בציפורני הסרטן

המערכת הבריאותית שלנו אמנם מתקדמת וטובה, אבל ההתנהלות שלה היא אטית, כבדה ומסוכנת לפעמים עד מאוד. כוונתי שהמערכת מבוססת על דיאגנוזה, על בדיקות רבות ומגוונות, שיש לנו בארץ. אבל כל בדיקה אורכת זמן. הרופאים לא מוכנים לפעמים, לפעול בכלל, עד שאין להם את כל תוצאות הבדיקות. בבירוקרטיה, כמו בבירוקרטיה, הדבר גורם לחוסר יעילות מסוכנת.

לא קל, לא קל. הייתה אשתי אומרת, כשחלתה בסרטן. למרות שבהתחלה הטיפולים שקיבלה נראו לא נוראים כל כך. כמובן, הייתה כבר ידיעה מוקדמת של מה שמצפה לחולה סרטן, שאמור לעבור את כל הפרוצדורה: גם הקרנות, גם כימותרפיה (כולל ביולוגי) וגם ניתוחים.
בהתחלה הצלחתי לשכנע אותה לצרוך עשב חיטה (שבא במנות קפואות יומיות) למרות המחיר הגבוה. וגם אלוורה בצורה קפואה, בגלל שצמח זה נחשב ללוחם מצוין בסרטן. וכמובן היה את הלימון, שנחשב ללוחם מספר 1 בסרטן ויש אפילו עדויות שהוא לבדו ריפא אנשים מסרטן (כאשר נלקח בצורה מאסיבית ומסודרת). את כל אלו נטלה בתקופה שקיבלה 28 מנות קרינה, יומיות, 5 ימים בשבוע. בזמן זה גם התארחה במעון בגבעתיים של האגודה למלחמה בסרטן. שם דאגו להביא אותה כל בוקר, בשעה קבועה, להקרנה בבלינסון.(5 ימי טיפול בשבוע עם סופשבוע בבית). טיפול ההקרנות היה, בסופו של דבר, הצלחה מכל הבחינות. גם הקטין את הגידול ברקטום והיא גם הצליחה לעבור את סדרת הטיפולים בלי תופעות לוואי וסבל רציניים וגם במורל גבוה. בנוסף, הכאבים שהיו לה חלפו!
למעשה הביופסיה הראשונה שלה, הצביע על הגידול ברקטום כדלקתי בלבד. וכשהביופסיה השנייה, הראתה שזה בעצם סרטן (בעל ממאירות די גבוהה), לא אמרנו לה את זה. ניסינו למשוך את העניין ולכסות עליו באמתלה שמדובר בדלקת. אבל לבסוף, בעצת הרופאים, אמרנו לה שזה סרטן. במצב של הכאבים שהיו לה, כבר בהתחלה, הבשורה לא נפלה עליה בצורה קשה מדי. מה עוד, שבהמשך, הטיפול בסרטן באמצעות קרינה, הוריד לה את הכאבים.
הבעיה הייתה, שסימנים מסוימים, מעורפלים, בצילום ה-CT הראשון שעשתה, לפני ההקרנות, היו רעים. היה חשד מסוים, שהסרטן התפשט גם לכבד. ואכן, כשעברה ביופסיה בדקירה (בדיקה מאוד כואבת) בכבד, גילו שאכן הגידול נמצא גם שם.
יתרה מזאת, צילום ה-CT PET גילה שהגידול בכבד לא ניתן לניתוח, כי הוא התפשט לסביבתו ויש להקטינו לפני הניתוח. זאת עושים רק באמצעות טיפולים כימותרפיים וביולוגיים.
כשאני חושב על כך, הטעות שלנו הייתה שכשגילינו את הבעיה, באמצעות העצירות החריגות, לא לקחנו אותה מיידית לבדיקת מומחה – פרוקטולוג. זה היה יכול גם למנוע את הטעות באבחון שעשו בביופסיה הראשונה (שאמרו שזה דלקת בלבד) וגם לתפוס את הסרטן לפני שהתפשט לכבד. הוא פשוט היה מנתח את הגידול ומסיר אותו מידית, בלא בזבוז זמן יקר. פה טמון ההבדל בין רפואה פרטית, יעילה, חדה ועם טיפול מהיר, לרפואה הציבורית, האטית ובירוקרטית.
היא לא אהבה להתלונן. אף פעם. אבל ראיתי אותה לא פעם חולמת סיוטים ומתוך שינה מדברת, והבנתי שהפחדים הללו, חדרו עמוק לנפש שלה. אין מה לעשות. לא פעם הייתה אומרת: אני מתה, אני מתה. כל הגוף כואב לי.
אפשר כמובן לראות את זה, כתהליך טבעי של המלחמה בסרטן. מלחמה שהיא כידוע, מלחמת חורמה קשה ומענה. תמיד חשבתי לעצמי, שאני לא הייתי יכול לעמוד פנים אל פנים מול הסרטן הזה. הייתי נשבר. אבל האמת שבסוף, האמונה שלי בנצחיות הנפש, עזרה לי להתגבר על הרגעים הקריטיים והמדכאים שלפני המוות. אמרתי לעצמי, הרי כולם מתים והחיים הם רק אשלייה. מה עוד שידעתי שהחיים הם סבל והעולם הבא כולו טוב.
מבחינתי עשיתי את כל המאמצים, כדי לחפש דרכים לא קונבנציונליות, להילחם במחלה. למרות שהבנתי שאי אפשר להתחמק מכימותרפיה. אבל לכימותרפיה יש, כמובן, גם צד מכוער מאוד. גם אם הוא מעלים את הסרטן, הוא מגביר את הסיכויים שלו לחזור שנית. אז, מכל הבחינות, הצורך למצוא עוד דרכים, אלטרנטיביות להילחם בסרטן, נראה לי דחוף וחיוני. מה עוד שקראתי את האותיות הקטנות של סיכומי המחלה שלה, והבנתי שמדובר בדרגה 4 המסוכנת מאוד.
אבל אשתי, עקשנית כמו תמיד, מתעלמת מהסכנות, עומדת על דעתה, שזה שטויות, שצריך להקשיב רק לרופאים, ובעיקר לאונקולוגית. והאמת שהייתה זאת אונקולוגית שנראתה לי מיומנת ורצינית מאוד וגם בעלת שם טוב. אבל, כשניסיתי להתייעץ אתה, לגבי דרכים נוספת להתמודדות עם הסרטן, היא נאטמה ואמרה שאין לה מושג ולא יכולה לסייע לי בזה, כהוא זה.
הייתי בין הפטיש והסדן. בין אשתי לרופאים הקונבנציונליים. מתווכח ומתרגז בלי סוף על אשתי, שמסרבת לשתף פעולה ולקבל את העצות הכי בסיסיות לבריאות טובה. גם לפני שחלתה בסרטן נהגה כך. אפילו ללכת לקולונוסקופיה סירבה, אף שהפצרתי בה.
ואז הגיעה ההתמוטטות. אחרי שגמרה סדרה של שישה טיפולים כימיים בתוספת ביולוגיים (בגלל הגרורות בכבד) והוסיפה עוד טיפול אחד (אחרי שהרופאה אמרה שצריך להמשיך עוד סדרות) היא נפלה ושברה את הכתף. פשוט הראש הסתחרר עליה. מאותו יום היא הפכה לאדם אחר. בעיות בשליטה בצרכים, הפסקת הטיפולים הכימותרפיים והתפקוד הלקוי בגלל הכתף, דרדרו אתה במהירות מטה. בעיות בשליטה בצרכים היו לה גם לפני זה, אבל בשלב מסוים, אחרי שגמרה את ההקרנות ונתתי לה כמה שבועות כדורים טבעיים, זה נפסק. היא הצליחה לשלוט בצרכים. את הכדורים קבלתי למעשה מחברה לעבודה, שאימא שלה גם חלתה בסרטן ונפטרה. היא קיבלה את הכדורים מאונקולוגית סינית (בשם הונג פאן לי) ואחרי שבהתייעצות טלפונית, האונקולוגית אמרה שאפשר להשתמש בכדורים הללו, גם בשביל אשתי, נתתי לה את זה.
כך הפכה אשתי, מאישה חזקה ועצמאית, לחלשה ותלותית. ממישהי שמתמודדת עם סרטן, מעמדת כוח, למישהי שהסרטן גבר עליו.
במצבה העגום, היא הפכה לזכאית לסיעוד מטעם הביטוח הלאומי. הגיע לה לקבל עזרה לכמה שעות ביום. רבות כבר דובר על העזרה הזאת, שלא תמיד עונה על הציפיות. מה לעשות והישראלים לא אוהבים לעבוד. לא לחינם כמעט כל עובדי הסיעוד, לאנשים בעלי אמצעים, הם עובדים זרים.
אחרי שאיכשהו יכלה אשתי להסתפק בעוזרת שמדי פעם ניקתה וסדרה בבית, הגיע שלב הנפילה, כששברה את הכתף, וכאמור, מצבה הדרדר מאוד. אז נזקקה לעזרה ממשית, לקום לשירותים ועוד. הגיעה עוזרת חדשה, שאמורה הייתה להיות טובה יותר. אבל אחרי חצי יום עם אשתי, היא התקשרה להודיע, שלא תוכל להמשיך. לדבריה היא לא מסוגלת לראות בן אדם אומלל וסובל כמו אשתי.
בלי קשר לבעיה הטכנית שנוצרה בגלל עזיבתה, היו דבריה אלה פגיעה קשה במורל שלנו. אין אדם אומלל יותר, מזה שמרחם על עצמו. כל זמן שאתה יכול להתמודד עם הבעיות של יום יום, בהצלחה גדולה או קטנה יותר, אתה יכול להרגיש שקט נפשי. כאילו אתה יכול להיאחז בשגרה של היומיום ולא להרהר מעבר לכך, במצב הכללי. הרי בסופו של דבר כולנו מתים, גם מי שחי קצת וגם מי שחי הרבה. ההבדל הוא לא העיקר. לפי דעתי מה שחשוב זה הסוף. למות בלי כאבים ובשלווה.
הניסיון שלי, לשכנע אותה לקחת טיפולים אלטרנטיביים רציניים, בתקופה הזאת, שהפסיקו לה את הכימותרפיה, נתקלה בסרבנות עיקשת. בלית בררה, ואחרי שהתווכחתי והתרגזתי עליה הרבה, ויתרתי. שתלך בדרכה חשבתי. לא ידעתי אז, עד כמה דרכה זאת דרכי ועד כמה כל דבר רע, שיקרה לה, ישפיע עליי ויעיב על החיים שלי. בנוסף לעזרה הפיזית הרבה שנתתי לה בבית, כל הסבל הפיזי והנפשי שלה, השפיעו עלי קשות.
ואחרי זה הגיעו עוד ועוד מכות. מצבה הדרדר ואני הרגשתי שמהשמיים נלחמים בי, כל הזמן, מכה אחרי מכה. לפעמים הרגשתי שהכוח אוזל לי. אני כבר מזדקן וגם חלק מהמחלות שלה, התחילו להשפיע על הבריאות שלי. למרות זאת, עשיתי מאמצים גדולים לשמור על השגרה. מתוך כוונה לשמור על השפיות שלי. להמשיך לעשות את הדברים שצריך ולהיות פעיל, כרגיל. לחיות כרגיל, בחיים שהפכו להיות כל כך בלתי רגילים. הפכתי מוכה גורל. המצב שלה, שהלך והחמיר. המצב הפך להיות כמו מלחציים שהולכים ויורדים ומתהדקים עליי... היו לי חרדות נוראיות.
אחרי כחודשיים מצב הכתף שלה השתפר. אבל בינתיים המצב הלך והחמיר. מיד אחרי הנפילה ושבירת הכתף, חוסר השליטה שלה בצרכים, שנרפאה ממנו אחרי סדרת ההקרנות וטיפול טבעי שעברה בכדורים של אונקולוגית סינית, חזר. בתקופה זאת, של הפסקת הטיפולים הכימותרפיים ניסיתי לשכנע אותה לקבל טיפולים אלטרנטיביים, שלא יאפשר לסרטן להמשיך להתפשט. אבל אפילו לשתות מיץ רימונים סירבה. גם העצירות הממושכות חזרו והמצב הדאיג אותי מאוד. קבעתי לה פגישה עם הפרוקטולוגית (כירורגית) ד"ר גולד, באסף הרופא. הייתה זאת הרופאה, שאתרה את הסרטן בזמנו, בבדיקת אולטראסאונד שעשתה לה. הרופאה מצאה שיש לה הצטברות צואה, שמקשה על היציאות שלה והורתה לעשות לה סדרה של חמש חוקנים. אכן, עשינו לה את החוקנים, בעזרת אחות פרטית, שבזמנו כבר עשתה לה חוקן כהכנה לבדיקות של ד"ר גולד. החוקנים היו די מועילים ואחרי זה נקבע לה תור אצל האונקולוגית, שביקשה לעשות לה צילום CT-PET.
נקבע לה צילום CT PET ושיחה עם האונקולוגית. לא הייתי אופטימי. ראיתי עליה שהמצב שלה הדרדר מאוד, מאז הנפילה. אבל איכשהו קיוויתי שבכל זאת, הטיפולים שעברה, ישפיעו לטובה.

אבל אז, באה נפילה נוספת. היא התחילה לסבול מלחץ בחזה, שעם הזמן החריף והפך גם לבעיות הפרעות קצב. הרצתי אתה לבית החולים ושם אשפזו אותה. קבעו שיש לה כנראה דלקת ריאות. הצליחו לייצב את מצבה. אבל היה מאוד קשה לראות אותה מרותקת למיטה, עם מכשירים, נושמת בכבדות. איכשהו, אחרי שבוע שחררו אותה, עם כדורים וגם זריקות לדילול הדם. כשחזרה הביתה, הייתה חלשה מאוד. לאט לאט, התחזקה. הייתי צריך לעזור לה המון. מצד שני, התחילה לשתף פעולה לגבי דברי בריאות שנתתי לה. ראיתי שיפור וקיוויתי שתגיע לכימותרפיה, שיעצור את הסרטן, איכשהו. עוד לפני האשפוז האונקולוגית קבעה לה צילום CT-PET.
מה שהתגלה בצילום ה-CT PET היה הדבר הגרוע ביותר.... נהיה לי שחור בעיניים, אבל בשיחה עם האונקולוגית היא אמרה, שצריך להמשיך בטיפולי הכימו. זה היה האור בקצה המנהרה בשבילי. איכשהו קיוויתי לשיפור. לאט לאט הצלחתי לשכנע אותה לנסות קצת דברים אלטרנטיביים בריאים. טיפין טיפין. אבל גיליתי, שמה שפעם עזר לה (והפסיקה לקחת בגלל שאח שלה אמר שהוא רוצה אישור של האונקולוגית) כבר גורם לה תופעות לוואי. התחילה לסבול מבחילות, מהקאות וכאבי בטן. הייתי חרד. אבל בכל זאת, הצליחה איכשהו להתגבר על זה. כל התקופה הזאת, הטיפול הכימותרפי ברקע, היה נקודת האור.

אבל אז, כעבור כשבוע, פתאום עוד הדרדרות, שוב פעם קשיי נשימה והפרעות קצב. בבית חולים אשפזו אותה בפנימית ואחר כך העבירו אותה למחלקה האונקולוגית. הרופא בפנימית, ששוחחתי אתו אומר לי: "אתה ראית את הצילום CT שלה?" "כן", אמרתי, כשאני מנסה להיאחז בקש, כדי לבטל את הנימה הסופנית בדבריו. "האונקולוגית אמרה שצריך להמשיך בכימותרפיה."
"הסרטן התפשט כמעט לכל מקום", פסק הרופא ואני נאלצתי להסכים לדבריו: "המצב כנראה בלתי הפיך..."
במחלקה האונקולוגית, שוב פעם מחוברת למכשירים, הפרעות הקצב טופלו, אבל כל הזמן חזרו. הלב נשבר לראות אותה במיטה. רק פעמים בודדות הושיבו אותה על כיסא. כמה נורא! כל היום במיטה, בוהה בתקרה. אמנם חיברנו לה טלוויזיה שקצת הסתכלה, אבל המצב שלה לא השתפר. גם סידרנו לה מזרון לחץ, שהקל על שכיבה ממושכת במיטה. קיווינו שלפחות נוכל להושיב אותה, כי היא התחילה לאכול טוב וקצת לתקשר. אם כי היה כמעט בלתי אפשרי להבין מה שהיא אומרת. זאת בגלל שהנשימה שלה הייתה משובשת לחלוטין. נזכרתי בדברים ששמעתי פעמים רבות, מקרובים של חולי סרטן שנפטרו. הם תמיד התפלאו שהבן אדם החולה, נפטר במהירות גדולה, מהמחלה. מבחינה מסוימת, ידיעה זאת, הייתה, בתקופה הקשה של אשתי, נחמה מסוימת.
ובאמת אז הגיעה הסוף. באותו לילה שעזבנו, המצב שלה הדרדר ונאלצו לחבר אותה למכונת הנשמה. כשהגעתי אליה בצהריים, קבלתי שוק. אמנם היא כבר הייתה במצב יותר טוב, התייצבה והייתה בהכרה מלאה. אבל אני הייתי שבור. תקוותי שאוכל לשפר את התקשורת שלה, שנוכל לפחות להבין אותה ולהקל עליה, במעט. ירדה לטמיון. כמו גם התקווה להושיב אותה מעט. הלב שלי פשוט נשבר. אמנם הרופא אמר שהיא לא סובלת מכאבים, אבל המצב שלה, היה ממש כזה, שלא יכולתי לסבול. איכשהו, קיווינו שיוכלו לשחרר אותה ממכונת ההנשמה. אולי תחזור לאכול. בימים הקודמים, הייתי מביא לה פירות טעימים לאכול וגם נותן לה לשתות קפה. היא אכלה טוב ונהנתה מזה. ועכשיו, מה נשאר לה?! באותו לילה, חשבתי רק על דבר אחד: שהמוות יכול לגאול אותה. אני מאמין בחיים (טובים!) אחרי המוות. שהנשמה שלנו היא ענקית, חזקה ונצחית להדהים.
למחרת, יום ששי, תכננתי להגיע לבית החולים בשעות הבוקר. ידעתי שתהיה מחוברת למכשיר ההנשמה. שכן אחיה היה נוהג להתקשר מוקדם בבוקר למחלקה ולקבל פרטים, אם היו בשורות טובות היה בוודאי מודיע לי. ואז, ממש לפני שהתעתדתי לצאת לדרך, קבלתי טלפון מהמחלקה. "תבוא דחוף, המצב שלה החמיר, היא איבדה את ההכרה." כמובן שמיהרתי לבית החולים ושם בישרו לי שהיא בדיוק נפטרה. "ברוך דיין אמת" אמרתי. יודע היטב שזכתה להימנעות מסבל נורא...
ב-30.4 בדיוק ביום ההולדת שלה, היא אושפזה פעם ראשונה בבית החולים. וב-31.5 היא נפטרה באשפוז השני שלה, בבית החולים. ועוד תאריך סמלי היה 29.5 הלילה שהמצב שלה החמיר וחוברה למכונת ההנשמה, זה היה יום החתונה שלנו... יום הקבורה שלה, 2.6 היה יום ירושלים. הכול התחבר למעלה, איך שאומרים. אני מאמין שהכול מתרחש בחיים האלו, כמו בסרט. כלומר, שהכול אשליה ודמיונות שמתממשים.
בכך בא אל קיצה מערכת ארוכה של סבל ואכזבות אינסוף. שבסופה גם אשפוז וייאוש תהומיים. לעולם אזכור, לצערי, את חוסר האונים שלה, מרותקת למיטה. ולמרבה המזל, את התמונה שלה, מחוברת למכונת ההנשמה, כאשר מסכה על פניה ופיה פתוח לרווחה, נידונתי לראות רק פעם אחת, יום לפני מותה. כשנפטרה, ראיתי שפניה היו שקטים, רק פיה המעוות, הזכיר לי את אותה מכונת הנשמה ארורה, שהבדילה בין חיים ומוות וערבב אותם בתמהיל נוראי ובלתי נסבל.
כך קורה שמי שנפטר בבית חולים גם זוכה להיפטר מהאווירה המדכאת והמייאשת הזאת של בית החולים. מהריחות, מהרעשים ומהחוסר אונים, של שכיבה מחובר למכשירים.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל