על התקופה היפה של הספרים בארץ

מה למדתי על ספרים, בעבודתי בהוצאת ספרים (אור-עם).

התחלתי לעבוד בהוצאת הספרים (אור עם) עוד בסוף שנות השבעים. הייתה זאת תקופה שבה הוצאות ספרים היססו לתרגם אפילו רבי מכר, תקופה שלאנשים הייתה הרגשה שהם דלי אמצעים וספרים זה לוקסוס.
אור עם הייתה הוצאת ספרים זעירה, שהתחילה לעבוד מהבית, כאשר המו"ל, אור עם, המשיך בעבודתו בתור מורה למתמטיקה בבית הספר התיכון.
ואכן הספרים הראשונים של ההוצאה היו ספרי תרגול במתמטיקה ולימוד אנגלית (תחום שאשתו התמחתה בו). כמו כן הוציאה באותה תקופה את הספר "שעשועי מחשב כיס", שזכה להצלחה גדולה!

ההוצאה גם התפרנסה מהוצאת ספרים לאנשים פרטיים. כך למשל, בתחילת עבודתי בהוצאה, היינו מפרסמים ספרי גמרא גדולים, שכתב אביו של איש דת מכובד ובעל אמצעים.
המו"ל הבין שספרי רפואה עממיים, שמסבירים מחלות כגון: אלצהיימר, סוכרת, מחלות לב ועוד, פופולריים, והוציא סדרה גדולה של ספרים בנושא. היום זה לא נראה רעיון גדול. אבל אז, לא היו אמצעים רבים, שעמדו לרשות מי שרצה ללמוד, משהו, על מחלה מסוימת. אני לדוגמא, נעזרתי בספר על מחלת האלצהיימר, כשאבי קיבל שבץ מוחי קל, והיה לנו חשש, שהוא לקה באלצהיימר. למחרת אותו יום, כשהגעתי לעבודה, התנפלתי על הספר ועיינתי בו עמוקות, עד שהבנתי שמדובר בשבץ ולא במחלה האיומה ההיא.
המו"ל הבין גם, שתחום הרפואה האלטרנטיבית מתחיל לתפוס תאוצה, גם בארץ, ופרסם את הספר: "חזרה לטבע", שהיה אז התנ"ך לרפואה הטבעית. הספר היה ממש פורץ דרך בתחום וכלל המון נושאים ברפואה האלטרנטיבית ובתזונה הטבעית.

עוד הצלחה גדולה, הייתה סדרה של מחזות מתורגמים, חלקם קלאסיים וחלקם מקוריים ישראלים. כמו כן הוציא ספרי עזר לבתי הספר, בתחומים רבים, כולל היסטוריה ותנ"ך. כך למשל הפך ספר הלשון: "דקדוק בהנאה", לרב מכר.
בתחום הרפואה האלטרנטיבית הספר "רפלקסולוגיה הוליסטית", הפך לרב מכר ונלמד בהרבה מכללות לרפואה טבעית. כך גם הספר "בין שמים לארץ".
הוא גם הוציא תרגום של רב המכר הענק על סקס, של הזוג Masters and Johnson,
שהיו כוהני הסקס בשנות השישים בארה"ב. מאוחר יותר, הוציא גם את הספר "קאמה סוטרה" בשני פורמטים: אחד גדול (ויקר) ושני קטן (וזול).

בתחום הרומנים הוא התחיל עם שני רומנים ישראלים דווקא: "קפצונים", רומן עם הרבה סקס לבני הטיפש-עשרה, שדי הצליח ו-"חכי לי ליד השער", רומן רומנטי של סופרת ישראלית. מהרומן האחרון אני זוכר בייחוד את הסיפור של אשתו של אור עם, שחיפשה בחורה צעירה שתדגמן על שער הספר ובסוף מצאה מישהי, תימניה, מראש העין. אבל הכסף הגדול הגיע עם הספר המתורגם: "פרחים בעליית הגג", שהפך מיד לרב מכר בכל חנות ספרים.

בעקבות הספר, הוציאה אור עם עוד רומנים מפורסמים רבים. אני זוכר שמאוחר יותר, יצא הסרט המצליח: "על תבונה ורגישות" שנתן להוצאה הזדמנות, לפרסם שוב מהדורה של הספר המאוד מוצלח הזה. ההוצאה הקפידה להמשיך ולהוציא לאור רומנים של סופרות פופולאריות רבות, שהפכו למבוקשים לאורך שנים רבות. אין ספק שהספרים היו איכותיים מאוד. יש שמות שעדיין זכורים לי, כמו "עשור לרצח", "החיים לאחר ארוחת הצהריים", "עשירים מדי" ועוד...

בהוצאה יצא גם, בתחילת דרכה, סדרה של ספרונים קטנים על מיסטיקה: בעיקר אסטרולוגיה, נומרולוגיה וכל מני נושאים פופולריים נוספים. כמו כן ספרי העצמה ועזרה עצמית, ביניהם של המנטור הענק: אנתוני רובינס (להעיר את הענק שבפנים).
אור עם הוא הראשון שתרגם את ספריה של לואיז היי, הכוהנת הגדולה של הרפואה האלטרנטיבית. הספר "אתה יכול לרפא את חייך", הפך למבוקש כל כך, שכל הזמן התקשרו אנשים להוצאה וביקשו לבוא לקנות את הספר.

למעשה עזבתי את הוצאת הספרים בתחילת שנות השמונים וחזרתי לעבוד שם כעבור 14 שנים. בינתיים הופתעתי לגלות עד כמה אור עם המשיכו לפרסם ספרים פופולאריים. כך למשל נתקלתי בספר על נוסטרדאמוס, שהיה מאוד פופולארי באותה תקופה. ההוצאה המשיכה להוציא ספרי נוסטרדאמוס, גם אחרי שחזרתי לעבוד שם. עוד תחום פופולרי שהם עלו עליו: עב"מים. המחסנאי סיפר שבמוצאי שבת אחת, כשביקר בקניון, ראה, ליד חנות סטימצקי, ילד בוכה בהיסטריה. הוא מאוד רצה שאימא שלו תקנה את ספר העב"מים, למרות שהחנות הייתה סגורה...
כמובן שהספר הכי ידוע והכי מצליח של אור עם היה: כוחו של התת מודע, ספר שגם בארץ, השפיע על חייהם של ישראלים רבים. גם ספריו של ד"ר ג'ון גריי, מחבר "גברים ממאדים ונשים מנוגה", היו ספרים אהובים מאוד בקרב הציבור.

את הספר הראשון של קריון (מתוך סדרה של תריסר ספרים שיצאו לאורך השנים לאור, בהוצאה) יצא לי לקרוא ממש מהסדר עצמו (הדפסת הטיוטא במדפסת של ההוצאה). החומר נראה לי הזוי לגמרי ולא כל כך התחברתי אליו, אבל הסתבר שכמו בארה"ב, קריון, ישות רוחנית שבאה לידי ביטוי באמצעות מחבר אנושי, זכה להצלחה לא מבוטלת. לעומת זאת, את הספר "מסע הנשמות", שגם הזדמן לי לקרוא חלק ממנו מהסדר, עשה עלי רושם גדול מהרגע הראשון. הסתבר, שהוא אכן הפך לרב מכר ענק, לאחר שאודטה שיבחה אותו בטור שלה בעיתון.

וגם אני עצמי, שאוהב לכתוב, בעיקר הומור, נמצאתי מעורב בהוצאה הספרים, כאחד הסופרים. שמתי לב שספרי בדיחות שההוצאה הוציאה, זכו להצלחה מרשימה. בייחוד ספריו של שלום לוז, שהראשון שבהם "כל בדיחות עם ישראל", יצא באלפי עותקים רבים. החלטתי להשתתף בחגיגה ולהוציא גם ספר בדיחות. האמת שכל החיים שלי, מגיל ילדות, הייתי חובב בדיחות. אני עוד זוכר בדיחות מגיל ילדות, כשעליתי לארץ, ברומנית... אבל לאט-לאט, ככל שהתעמקתי בעניין, גיליתי שאני עצמי מסוגל לכתוב בדיחות חדשות. לבסוף החלטתי לחבר אלף בדיחות, מקוריות שלי ולהוציא ספר בדיחות מקוריות, שייקרא "בדיחות האלף החדש". הרעיון היה לנצל את התקופה, סוף המאה ה-20 וכניסה לשנות האלפיים...
הייתה פה סמליות מסוימת, דומה שנסגר מעגל. שכן, את ספר הבדיחות השני, בהוצאת אור עם (חיידק הצחוק) הוצאתי ממש סמוך לסוף תקופת עבודתי שם. ומאידך, היכרותי עם אור עם, הייתה בגין ספר הומור אחר (העלמותו המופלאה של ראש שקט), שבאתי להוציא אצלו, במימון עצמי (בניגוד לספרי הבדיחות, שלא רק שלא שלמתי עליהם כסף, אלא הרווחתי לא רעה עליהם).

הנפילה באה בעקבות כניסתה האגרסיבית של רשת הספרים "צומת ספרים" לשוק, שהצליחה לשבור את שליטתה של סטימצקי בשוק. זכורה לי כתבה בנושא, שהתפרסמה אז בעיתונים תחת הכותרת: התנגשות בצומת (בין סטימצקי לרשת הזאת)... צומת ספרים הורידה את המחירים בצורה דרסטית. הרשת התבססה בתחילת דרכה על שיטת תשלום ארוכת טווח להוצאות, של חצי שנה ויותר... שיטה שכמובן, רוב ההוצאות לא היו יכולות לעמוד בה. בלית בררה, נאלצה סטימצקי לבוא בדרישות גם להוצאות הספרים, דרישות שההוצאות לא יכלו לעמוד בה ונאלצו להצטמצם מאוד. שוק הספרים הפך לפרוע ובהתאם, איכות הספרים ירדה. סופרים רבים וטובים נאלצו למצוא פרנסה אחרת... הקריסה הייתה השלב הבא, לא רק של הוצאת אור עם, אלא של רוב הוצאות הספרים האחרות. המבצעים המטורפים בשוק, הפכו את המערכון של דן בן אמוץ, על שוק הספרים, למציאות חדשה.
הוצאת אור עם, שהצליחה לפרוץ דרך ולהתרחב, בשוק הספרים, שתמיד היה קשה, חדלה לפעול. ההתרסקות הייתה מכאיבה, פנס הקסם של ענף הספרים, כבה ללא שוב.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל