נתיב להתמרה עצמית – מאת: אווה פיירקוס

הספר הזה יחולל שינוי בחייך, כי תוכל להעמיק בתוך עצמך ולמצוא את הסיבות להתנהלות השגויה שלך בחיים – ולשנות אותה. זה מה שהספר בא לומר – שהחיים הם שינוי תמידי, שמי שנדבק להרגלים רעים ולהאשמה עצמית – קופא על שמריו ולא מסוגל לפעול – הוא משול לגוש מת. רק מי שמשנה את גישתו כלפי עצמו, יצליח לגייס את אנרגיות החיים העצומות.

מה שהדהים אותי בספר – זה שהוא כותב בעצם על עקרונות פסיכולוגיים בסיסיים – אבל עדיין הספר נראה מיוחד. המחברת טוענת שהדברים שבספר באו אליה בדרך תקשור – ואכן לכל אורך הספר הרגשתי שהדברים שמובאים בו הם חזקים באופן לא רגיל – הספר משכנע באופן מדהים, כאילו שהדברים הכתובים בו באים ממש מתוך איזו אמת טהורה. מאוחר יותר התברר לי, שהספר הפך להיות למורה דרך של המון אנשים, וקיימים בכל העולם קורסים שבהם מלמדים את הספר, כתורה בפני עצמה.
הספר הזה יחולל שינוי בחייך, כי תוכל להעמיק בתוך עצמך ולמצוא את הסיבות להתנהלות השגויה שלך בחיים – ולשנות אותה. זה מה שהספר בא לומר – שהחיים הם שינוי תמידי, שמי שנדבק להרגלים רעים ולהאשמה עצמית – קופא על שמריו ולא מסוגל לפעול – הוא משול לגוש מת. רק מי שמשנה את גישתו כלפי עצמו, מפתח אופטימיות ומשנה את הרגליו – יצליח לגייס את אנרגיות החיים העצומות העצורות בו ולשנות את חייו לטובה! כי מי שחייו חשובים לו באמת – חייב לעשות זאת! כדי להשתנות אתה חייב לשנות את גישותייך לחיים!
כדי לרכוש ביטחון עצמי עליכם להתחבר לרגשות שלכם ולא להסתיר אותם. יש בכם הרבה רגשות מוסתרים שמתפרצים רק בעת משבר. אתם לא יודעים מהיכן באות התפרצויות אלו? אבל למעשה אלו הן רגשות שקיימים בכם כל הזמן, רק שאתם לא מודעים להם.
במקום להתמודד עם כל הפחדים, והשליליות שיש בנו עצמנו, אנו משליכים אותם על הסובבים אותנו. כדי להגיע לאושר הרוחני, עלינו קודם כל להתגבר על כל המחסומים שבתוכנו, להתמודד עם הדברים השליליים בלי פחד. הרוחניות לא נועדה לעשות דרך עוקפת ולהימנע מלהתמודד עם כל הרע. בינינו למטרה הרוחנית העליונה, מפרידה המציאות הפיסית שלנו, הרוויה פחדים, תסכול ואגו אינסופי.
העמדת הדימוי העצמי האידיאלי שלימדו אותנו בתור ילדים, שאנו צריכים לשאוף אליו, גורמת לנו לברוח מעצמנו וליצור עצמי מדומה אידיאלי – הניסיונות שלנו לעמוד בסטנדרטים של העצמי המדומה הזה מובילה לשרשרת של תסכולים...
פעם אחר פעם עומד האדם מול העצמי האמתי שאינו משתווה לסטנדרטים שלו – ואז הוא שוקע בדיכאון ובתסכול.
השינוי הכי חשוב שאתה יכול לעשות בחייך זה לנטוש את הדימוי האידיאלי הזה ולהכיר בעצמך האמתי עם כל חולשותיך – רק דרך חיבור לעצמי האמתי אתה יכול להתקדם ולהתפתח – אחרת כל חייך יהיו תסכול וזיוף....
אנחנו צריכים לקחת אחריות על חיינו ולא להיות ילדותיים – ככה נוכל להתגבר על הנטייה השגויה שלנו לשחזר פגיעות בילדות, על מנת להתגבר עליהם. זאת לא הדרך – אנחנו צריכים להסתכל על פגיעות אלו בדרך בוגרת ולהבין שאף אחד לא אשם בזה, גם לא הורינו שטעו.
אם נאמץ לעצמנו גישה בוגרת לחיים ונבין שהתפיסה שלנו בתור ילדים את מה שקרה, הייתה שגויה, נוכל להתגבר על הפגיעות שלנו.
כל הבעיות שלנו נובעות מתוך השקר של האגו שאנו מחזיקים בו. כל מחשבה מטרידה שלנו, מקורה בשקר. אם נרד לשורשי הדבר נגלה שאנו מחזיקים באופן נואש בשקר הזה מתוך פחד לאבד את האגו שלנו, שאנו טועים לחשוב שזה הכוח שלנו. בעצם האגו זה הדואליות, הנבדלות שלנו מהיקום, שרק בו יש לנו את הכוח האמתי הפנימי, שאינו תלוי בדבר. העולם הולך להשמדה עצמית מתוך הפירוד הזה בין האנשים והעמים, כאשר כל אחד מחזיק בדעות קדומות משלו ולא מבין שאין אמת או שקר – לכל אחד האמת שלו ויש לקבל אחד את השני. כל עם מנסה להראות פנים קשוחות, כמה הוא חזק – אבל לא מבין שהכוח האמתי נמצא ברכות, בוויתור ובהבנת האחר – כי אז נוצר קשר עם העצמי הפנימי האמתי שלנו – הכוח המאחד של היקום כולו!

אני והאחרים – פתירת הבעיות שלי תחילה

הספר בעצם חושף את הקונפליקטים הקיימים באישית של האדם. מצד אחד לאדם יש את התודעה הגבוה האלוהית, מצד שני יש את התודעה האינדיבידואלית, שלא תמיד מתאימה לתודעה הגבוהה.
זה הפער בין הראיה הרחבה האלוהית, לבין האינדיבידואל שמפתח סטיות מהתודעה הזאת, היא היוצרת את הבעיות בחיי האדם וקשיים שלו בחברה.
למעשה אדם שמתבודד לא יכול לראות את הבעיות האלה, רק על ידי התחברות עם אחרים הוא מגלה את הבעיות שלו. ברגע הראשון הוא מנסה לייחס אותם לאחרים ולא מבין שהם באות מתוכו.
רק על ידי פתירת הקונפליקטים האלו בתוך עצמו, יוכל ליצור קשר טוב עם אחרים. זה טעות לייחס את הקשיים שלו בחברה, לאחרים. אלו הם תמיד הבעיות שלו. במערכת היחסים האדם עם תודעה עצמית גבוהה יותר, תמיד ייקח על עצמו את האחריות.
יש אנשים שכל חייהם עסוקים במלחמות עם אחרים, ואל מבינים שאי אפשר לנצח בקרבות האלו, אם לא פותרים את הבעיות הפנימיות שלנו.
הבעיות הללו נובעות ממערכות יחסים שבהם אתה תלוי באחר, מפני שאתה לא מסוגל לפתור את הבעיות שלך בעצמך, אלא משליך אותם על האחר. במערכות כאלה מי שיותר מפותח צריך לקחת אחריות ולעשות טיפול פנימי. ככה הוא יפתח את עצמו.
לקיחת אחריות במערכת יחסים אינו פותר את הבעיות של האדם הלא מפותח, הפרימיטיבי, ועדיף לאדם הנאור לנתק את הקשר הזה, כדי להמשיך לגדול ולצמוח.
אם כן הבעיות שלנו הם הצרכים המדומים שלנו, שפיתחנו כפיצוי על פגיעות העבר שלנו, האשליה הזאת שאנו זקוקים כל הזמן לאישור, לשבחים תמידיים – הצורך הזה הוא המביא את הסבל שלנו – כי הוא מציב לנו חומות שאנו לא יכולים לעבור דרכם. אבל אלו הן חומות מדומות – כי אנחנו לא באמת צריכים אהבה מבחוץ, אלא אנחנו יכולים למצוא בעצמנו את האהבה. אנחנו מרגישים שאנו צריכים לפצות על הצרכים הבלתי מסופקים מהילדות, במקום להתמודד עם צרכים אלו ולהבין שהם לא משהו הכרחי, אלא רק אשליה...
אם נביט בכל החוויות שלנו כמשהו שבא לחזק אותנו – ולא נהפוך לקרבנות, שצריכים לקבל פיצוי מאחרים, נוכל לחוות את החיים כפי שהם ונוכל ליהנות מכל הטוב שיש בהם.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל