זובין מהטה יפתח את העונה ה84 של התZ הפילהרמונית הישראלית במוקנצרטים מיוחדים לפני עזיבתו את תפקיד המנהל המוסיקלי של התזמו

בכל קונצרט יופיעו מבצעים מפורסמים מידידי מהטה

רגע לפני שהוא פורש מתפקידו כמנהל המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ינצח המאסטרו זובין מהטה על סדרת קונצרטים מיוחדת שתפתח את העונה ה- 84 של התזמורת.

בסדרת הקונצרטים החגיגית איתה ייפרד המאסטרו מהתזמורת, ישתתפו שורת כוכבים, חברים קרובים של מאסטרו מהטה, ביניהם הכנרים יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן, גיל שחם ולאונידס קבקוס, הפסנתרנים יבגני קיסין, יפים ברונפמן, רודולף בוכבינדר ודניס מטסוייב, הצ'לן מישה מאיסקי, זמרת האלט אוקה פון דמראו, וזמרת הסופרן חן רייס.

מצ"ב הודעה לעיתונות עם הפרטים המלאים וכן תמונות מתאימות.

הקונצרטים ייערכו בין 3-20.10 בהיכל התרבות בתל אביבהתזמורת הפילהרמונית הישראלית גאה לפתוח את העונה ה- 84 עם סדרת קונצרטים בניצוחו של מאסטרו זובין מהטה, הקונצרטים האחרונים עליהם ינצח מהטה טרם פרישתו בתום יובל כמנהלה המוזיקלי של התזמורת. כמחווה אישית לכבודו, תגיע לקונצרטים אלה שורה של כוכבים, חברים קרובים של המאסטרו ושל התזמורת, ביניהם הכנרים יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן, גיל שחם ולאונידס קבקוס, הפסנתרנים יבגני קיסין, יפים ברונפמן, רודולף בוכבינדר ודניס מטסוייב, הצ'לן מישה מאיסקי, זמרת האלט אוקה פון דמראו וזמרת הסופרן חן רייס.

סדרת הקונצרטים למנויים תכלול 7 קונצרטים ובנוסף, יתקיימו שני קונצרטים מיוחדים שאינם חלק מהסדרות למנויים. בכל קונצרט יתארח סולן שונה.בקונצרט הראשון יתארח הכנר לאונידס קבקוס וינוגנו בו "תהילים" מאת בן-חיים, הקונצ'רטו לכינור של קורנגולד והסימפוניה התשיעית ("הגדולה") של שוברט. 3.10.2019

הקונצרט השני יהיה בסימן 100 שנה להולדתו של אייזק שטרן ויתארח בו הכנר פנחס צוקרמן. בקונצרט ינוגנו הקונצ'רטו לכינור של אלגר וסימפוניה מס' 7 של בטהובן. 5.10.2019

הפסנתרן דניס מטסוייב יתארח בקונצרט השלישי שבו ינוגנו הסימפוניה מס' 41 מאת מוצרט ("יופיטר") והקונצ'רטו לפסנתר מס' 3 מאת רחמנינוב.7.10.2019

בקונצרט הרביעי יתארח הפסנתרן יבגני קיסין ובו ינוגנו ויבוצעו קונצ'רטו לפסנתר מס' 2 מאת ליסט ו"חיי גיבור" מאת ר' שטראוס.12.10.2019

בקונצרט החמישי ישתתפו שני סולנים אורחים – הצ'לן מישה מאיסקי והפסנתרן רודולף בוכבינדר ויבוצעו בו הקונצ'רטינו לתזמורת כלי קשת מאת פרטוש, הקונצ'רטו לצ'לו מאת שומאן והקונצ'רטו לפסנתר מס' 5 ("הקיסר") מאת בטהובן. 14.10.2017

הקונצרט השישי, בו יתארח הכנר גיל שחם, יוקדש כולו לברהמס ויבוצעו בו שתיים מיצירותיו – הקונצ'רטו לכינור וסימפוניה מס' 2. 16.10.2019

בקונצרט השביעי והאחרון בסדרות הקונצרטים למנויים יתארח הפסנתרן יפים ברונפמן וינוגנו בו שלוש יצירות – הפתיחה ל"נישואי פיגרו" של מוצרט, סימפוניה מס' 3 של שוברט וקונצ'רטו לפסנתר מס' 2 מאת בטהובן.18.10.2019בנוסף לקונצרטים אלו, יתקיימו שני קונצרטים מיוחדים שאינם חלק מהסדרות למנויים, גם הם בניצוחו של מאסטרו מהטה. בקונצרט הראשון יתארח הפסנתרן יבגני קיסין וינוגנו בו הקונצ'רטו לפסנתר מס' 2 מאת ליסט ו"חיי גיבור" מאת ר' שטראוס.

בקונצרט המיוחד הנוסף, שגם יחתום את כהונתו של מהטה, יתארחו חברו הקרוב של המאסטרו - הכנר יצחק פרלמן, זמרת הסופרן חן רייס, האלט אוקה פון דמראו והמקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני. בקונצרט היסטורי זה ינוגנו שתי יצירות של קרייזלר – צער האהבה ושמחת האהבה, נעימת הנושא מהסרט "רשימת שינדלר" מאת וויליאמס, וסימפוניה מס' 2 של מהלר ("התחייה").

הקונצרטים ייערכו בין התאריכים 3-20.10 בהיכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן תל-אביב

זובין מהטה (Zubin Mehta), מנצח
זובין מהטה, יליד בומביי שבהודו, גדל בסביבה מוזיקלית. אביו, מהלי מהטה, יסד את התזמורת הסימפונית של בומביי והיה מנהלה המוזיקלי של תזמורת הנוער האמריקנית בלוס אנג'לס.

למרות ההשפעה המוזיקלית, תחום לימודיו הראשון של זובין מהטה היה רפואה. בגיל שמונה-עשרה נטש את הקריירה הרפואית והחל ללמוד באקדמיה למוזיקה בוינה. שבע שנים לאחר מכן ניצח על הפילהרמונית של וינה ועל הפילהרמונית של ברלין. עד מהרה היה לאחד המנצחים המבוקשים ביותר בעולם באולמי הקונצרטים ובבתי האופרה.

מ-1961 ועד 1967 הוא שימש כמנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של מונטראול. הוא מונה למנהלה המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס ב-1962 וכיהן בתפקיד זה עד 1978. התזמורת הפילהרמונית הישראלית מינתה את זובין מהטה כיועץ מוזיקלי ב-1969 וכמנהל מוזיקלי בשנת 1977, והאריכה את כהונתו בתפקיד זה לכל ימי חייו ב-1981.

מאסטרו מאטה ניצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית באלפי קונצרטים, הקלטות וסיורים בחמש יבשות. מ-1985 הוא מכהן גם כיועץ מוזיקלי וכמנצח ראשי של מג'ו מוזיקלה פיורנטינו, פסטיבל הקיץ בפירנצה שבאיטליה. בספטמבר 1998 מונה למנהלה המוזיקלי של האופרה הממלכתית של בווריה במינכן שבגרמניה לתקופת כהונה בת חמש שנים.

ב-1978 מונה מאסטרו מהטה למנהלה המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק. במרוצת שלוש-עשרה שנות כהונתו בניו יורק הוא ניצח על למעלה מאלף קונצרטים והיה למנהל המוזיקלי שהחזיק במשרה זו זמן ארוך יותר מכל מנהל מוזיקלי אחר בתולדותיה של תזמורת זו בזמננו.

מאסטרו מהטה זכה בתארי כבוד רבים בארצות שונות, ובישראל הוענקו לו תארי דוקטור לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל-אביב ומכון וייצמן למדע, והאוניברסיטה העברית אף קראה על שמו ועל שם אביו המנוח, המנצח מהלי מהטה, אגף במחלקה למוסיקולוגיה. ב-1991 הוענק לו פרס מיוחד במסגרת טכס הענקת פרסי ישראל לשנת תשנ"א והוא חתן פרס קרן וולף בתחום האמנויות לשנת 1995-6. זובין מהטה הוא אזרח כבוד של תל-אביב-יפו ושל פירנצה וכן חבר כבוד של האופרה הממלכתית של וינה (1997), של האופרה הממלכתית של בווריה (2006) ושל אגודת ידידי המוסיקה בוינה (2007). התואר מנצח בר-כבוד הוענק לו על ידי התזמורות הבאות: הפילהרמונית של וינה (2001), הפילהרמונית של (2004), הפילהרמונית של לוס אנג'לס (2006), תיאטרו דל מג'ו מוזיקלה פיורנטינו (2006) והתזמורת הממלכתית של בווריה (2006). בספטמבר 2006 הוענק לו פרס "חיים למען המוסיקה - פרס ארתור רובינשטיין" בתיאטרון לה פניצ'ה בונציה, בדצמבר 2006 היה בין מקבלי אותות הכבוד של מרכז קנדי בוושינגטון ובמארס 2007 הוענק לו פרס דן דוד.
ב-2006 גם ראתה אור בגרמניה ובישראל האוטוביוגרפיה של זובין מהטה "הפרטיטורה של חיי - זיכרונות". באוקטובר 2008 כיבדה אותו המשפחה הקיסרית היפנית ב"פרס הקיסרי". במארס 2011 קיבל זובין מהטה כוכב על שמו בשדרת הכוכבים בהוליווד.
זובין מהטה תומך ללא לאות בגילויים ובקידומם של כישרונות מוזיקליים ברחבי העולם. יחד עם אחיו זארין הוא עומד בראשה של קרן המוזיקה ע"ש מהלי מהטה בבומביי, שם מקבלים למעלה מ-200 ילדים בחינוך מוזיקלי מערבי.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל