נקודה שבועית פרשת השבוע "בראשית" ה'תש"פ

החגים חלפו. שלושה שבועות שהתחילו בראש השנה המשיכו ביום כיפור, עברו לסוכות והסתיימו בשמחת תורה.

החגים חלפו. שלושה שבועות שהתחילו בראש השנה המשיכו ביום כיפור, עברו לסוכות והסתיימו בשמחת תורה.
יש המקשרים את ימי החגים האלה לפסוק: "שמאלך תחת לראשי וימינך תחבקני" והכוונה היא שהחגים ראש השנה ויום כיפור הם "שמאלך תחת לראשי" שבהם הקדוש ברוך הוא פועל במידת הדין, וחג סוכות ושמחת תורה הם בבחינת "וימינך תחבקני" בהם פועל ה' במידת הרחמים.
והנה כפי שהתחלנו לקרוא בשמחת תורה ונקרא גם בשבת, פותחת התורה בפרשת בראשית בפסוק: "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ", כותב על כך רש"י בפירושו במקום: "ולא נאמר ברא ה', שבתחילה עלה במחשבה לברוא אותו במידת הדין, ראה שאין העולם מתקיים, הקדים מידת רחמים ושתפה למידת הדין, והיינו דכתיב 'ביום עשות ה' אלוקים ארץ ושמים'.
שברא ה' את העולם הוא רצה להנהיג עולמו רק על פי מידת הדין וכאשר אדם יחטא הוא יענש מיד, אבל אז הוא ראה שעל ידי מידה זו בלבד העולם לא היה מחזיק מעמד ופשוט נעלה ולכן החליט להקדים את מידת הרחמים ושיתף אותה להנהגת העולם יחד עם מידת הדין, ותמיד הן מעורבות ביחד בהחלטותיו, וזה מה שכתוב בפרק ב' פסוק ד': "ביום עשות ה' (מידת הרחמים) אלוקים (מידת הדין) ארץ ושמים".
כך היא דרכו של ה' בעולמו. תמיד תהיה בו גם מידת הרחמים כלפינו. גם כאשר יכעס וירצה להעניש מידת הרחמים תהיה מולו.
כך התחילה עוד שנה בשלושה שבועות של שיתוף מידות אלה וכך בעזרת ה' תימשך השנה כולה. מידותיו של ה', הרחמים והדין, הם שינהיגו יחדיו את עולמו וילוו אותנו.
שנזכה לשנה טובה מלאה בבשורות טובות וברחמים גדולים.

שבת שלום ומבורך!החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל