הסאגה של העלאת גיל פרישת הנשים

מזה שני עשורים מתקיים ויכוח באם ראוי להעלות את גיל הפרישה החוקי לנשים לגיל 67, כפי שנהוג אצל הגברים. הנושא הוא מטלטל וגורם לפולמוס ציבורי נרחב. בכתבה זו ננסה להביא בקצרה את הניואנסים בין הגורמים המקצועיים ממשרד האוצר לבין חברי הכנסת החברתיים ושר האוצר שאינם ב'ראש אחד' לשינוי המצב הקיים.

"אני אוהבת את העבודה שלי. אוהבת את האנשים שאני עובדת אתם. נהנית. מבחינתי אני באה עם שיר חדש בלב כל בוקר. זה מקום שעושה טוב לאנשים. מבחינתי סביר להניח שאמשיך בעבודתי עד לגיל הפרישה שמאפשר לי החוק".
את הדברים אומרת חדוה רון-אבידן שחגגה לא מזמן את יום הולדתה ה-62, ולא עולים בראשה הרהורי פרישה למרות שהחוק מאפשר לה לפרוש בגיל 62 ולזכות בקצבת זקנה ומתשלומי הפנסיה שצברה. רון-אבידן היא בהכשרתה עובדת סוציאלית, בעלת תואר שני ומועסקת ברשות מקומית באחד מישובי השרון. מנגד אומרת א"כ כי "מאד חשוב שבגיל 62 תהיה הפרישה כי הבן אדם עוד יכול ליהנות מהביטוח לאומי לפני שהוא מוגבל". א"כ מתקרבת לגיל 62 ומתפרנסת כעובדת משק בית בניקיון ובעזרה לקשישים סיעודיים.

נשים בעבודות שוחקות

שלא יהיה ספק. א"כ תמשיך לעבוד גם בהגיעה לגיל 62 וקצבת הזקנה שהיא תקבל תהווה השלמת הכנסה לשכר מינימום שהיא משתכרת על מנת לסיים את החודש באופן סביר.
חברות הכנסת לשעבר, המתויגות כחברתיות, שלי יחימוביץ, אורלי לוי אבקסיס וזהבה גלאון התנגדו באופן נחרץ להעלאת גיל פרישת הנשים ולו רק מהקושי להמשיך ולהתפרנס באם גיל הפרישה ייעולה. חכ"ל יחימוביץ: "מדובר בנשים שרחוקות מעיני האוצר. נשים שעובדות במפעלי תעשיה בעמידה, במפעלי עופות, במפעלי שימורים, בסיעוד ובעוד עבודות שוחקות. הן מגיעות לגיל 62 שבורות מבחינה פיזית. הן חייבות להיות מחוץ לעסקה, ואם הן מרגישות ממש מפורקות הן צריכות לצאת בגיל 62 לפנסיה".
קיימת מחלוקת מהותית, ועד היום לא הושגה הסכמה בין הדרגים המקצועיים לבין הדרגים הפוליטיים, וספק רב באם ימצא פתרון חד משמעי בתקופה הקרובה. הסעיף היחיד עליו יש הסכמה גורפת הוא העלאת גיל פרישת הנשים לגיל 64.

וועדת הכספים-שומר הסף של הנשים העובדות

הועדה שמינה שר האוצר לעניין העלאת גיל הפרישה מבקשת להעלות את גיל פרישת הנשים ל-64 על פני 8 שנים או ל-65 על פני 10 שנים. ועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ משה גפני מוכנה להעלאת גיל הפרישה ל-64 על פני 10 שנים. קיימים עוד חילוקי דעות שלא ניתן לגשר עליהן כגון: זכאות לדמי אבטלה. הכשרה מקצועית, השמות וסיוע לנשים שלא מוצאות עבודה בגילים שונים תוך תקופה קצובה. פתרון לנשים במקצועות שוחקים ועוד.
ועדת הכספים דחתה פה אחד את הצעת וועדת האוצר שמינה השר כחלון להעלאת חוק גיל הפרישה ויזמה הצעת חוק משלה.
על מנת להביא את הצעת החוק להצבעה ב-3 קריאות, הציע יו"ר ועדת הכספים לשר האוצר לתמוך בהצעת ועדת האוצר בראשותו של הממונה על התקציבים, אמיר לוי, שהוא עצמו מינה והיא תידון בוועדת הכספים לאחר שתאושר בהצבעה טרומית במליאת הכנסת. משרד האוצר מסרב. הוא אינו מוכן שהצעתם תשמש כבסיס למשא ומתן בוועדת הכספים ואי לכך האוצר חזר בו מהגשת נוסח הצעת החוק.

שתיקתו של שר האוצר

המחלוקת בין חברי הכנסת לדרג המקצועי באוצר אינה כוללת את שר האוצר, משה כחלון, שאמור לקבל פסיקות בתהליך המייגע ושאינו מוביל לשום מקום.
שר האוצר כחלון שהיה יו"ר "כולנו" שהתיימרה להיות מפלגה חברתית מסרב להטביע חותמו בעניין, כשאין פתרון מוסכם בין כל הגורמים. כחלון חושש כי תדמיתו החברתית תפגע באם הוא יקבל את המלצות החוק של הוועדה שהוא עצמו מינה. כחלון אינו יכול להשלים בכך כי לנשים קשות היום לא יימצא פתרון הולם והן תמשכנה לכרוע תחת נטל פרנסת המשפחה.
יו"ר ועדת הכספים משה גפני ציין באחת מישיבות הוועדה עם נציגי האוצר כי: "ישבתי עם שר האוצר כמה פעמים והוא הסכים שלא תהיה פגיעה בנשים עניות - באתם לוועדת שרים לחקיקה פעם אחר פעם והפלתם את זה".

סנקציות האוצר

מאחר ולמדינה יש בעיה בתשלום הפנסיות לחברי הקרנות הוותיקות, היא מצאה לנכון להפחית את שיעורי הקצבה לגמלאים. נימוק האוצר- כפי שתואר להלן, כספים שתוכננו להיכנס לקופת המדינה לכיסוי גירעונות קופות הפנסיה בעקבות העלאת גיל פרישת הנשים לא הסתייע. ההפחתה בפנסיות תוכננה ליום 1.7.2018 אך לא יושמה עקב איום השבתה כללי של המשק על ידי ההסתדרות. מאחר והמדינה מתנהלת מזה זמן כממשלת מעבר, סמכויות גורמי השלטון די מוגבלות. הוחלט בהתערבות ראש הממשלה ומשרד האוצר לדחות את הפחתת הפנסיות ודיון בהעלאת גיל פרישת הנשים לינואר 2020 בתקווה שתקום ממשלה שתוכל לקבל החלטות.

לעתיד לבוא

האם נזכה לראות שאכן ימצא פתרון ריאלי ומקובל בזמן הקרוב? ימים יגידו.
כפי שהדבר נראה כרגע לא יהיה מנוס והחוק יוגש כהצעת חוק ממשלתית. הדבר מחייב הצבעה על נוסח החוק המקורי בקריאה ראשונה והעברתו לוועדת הכספים לדיון ותיקוני סעיפים שיהיו מוסכמים על רוב חברי הוועדה. אין איש יודע מה יהיה הרכב הממשלה החדשה ומי יהיו חברי וועדת הכספים שבידיה הכוח לאישור החוק.
כמו שהדבר נראה בשעה זו, עוד יכונו קשיים רבים וזמן רב עד שהחוק ירקום עור וגידים.
(כתבה נרחבת על משבר קרנות הפנסיה ו'חיבורו' לחוק העלאת גיל פרישת הנשים התפרסמה ביום 8.9.2019 באתר זה. קישור לכתבה: http://www.daaton.co.il/Article.aspx?id=7259)
גורמים המעורים בסאגת העלאת גיל הפרישה לנשים מציינים כי הסצנריו ידוע. שוב נחזור למשבר תשלומי הפנסיה שהמדינה תבקש להפחית, בגלל שהאוצר מסרב להסיר את זיקת הפחתת תשלומי הפנסיה בקרנות הוותיקות להעלאת גיל פרישת הנשים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל