רשם העמותות - אירגון של "חלם" בריבוע!

אצל רשם העמותות רשומות מעל 40.000 עמותות. למה יש כה הרבה, מי צריך אותן ומה רובן עושות?

הנושא של ריבוי העמותות סיקרן אותי מאז שהתחלתי להתנדב, בתחילת שנת 2001. נתקלתי בעיקר בכפילויות מוזרות, כמו 4-5 עמותות/ קבוצות שמחלקות מזון לנזקקים בכפר-סבא.
כעבור שנים אחדות, באחד האירועים החגיגיים בעיר נאם ראש העיר וציין בגאווה שכפ"ס היא עיר של מתנדבים ויש בה כ- 70 עמותות. הייתי כבר ממוקם בתוך עמותות שונות בעיר. אך המספר 70 נשמע לי כמוגזם מאוד !

הסקרנות גברה עלי וביקשתי מעוזר ראש העיר את רשימת העמותות בעיר. הצלחתי לעורר את סקרנותו והוא סיפק לי רשימה של כ-50 עמותות. נכנסתי לאתר של רשם העמותות והחלטתי לבדוק עמותות אחדות שלא מוכרות לי כלל. כל 3 העמותות הוקמו על ידי 7 איש, המינימום הדרוש להרשמה. אחת מהן רשמה שהמטרה היא התנדבות בבית חולים "מאיר", כולל גיוס מתנדבים לביה"ח. עמותה שנייה מטרתה הייתה טיפול בנוער מנותק ומטרת השלישית הייתה סיוע לחיילים בודדים. לשלושתן לא היה כלל דו"ח כספי לשנים האחרונות. רק לאחת היה "אישור ניהול תקין"!

המשכתי לבדוק עוד והגעתי למסקנה שיש בכפ"ס רק כ-20 עמותות שפעילות למען הקהילה. הבנתי שיש כאן "בלון מנופח גדול" שעונה על הצרכים של פוליטיקאים ושל אנשים עם אגו גדול – "אני יו"ר עמותה".

בימים האחרונים נתקלתי שוב בנושא והפעם עקב פנייה לתרום. עשרות שנים היינו תורמים - רעייתי ז"ל ואני, ומאז שנפטרה אני ממשיך במסורת ואפילו הגדלתי את הסכומים. לפני שנים אחדות שאל אותי רו"ח, שמתנדב איתי באחת העמותות, האם אני מגיש דו"ח שנתי למס הכנסה, כי לפי סעיף 46 אני זכאי להחזר. מאז אני מגיש דו"ח כל שנה ומקבל החזר יפה !

לפני ימים אחדים קיבלתי שוב פנייה טלפונית מעמותה, הפועלת מתוך עיר בצפון. בשנה שעברה תרמתי לה וביקשתי שיסדירו את הנושא של סעיף 46. הפונה הבטיחה שהנושא כבר מטופל וממתינים לאישור. ביקשתי לפנות אלי רק לאחר שיהיה להם אישור. כאשר התקשרו הפעם שאלתי מה עם סעיף 46. האישה שדיברה איתי התחילה "לגמגם" וניסתה לשכנע עד כמה תרומתי חשובה, כדי לסייע לילדה חולה. לא ויתרתי ואז ביקשה שאמתין והיא פונה למנהלת. אחרי כדקה הפונה מודיעה לי כי מעבירים לי בפקס את המסמכים בנושא ויתקשרו בעוד יום יומיים, כדי לקבל את התרומה. הבטחתי שאם יש להם סעיף 46 אכפיל את סכום התרומה.

אחרי כחצי שעה קיבלתי בפקס מסמך. התחלתי לבדוק אותו וקיבלתי "שוק" כפול:
1) לא היה אישור על סעיף 46 וגם לא פנייה לקבלת האישור !
2) העמותה הוקמה לפני כ-10 שנים על ידי 7 אנשים , עם קירבה משפחתית ביניהם! (עסק משפחתי ותרומות ?!)
3) מטרות העמותה, כפי שאושרו על ידי הרשם, הן: עזרה למשפחות נזקקות, סיוע בסלי מזון, מילגות וסיוע חינוכי לנזקקים, פעילות לנוער בסיכון ומצוקה, פעילות תורנית וקירוב לבבות, הקמת מועדון נוער. הרישיון לא מגביל אותם לעיר מגוריהם. זאת אומרת שקיבלו אישור לפעול בכל הארץ, בכל המטרות הנ"ל וכל זה על ידי 7 איש ! שיא החלמאות !

התחלתי לבדוק הדיווחים השנתיים של העמותה ומצאתי:
א. דו"ח כספי אחרון הוא לשנת 2015. 3 שנים בלי דו"ח כספי !!
ב. הדו"ח מראה שיש 5 עובדים שמקבלים משכורת!
ג. עלות הפעילות:
1) בשנת 2014: שכר כ- 84 אלף , הנהלה וכלליות כ - 15 אלף וסיוע לנזקקים רק כ-49 אלף !! (רק 33% מעלות הפעילות !)
2) בשנת 2015: שכר- 289 אלף, הנהלה וכלליות כ-68 אלף, וסיוע לנזקקים רק כ-84 אלף!! (רק 19% מעלות הפעילות !)
איזה עסק נחמד מתרומות של אנשים תמימים!
אז איך נגדיר את אנשי העמותה ואיך את המחדלים של רשם העמותות ?! חלם, חלם, חלם!

אולי יש מישהו שמוכן לעזור לי להעביר את הנושא לשר המשפטים החדש ולמבקר המדינה?!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל