נקודה שבועית פרשת השבוע "ויקרא" ה'תש"פ

בשבוע שעבר סיימנו את חומש שמות והנה בשעה טובה אנו מתחילים השבת את חומש "ויקרא", חומש שנקרא גם "תורת כוהנים"

בשבוע שעבר סיימנו את חומש שמות והנה בשעה טובה אנו מתחילים השבת את חומש "ויקרא", חומש שנקרא גם "תורת כוהנים" מהסיבה שחלקים גדולים ממנו מתעסקים בקורבנות ובשאר עבודת הכוהנים במשכן ובמקדש.
אך בפתיחתו של החומש אנו רואים משהו מיוחד: "ויקרא אל משה וידבר ה' אליו מאוהל מועד לאמור" - לכאורה, יכלה התורה מיד לרשום "וידבר ה' אל משה ..." אולם היא התחילה במילים "ויקרא אל משה" - מדוע כך נפתח החומש?
מסביר רש"י בפירושו לפסוק: "לכל דברות ולכל אמירות ולכל ציווים קדמה קריאה, לשון חיבה, לשון שמלאכי השרת משתמשים בו, שנאמר "וקרא זה אל זה'".
מהעובדה שה' קודם קרא למשה ורק אחר כך דיבר אליו, מעיד בפנינו שהקדמת קריאה לשומע היא מפני שיש לנו חיבה אליו, ולכן הוא זוכה להכנה מוקדמת לפני מה שנדבר אליו ממש כמו מלאכי השרת שפונים זה לזה.
יש בקריאה למישהו מעין התראה ובקשה וגם חיבה אליו על מנת למשוך את ליבו וקשב אוזניו כדי שישמע מה שמדברים אליו.
כך רוצה ה' שמשה ועם ישראל יקשיבו לכל הציוויים שעתידים לבוא בעניין הקורבנות והמשכן.
בשבועיים האחרונים כולנו נקראים מידי יום להקשיב ולבצע את בקשות ואזהרות מנהיגי המדינה וראשי מערכת הבריאות במאבק העולמי והלאומי שלנו במגפת הקורונה שתוקפת ומקיפה אותנו. אנו נקראים להיות שותפים מלאים במלחמה הגדולה הזאת כדי שכולנו נצליח להמשיך לחיות ולתפקד למרות המחלה הקשה והמדבקת.
בתחילתו של חודש ניסן, חודש הגאולה, נתפלל וגם נמלא את כל הדרישות שנקראנו לקיים וכך בכוחות משותפים נתקרב כולנו ונזכה לראות את הגאולה הגדולה והבריאה.
"בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל".

שבת שלום ומבורך

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם. חוכמת התורה,קודש הקודשים,אבן השתייה,
לרפואת דב בן לובה.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל