השר לענייני גמלאים לשעבר רפי איתן ז"ל: הזקנים לא מעניינים

לפני מספר שבועות הלך לעולמו רפי איתן (92), מאושיות הביטחון של מדינת ישראל. הוא היה דמות שרבים מלוחמי המוסד מבקשים לחקותו בתעוזה ובחשיבה היוצאות דופן שהייתה לו בפעילויותיו המבצעיות. וכן, הוא גם כיהן כשר הגמלאים. סיקרתי את האיש כפוליטיקאי שחשב שיוכל לשנות סדרי עולם ביחס המדינה לגמליה. בפועל-דרכו לא (כל כך) צלחה.

הייתה לי זכות גדולה להתוודעות לאחת הדמויות המרתקות במדינה שעשה רבות למען ביטחונה, ובערוב ימיו, בגיל 80, ניסה כפוליטיקאי להביא רווחה ואיכות חיים משופרת לדור מייסדי המדינה שהייתה אליהם התנכרות מוחלטת מצד מנהיגיה.
הכול החל בשנת 2006 כאשר מפלגת "גיל" שכונתה בשם "מפלגת הגמלאים" בראשותו של רפי איתן זכתה בשבעה מנדטים והייתה הפתעת הבחירות של הכנסת ה-17. ככתב בעיתון, שמשמש שופר לקהילת הגיל השלישי, ליוויתי את המפלגה שריה וחברי הכנסת שלה לאורך כל הקדנציה של ממשלת אהוד אולמרט וגם לאחר מכן, בעת שהמפלגה כשלה בניסיונותיה להיבחר לכנסות ה-18 וה-19.

תחילת הדרך הפוליטית

חיבורו של איתן לפוליטיקה היה מקרי בהחלט. לקראת הבחירות לכנסת ה-17 התארגנו מספר ראשי ועדי גמלאים, מארגוני העבודה הגדולים במשק והחליטו להריץ נציגים לכנסת שייצגו את ציבור הגמלאים. איתן: "בסך הכול נדרשתי להפעיל את קשריי אצל ראש הממשלה אריאל שרון לשיבוץ גמלאים במקומות ריאלים ברשימתו (מפלגת "קדימה"). שרון חלה והדבר לא הסתייע. ראשי הוועדים ביקשו ממני לעמוד בראש מפלגת גמלאים שתתמודד בבחירות, ולאחר לבטים הסכמתי והשאר כתוב בדפי ההיסטוריה".
ואכן צדק איתן בדברים אותם הוא אמר לי בשנת 2007, בראיון נרחב ומצולם למגזין "כיוון חדש" ולטלוויזיה הקהילתית של רעננה. הוא ומפלגתו עשו היסטוריה בכך שהצליחו להפתיע את המערכת הפוליטית בהצלחתם החד פעמית בייצוג אזרחים וותיקים בפרלמנט הישראלי. בכנסות הבאות, ונכון גם לבחירות האחרונות שנערכו השנה, אף מפלגה שמתיימרת לייצג אזרחים וותיקים לא נסללה לה הדרך לקבל את מנדט אוכלוסיית הגיל השלישי לייצגם בכנסת. הדבר נגרם בעיקר בגלל התנהלות לקויה ולא ראויה של רפי איתן וחברי הכנסת של מפלגתו. נחזור לכך בהמשך.

עבר ביטחוני

דרכו של איתן כאיש קהילת המודיעין החלה עם הקמת המדינה. הוא ניחן בתכונות יוצאות דופן שפילסו לו את הדרך במעלה שרשרת הפיקוד והניהול הבכיר בשב"כ בתחילת דרכו, ולאחר מכן במוסד. היכולות היצירתיות של האיש שמראהו היה אנטי תזה לדמות של מרגל בהיותו נמוך קומה, עם ליקויי שמיעה וראיה ולבוש באופן מרושל, היו אדירות. הוא נחשב לעילוי כפי שגם מגויסים אחרים כמו צבי מלחין, עמוס מנור ועוד נקלטו בעיניו של איסר הראל ראש המוסד, שחיפש לוחמים בעלי תעוזה עם כושר המצאה ורעיונות מקורים. איתן זכה לפרסום עולמי כששימש כמפקד צוות החטיפה של הצורר אדולף אייכמן והבאתו מארגנטינה למשפט בישראל. אזרחי ישראל חייבים לו תודות רבות נוספות על מבצעים עלומים למען ביטחון המדינה שקרוב לודאי שלא יפורסמו לעולם. למרבה הצער איתן סיים את הקריירה הביטחונית שלו באקורד צורם מהדהד כאשר היה מפעילו של המרגל היהודי אמריקאי, יונתן פולארד שהתגלה על ידי הממשל האמריקאי וגרם באותה עת לשיבוש מערכת היחסים עם המדינה הכי ידידותית לישראל. איתן כלוחם נאמן של המדינה לקח על עצמו באופן בלעדי את האחריות לכישלון ובכך ביקש לנקות מאשמה כל שהיא את ראשי המדינה. לימים התברר שאיתן פעל ברשות ובסמכות של הגורמים המדיניים.

משרד הגמלאים

מפלגת הגמלאים שנבחרה כמפלגה סקטוריאלית למען שיפור מצבם הקשה של אזרחי הגיל השלישי במדינה, הייתה הראשונה שחתמה הסכם עם מפלגת קדימה, מפלגת השלטון. איתן, הטירון הפוליטי, התחייב שמפלגתו תהווה גוש פרלמנטארי עם מפלגתו של אולמרט. איתן: "זה היה תרגיל לייצר לעצמנו כוח נוסף". למרות ההסכם, משרד הגמלאים לא הוקם עם תחילת כינונה של הממשלה אלא רק שנה וחצי לאחר מכן. "אנחנו תבענו משרד עצמאי לענייני גמלאים, לאחר שפעלנו כיחידת סמך במשרד ראש הממשלה. הגענו למסקנה שיחידת סמך במשרד ראש הממשלה אינה מאפשרת לפרוץ ולייצר תשתית למסגרות הדרושות לגמלאים". הדבר התעצב עם קשיים. איתן: "נאלצנו לדפוק על השולחן, ונפלה ההחלטה להקים משרד לענייני גמלאים עצמאי לחלוטין, שלא יהיה קשור למשרד ראש הממשלה. עכשיו תשאל אותי, גם רומא לא נבנתה ביום אחד".

קורות החיים

רפי איתן (הנטמן) נולד בשנת 1926. הוריו עלו ארצה בשנת 1923 במסגרת החלוץ שייסד יוסף טרומפלדור ברוסיה, והיו בין מקימי קיבוץ עין חרוד, שם איתן נולד. בהיותו בן שנתיים, עקרה משפחתו מהקיבוץ ל"עיר שלום" – כיום רמת השרון, והקימה משק מעורב, לאחר שסבו של איתן עלה גם הוא ארצה וחילק מכספו לילדיו שכבר נמצאו בארץ. איתן סיים את לימודיו בבית הספר החקלאי "גבעת השלושה" והתגייס לפלמ"ח בשנת 1944. לשאלתי: איזה תלמיד היית ואיך אתה רואה את עצמך היום ? "הייתי שובב מאד ופרוע" עונה איתן בצחוק מלא הנאה, אך מיד מרצין, "אני אדם יצירתי שתמיד יודע למצוא דברים חדשים. אני מלא אנרגיה לאורך כל החיים, אף שכאשר שואלים אותי אני אומר שנולדתי עייף". שוב צוחק "מצד אחד אני מלא אנרגיה ומצד שני – אוהב לישון". איתן הוא אמן ויוצר ובשעות הפנאי הוא עוסק בפיסול. עבודותיו מוצגות כקישוטים ברקע, במשרדו הצנוע בתל אביב, בו נערכת שיחתנו. לצידו היועצת הנאמנה שלו אלה בר-אור. היא מבקשת ממני להציג לה את שאלותיי שהכנתי אך איתן מהסה אותה. "אין צורך. אשיב על כל השאלות". ואכן איתן אף על היותו פוליטיקאי בראשית דרכו, יש לו ניסיון רב שנים בראיונות לתקשורת והשיב לכל השאלות שגם לא היו לו נוחות.

מפלגה מבוקעת

כבר עם תחילת התהוות הרשימה החלו במפלגה, שטרם נולדה, בקיעים שגרמו עם הזמן לקריסתה. הפרגון בין חברי הרשימה, שאף לאפס. בתוך הסיעה עצמה ואף בין חברי הרשימה נוצרו קליקות שלא היטיבו עם המפלגה. עצם הרכבת הרשימה בחופזה על ידי קבוצת חברים שלא בדרך מקובלת ודמוקרטית (הצבעה, מוסדות), העברת השמות לועדת הבחירות מבלי שהרשימה תעבור הסכמה או אישור של יושבי ראש ארגוני העמותות שהתארגנו לצורך הקמת המפלגה החדשה, העידה על מגמתיות. ראש המפלגה איתן כמעט ולא התערב בנעשה בין חברי הכנסת המתקוטטים. לא היה 'בעל בית' למפלגה. כשר בממשלה וכמי שהיה לו ניסיון מוכח ורב שנים בסוגיות ביטחוניות הוא שימש חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. על פניו נראה שהנושא המדיני-ביטחוני חשוב לו יותר. כששאלתי את איתן מדוע הוא כשר מרואיין בתקשורת על נושאים ביטחוניים יותר מאשר בענייני משרדו-הגמלאים, הוא השיב: "הידע שלי והניסיון שלי במשך 40 שנים במערכות ביטחון מקנים לי יכולות. גם יכולת חשיבה וגם יכולת של ביטוי בנושאי ביטחון. אין פלא בזה. גם בממשלה, על אף שאני עוסק בענייני גמלאים, מהרגע הראשון נכנסתי לקבינט הביטחוני ואני מעורב בשורה של ועדות שרים בנושאי ביטחון. את הציבור זה יותר מעניין מאשר זקנים. מה אתה לא מבין את זה? זקנים הם לא מעניינים, הם פאסה!" כששאלתיו לגבי הישרדות המפלגה לאחר הבחירות הבאות בגלל ההתנהלות כושלת ובלתי תקינה של חברי הסיעה הוא השיב: "האם פעם שמת לב לביקורות לגבי מפלגות אחרות? שמת לב מה אומרים על "הליכוד"? שמת לב מה אומרים על "העבודה"? שמת לב מה אומרים על "קדימה" שאין לה שום סיכוי. אומרים. נכון. אני כבר אומר לך ואני יודע את זה-לא רק שאנחנו נפתיע את כולם, אנו גם נגדל".
נבואתו של איתן נישאה עם הרוח. בשלהי הקדנציה של הממשלה ה-31, ראש הממשלה אולמרט אולץ להתפטר מראשות הממשלה בגלל חשדות פליליים, והוטל על ציפי לבני ממפלגת קדימה לנסות ולהרכיב ממשלה חילופית. לבני פנתה לאיתן וביקשה ממנו להצטרף לממשלתה. איתן סירב. הובטח לו על ידי בנימין נתניהו כי אם יערכו בחירות חדשות, ותוטל עליו הרכבת הממשלה הוא ימנה את איתן לשר גם באם מפלגתו לא תעבור את אחוז החסימה. מפלגת גיל בראשות רפי איתן עם רשימת מועמדים חדשה לגמרי לא עברה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה-18. גם הבטחתו של נתניהו כראש ממשלה לאיתן הופרה, ואיתן הפך לאזרח מן השורה. הוא העמיד את עצמו שוב כראש מפלגה לבחירות הכנסת ה-19 אך הסיר את מועמדותו בגלל בקרת ציבורית כולל מגזין "כיוון חדש" על אשמתו בריסוק המפלגה.

מבחן התוצאה

באחת הראיונות לתקשורת הודה איתן כי אי הצלחתה של המפלגה לצלוח את אחוז החסימה בבחירות שלאחר 2006 נבעו: "עקב ההתנהלות שלנו בכנסת. זה פגע בנו. זה היה כישלון. אתה יודע כמה כישלונות היו לי בחיים? אבל גם רשמתי כמה ניצחונות בחיי".
למרות הכול יש לבחון את הדברים ביושר ובצורה אובייקטיבית. מבחן התוצאה מראה שרבים מסעיפי מצע המפלגה לא הגיעו לכדי יישום אך בכל זאת יש קבלות של עשייה. שרי מפלגת הגמלאים (רפי איתן כשר הגמלאים ויעקב בן יזרי כשר הבריאות) עשו עבודתם נאמנה בממשלה למרות שהייתה הפרה גסה של מפלגת "קדימה" להסכמים חתומים. אושר החזר של 1.5% לקצבאות הביטוח לאומי, ניתנה תוספת למקבלי השלמת הכנסה (75 ₪ ליחיד 100 ₪ לזוג), לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה ניתנה הנחה ברכישת תרופות. התקבלה תוספת תקציבית למשרד הבריאות עבור 250 מיטות סיעודיות. הוקצו 30 מיליון ₪ למעונות ומועדונים לגמלאים בשכונות. בזמן מלחמת לבנון השנייה, סיעת הגמלאים בכנסת וחברי רשימתה ביקרו בצפון המופגז אין ספור פעמים. דאגו וחילקו אספקה לקשישים, והוציאו אלפי קשישים למרכזי נופש הרחק מהקטיושות.
איתן: "הקמנו משרד גמלאים ואילולא אני לא היה משרד. כמה אנשים אתה מכיר שהקימו משרד ממשלתי? הקמנו מערך בראשו מוקד שנותן שירות בזמן אמת והשגנו למערכת תוספת של 3.5 מיליארד שקל, שינינו את מצבם של ניצולי השואה".
רפי איתן היה מיתוס, אך למרבה הצער בזיכרון הקולקטיבי יזכרו לו גם את שני הכישלונות המהדהדים של פרשת פולארד וריסוק "מפלגת הגמלאים".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל