ארבעים שנה למותו של יגאל אלון

מלאו 40 שנה למותו של יגאל אלון. הוא היה הטוב בחבורת בני המייסדים שעליהם המצאתי את המונח "ביצועיסטים": אנחנו לא צריכים מילים גבוהות ואידיאולוגיות. כל שצריך אנחנו נעשה. אלון היה הנבון, רחב המחשבה והאסטרטג שעלה על האחרים. לא היה תככן. ואי אפשר היה אתו לגנוב סוסים ולהתנכר לחברים כדי להיות רמטכ"ל וראש ממשלה. ידברו עליו הרבה על מעלותיו ואנושיותו ותפישתו

מלאו 40 שנה למותו של יגאל אלון. הוא היה הטוב בחבורת בני המייסדים שעליהם המצאתי את המונח "ביצועיסטים": אנחנו לא צריכים מי

ארבעים שנה למותו של יגאל אלון
צבי י' כסה
מלאו 40 שנה למותו של יגאל אלון. הוא היה הטוב בחבורת בני המייסדים שעליהם המצאתי את המונח "ביצועיסטים": אנחנו לא צריכים מילים גבוהות ואידיאולוגיות. כל שצריך אנחנו נעשה. אלון היה הנבון, רחב המחשבה והאסטרטג שעלה על האחרים. לא היה תככן. ואי אפשר היה אתו לגנוב סוסים ולהתנכר לחברים כדי להיות רמטכ"ל וראש ממשלה. ידברו עליו הרבה על מעלותיו ואנושיותו ותפישתו האסטרטגית. הנה אירועי דברים שהיו לי אתו:

הוא הזמין אותי לביקעה (נערן) לדון על "השידרה המיזרחית" שהגה - ביקעת הירדן, שהיא גבול הביטחון שיש לספח. פרס את משנתו הסדורה לדיון.
בגמר ההתכנסות ליוויתי אותו למכונית ואמרתי לו. "יגאל, שמעתי את התוכנית. עכשיו אני המלך חוסיין בא אליך ואומר: אני מבין את צורכי הביטחון של ישראל. תשאירו בביקעה לאורך הירדן מוצבי ביטחון ל – 20 שנה. נוכיח רגיעה ביטחונית ואז תסכימו לפנות את השטח. מה אתה עונה לו?" ענה אלון להפתעתי: "כדי להגיע למה שאתה אומר צריך להתחיל במה שאני מציע". שאלתי ולא יספתי "אתה אומר לי שאולי זה תכסיס?"

בחורף 68 התארגנה קבוצה בראשות לוינגר להתיישב בחברון. דיין, שר הביטחון. התנגד. אלון, במסגרת המאבק מול דיין, נענה להונאה שלהם שישהו רק לחג הפסח. וכך נשארו ובא גולדשטיין ואחריו ההיסטוריה בחברון עד היום. באחת הפגישות אחרי חברון וקריית ארבע שתמך בה. הינחתי כי זה לא מתאים לתוכנית אלון. סברתי שזה קטע בהתמודדות מול דיין. אמרתי לו: "יגאל, פירדה לא מתחרה עם סוס מרוץ בהיפודרום. היא מושכת אותו להרים. שם בין הסלעים היא מנצחת. תמצא את הסלעים בפוליטיקה. בחברה, בכלכלה, בחינוך, בתרבות הישראלית ותקדים אותו".

בינואר 1970 התחיל חיל האוויר בהפצצות העומק במצרים. המעשה הדייני-גולדה-גלילי הזה נראה לי טירוף. הלכתי לספיר, ידיד בית, והתרעתי. שמע וידעתי שהאיש החזק הזה לא יתעמת עם גולדה. הזמנתי את יגאל אלון לצהרים, קומה שנייה בתחנת הדלק בירושלים. אמרתי, "יש לך השפעה בממשלה. אתם עושים דבר איום בהפצצות עומק". שאל: "מה הנורא כל כך?". אמרתי: "אתם תכריחו את נאצר להביא מעורבות רוסית ישירה. אין לו כל אפשרות אחרת". אמר אלון: "האמריקאים זה על דעתם והם מסכימים". אמרתי לו: "בשביל האמריקאים אנחנו סניף קטן ברשת. בשבילנו אתם משחקים על כל הבנק". והמשכנו בהפצצות העומק. ונאצר הביא את הרוסים והטילים נגד מטוסים. ובחסות טווח הטילים סאדאת תכנן וביצע את חציית התעלה. וויצמן אמר: הטיל כופף את כנף המטוס. מדינאי, אל תאלץ את אויבך אפילו הוא חלש לעשות דברים מסוכנים. זה נכון גם למדינאי ישראלי עד היום.
בחבורת השנתונים שלו הוא היה בתפישותיו עשיר מהם. את מעמד הרמטכ"ל, שהיה ראוי לו מכולם, הפסיד כי בן גוריון חי בחשבון עם אחדות העבודה. הרי בגללם – טבנקין והקיבוץ המאוחד – הוא פילג את מפא"י כדי שלא יפריעו לו לקבל החלטות.

ערב מלחמת ששת הימים פרס ודיין ואלופים עשו פוטש נגד אשכול. ניסיון למנות את אלון לשר ביטחון לא צלח. דיין היה לשר הביטחון וגנב לאשכול את התהילה. אשכול נפטר. ספיר (למרות אזהרה מלבון וכסה שהיא תביא אסון) מינה את גולדה לראשות הממשלה. ממשלת דיין-גולדה-גלילי הביאה את יום הכיפורים. כשהכשלים החמורים התבררו הצעתי לאלון לפרוש מהממשלה לצאת נקי משותפות ורקושטים שייפלו על כל המנהיגים. לא שעה לעצתי.

מוטי אשכנזי הביא להפלת הממשלה. ספיר היה צריך להכריע בין פרס, אלון, רבין. בחר ברבין שאי אפשר היה להטיח בו את כשלי ממשלת דיין-גולדה. אין ספק שאלון היה הבכור מאלה להיות ראש ממשלה. ונאלץ לשרת תחת פיקוד שלו כשר החוץ. וכאן לצערי השניים – רבין ואלון – עשו שגיאה גדולה: הם הסכימו לכניסת הסורים ללבנון. המעשה הזה היה טעות קולוסלית. הוא סטה מעיקרי ההסכם שלנו עם אמריקה.

ההסכם אמריקה ישראל עיקרו היה שישראל לא מאפשרת שינויים משמעותיים באזור בלי הסכמתה. ישראל מילאה את חלקה. היכשילה את נאצר בתוכניתו לאחד את מצרים עם סוריה. ישראל מנעה ערעור שלטונו של המלך חוסיין ועוד מניעות אחרות. בפעם הראשונה ממשלת רבין-אלון איפשרה לסורים להיכנס ללבנון בלי תמורה. בלי תמורה זה לא מדויק. הלבנונים ביקשו את הסורים להיכנס להכריע את הפת"ח שצבר כוח רב מול השלטון שם. ישראל שמחה שהסורים יכו בפת"ח. הסכמה זאת גבתה מאתנו מחירים רבים.
חרף חסרונות וטעויות המזומנות לכל אחד, הוא היה ראוי להיות רמטכ"ל וראש ממשלה.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל