעשה זאת במקומנו. רק אם נאהב את עצמנו, נוכל לאהוב אחרים וניזכר כחלק חשוב ותורם בכל חברה שחיינו בה.

אנשים גוססים רבים, ציינו את החרטה הכי גדולה שהייתה להם לפני מותם: הלוואי שהיה לי אומץ להיות נאמן לעצמי ולא לציפיותיהם של אחרים.
מבחינה זאת, גם הלקח של הספר "מתה להיות אני", תופס כאן. שכן המחברת, שחוותה מוות קליני, הבינה פתאום שהיא פספסה בחייה את המתנה הגדולה ביותר שקיבלה, את היותה מי שהיא באמת. כל זמן שאנו מנסים לחמוק מהאמת הזאת ולהתחזות למישהו אחר, אנחנו מפסידים את האפשרות להיות מאושרים, כמו שהבורא הועיד אותנו להיות. אל לנו לדחוק את הרגשות שלנו ולבטל אותן בגלל מוסכמות חברתיות, אלא לא לפחד לבטא אותן.
הלן קלר כתבה: החיים הם הרפתקה אחת גדולה או שום כלום. הפחד משינוי, דבקות בהרגלים ישנים, הם הדברים שהורסים את האושר שלנו. מי שמתכנן הכול מראש ולא חי את ההווה, לא חי באמת.

ואולי מלכתחילה השיר "חשבון נפש" נועד להסתיים בפסימיות. שכן השם חשבון נפש, רומז שהאיש הולך לעשות חשבון נפש. אבל למעשה הוא עושה חשבון גשמי לחלוטין ומתעלם מהדברים הרוחניים, שהם החשובים באמת לנפש. אם היה מתרכז בהם, היה חשבון הנפש שלו יוצא חיובי יותר.... מחקר גילה שהכי הרבה אנשים מתחרטים, בסוף חייהם, שהקדישו זמן רב מדי לעבודה ולקריירה ולא לדברים הרוחניים בחייהם.
לעולם ירצה אדם יותר להשיג, לעולם לא יהיה מרוצה ממה שהספיק. על זה נאמר: לעולם אין לך מספיק, ממה שאתה לא באמת צריך.
ליוויתי את אשתי בבית החולים, כאשר גססה מסרטן ומחלת לב. כל רצונה היה, לזכות לשוב הביתה, לחיים הרגילים האפורים... דברים שהיו כל כך מובנים מאליהם ומעולם לא העלתה על דעתה, שיש להודות עליהם...

בעצם אנחנו יכולים לקבוע איך ייראו חיינו, פשוט על ידי כך שנחשוב עליהם בצורה חיובית. הכול עניין של גישה, לראות את חצי הכוס המלאה. לדעת להיות אסיר תודה. אומנות הכרת התודה חשובה כל כך, שיש ספרים שלמים שנכתבו עליה. תמצא כל יום משהו שתוכל לברך עליו, שזכית בו. מיהו מאושר? מי שמחשיב את עצמו לבר מזל.
אדם אחד עלה על גג בניין כדי להתאבד. לפני שקפץ קילף לעצמו תפוח עץ. והנה, בעודו אוכל את התפוח, הוא רואה מישהו ברחוב, מרים את הקליפות שזרק ואוכל אותן. "אם כך הוא הדבר", חשב האיש לעצמו, "יש אנשים אומללים ממני" ומיד ירד מהבניין ולא חשב עוד על התאבדות.
גם לאומלל ביותר יש תפקיד חשוב בחיים. הוא מראה לאנשים שמחשיבים את עצמם מסכנים, שאינם כאלה באמת. לכל אדם, אם כן, יש יעוד בעולם הזה וכל זמן שהוא חי, יש סיבה טובה לכך.
"יש דברים נסתרים", הדברים המהותיים, החשובים בחיים, נסתרים מאתנו. בחיי היום יום אנחנו מתעלמים מהם ומתרכזים בכל מני דברים "חשובים" חומריים יותר. אבל הנשמה יודעת היטב מה חשוב באמת והיא המביאה עלינו אירועים, שלנו נראים כאסונות ובעצם הם ברכות.
יש אנשים שרחובות ובניינים קרויים על שמם ואיש בעצם לא חושב עליהם, גם אם הם רואים את שמו בכל שלט. ויש אנשים שנשארים חרוטים עמוק בלב אחרים, בזכות מעשים קטנים שעשו. אפילו חיוך קטן, שאתה נותן לאדם מיואש ולחוץ, יכול להפוך אותך למן מלאך מושיע.
מחקר גילה שבעצם הדברים שאנשים גוססים, הכי מתחרטים עליהם, הם מעשים שלא עשו ולא מעשים שעשו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל