נקודה שבועית פרשת השבוע "לך לך" ה'תש"פ

שרשרת הדורות הוא מושג שכולנו מכירים. זהו ביטוי להמשכיות העם דור אחרי דור, וכולנו, כל אחד מאיתנו, הוא חוליה אחת בשרשרת הדורות הארוכה הזאת.

שרשרת הדורות הוא מושג שכולנו מכירים. זהו ביטוי להמשכיות העם דור אחרי דור, וכולנו, כל אחד מאיתנו, הוא חוליה אחת בשרשרת הדורות הארוכה הזאת.
בפרשת השבוע שלנו, פרשת "לך לך", אנו קוראים לאורך כולה על מסכת חייו של אבי האומה, אברהם אבינו, מרגע יציאתו מחרן ועד הגעתו לארץ כנען ומה שעובר עליו כאן.
אחד האירועים שהתורה בחרה לספר לנו על אברהם הוא מלחמת חמשת המלכים וארבעת המלכים במהלכה נשבה בשבי לוט, אחיינו של אברהם.
אברהם שבדמיוננו נראה כאדם מבוגר מאוד מה שאכן היה, וכדמות "רבנית", לובש על כתפיו חגור, כמו לוחם קרבי בסיירת מובחרת, ויוצא מיד למלחמה להציל את אחיינו וכך קרה.
לאחר המלחמה הקשה, אברהם מתגלה בפנינו גם כצנוע ולא מוכן לקבל ממלך סדום דבר ממה שנכבשו, אפילו לא "שרוך נעל" ומבחינתו שאלה שבאו לעזור לו יקבלו את שכרם, אך לעומת זאת אומר ה' לאברהם ששכרו כן יהיה גדול מאוד: "... אל תירא אברם אנוכי מגן לך שכרך הרבה מאוד". אולם אברהם שבגילו המופלג וללא ילדים מחשבות ודאגות אחרות בראש: "ויאמר אברם ה' ה' מה תיתן לי ואנוכי הולך ערירי ובן משק ביתי הוא דמשק אליעזר, ויאמר אברם הן לי לא נתת זרע והנה בן ביתי יורש אותי" - לאברהם חשוב מאוד שתהיה לו המשכיות. הוא לא רוצה ששושלת העם תתחיל בו וגם תסתיים בו והוא בגיל מבוגר וללא ילדים והוא דואג. אברהם רוצה שהשרשרת תתחיל ותימשך.
או אז מבטיח לו ה' שהוא יזכה גם לבן משלו עצמו שיהיה המשך ישיר למורשתו ולהיות חוליה הבאה בשרשרת הדורות של העם אותו אברהם התחיל כאב המון גויים.
אברהם בדאגתו מלמד אותנו על חשיבות הדורות, אלה שהיו ולא פחות מכך אם לא יותר, אלה שעתידים להיות. אלה שאנו רוצים שיהיו. אלה שאנו מבינים שחשוב והכרחי שיהיו, כי אם לא, שרשרת הדורות תיפסק.
שנזכה כולנו להיות חוליה ראויה בשרשרת הדורות הארוכה מימי אברהם, ונזכה לראות אחרינו חוליות רבות וטובות.

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל