נקודה שבועית פרשת השבוע "מסעי" ה'תשע"ט

חומש במדבר מסתיים, בפרשת "מסעי", פרשה המסיימת את החומש הרביעי הפותחת בסיכום מסעותיהם של בני ישראל לאורך ארבעים שנה במדבר

חומש במדבר מסתיים, בפרשת "מסעי", פרשה המסיימת את החומש הרביעי הפותחת בסיכום מסעותיהם של בני ישראל לאורך ארבעים שנה במדבר מיציאת מצרים ועד לנקודה בה הם נמצאים כעת, רגע לפני הכניסה לארץ ישראל.
ובדיוק בזמן שבני ישראל נמצאים בשלב הזה מפרט בפניהם ה' את הדברים החשובים ביותר לקראת הכניסה.
בפרשה הקודמת דיברנו בעניין הנדרים על חשיבות הדיבור, ובפרשה שלנו עוסקת התורה לא מעט בגבולותיה של ארץ-ישראל.
התורה יורדת לפרטי פרטים על כל הגבולות של הארץ מכל הכיוונים ותוחמת לנו היטב היכן וכיצד יחולקו הנחלות בין השבטים.
כל כך חשוב והכרחי לפני שיכנסו בני ישראל אל הארץ שיידעו את הגבולות בהם ישבו.
לגבול יש ערך חשוב ביותר. אדם צריך לדעת עד היכן יכול וראוי הוא ללכת ולהתיישב.
ראוי וטוב לו לאדם שיידע בחייו מה הם גבולותיו. כהורים וכמחנכים אנו מחויבים להציב לילדנו גבולות ברורים. אפילו בעולם התעסוקה יש צורך בגבולות ברורים על מה האדם העמל אחראי ומה גבולות העבודה שלו ובתקופה כמו היום גם ראוי להגביל את זמן העבודה שלא תגלוש לזמן שלנו בבית שיבוא על חשבון משפחתנו.
דווקא בעולם כה פתוח ואף מתירני שיש כיום חובה עלינו לדעת לשים גבולות בתחומים רבים שישמרו עלינו, שיגנו על חיינו, שנוכל לקיים חיי אמת ללא חשש שנגלוש למעשים ודברים לא ראויים.
הגבול הוא דבר נצרך ביותר עבור כל אחד ואחד מאיתנו. הנה רק השבוע נחשפנו לאירועים קשים ביותר בגלל תגובות קיצוניות ביותר שהובילו למעשים נפשעים ברמה הגבוהה ביותר, רצח.
גם למעשינו חובה שיהיו גבולות מדויקים מה מותר ומה אסור לעשות.
לא במקרה בחרה התורה בפרשת השבוע לעסוק מיד לאחר הגבולות בפרשיית "ערי המקלט" לרוצחים בשגגה. כמובן שרצח במזיד יביא את העונש הראוי לכך, לעומת הרצח בשגגה שמצאה התורה לתת את פיתרון ערי המקלט.

שבת שלום ומבורך!


החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
http://dosanova.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל