דברים שכנראה לא ידעתם על החורף!

כבר מרגישים אותו באוויר, הימים מתקצרים והלילות מתקררים - החורף! אז מה זה בכלל חורף? למה קר פתאום? ומהו אותו ריח מיוחד שאנו מריחים אחרי שיורד גשם?

מה זה חורף?

ניתן להרחיב את השאלה ואף לשאול, מהן עונות השנה? ממה הן נגרמות? מה גורם לשינוי הקיצוני כל כך במזג האויר?
ידוע הדבר שכדור הארץ מסתובב על צירו. סיבוב זה גורם לשינוי בשעות היום, או במילה אחת - יממה, שזה הזמן הלוקח לכדור הארץ להשלים סיבוב שלם על צירו. כדור הארץ מבצע סיבוב נוסף, והוא הקפה סביב השמש, אותה הוא משלים אחת לשנה. כדור הארץ נוטה מעט על צירו - בערך 23.5 מעלות. דבר זה גורם לכך שיהיה שינוי במרחק ובזווית של כדור הארץ מהשמש, ככל שכדור הארץ מתקדם במסלולו סביב השמש. כדי להמחיש זאת, תוכלו לצפות באיורים הבאים:
 

 

באיורים ניתן לראות את השוני במיקום של כדור הארץ ביחס לשמש, בין החודשים יוני ודצמבר. בחודש יוני, נוטה חצי הכדור הצפוני (שאנו נכללים בו) לכיוון השמש, בעוד חצי הכדור הדרומי עם נטייה מרוחקת יותר מהשמש. דבר זה גורם לכך שחצי הכדור הצפוני מקבל שמש בזווית גבוהה יותר, עם צפיפות גבוהה יותר וממרחק קצר יותר = קיץ, בעוד חצי הכדור הדרומי מקבל שמש בזווית נמוכה יותר, עם צפיפות נמוכה יותר, מה גם שקרני השמש עוברות מרחק גדול יותר עד שמגיעות אליו = חורף. בחודש דצמבר המצב הפוך, חצי הכדור הדרומי נמצא עם נטייה לכיוון השמש (קיץ) בעוד חצי הכדור הצפוני מרוחק יותר מהשמש (חורף). אפקט זה הוא פחות דרמטי ככל שמתקרבים לקו המשווה, שכן קו המשווה מקבל כמעט את אותה כמות של שמש כל השנה, ללא תלות במיקום כדור הארץ ביחס לשמש.
 
אפקט נוסף הנגרם מנטיית כדור הארץ על צירו הוא קיצור הימים. החצי הרחוק יותר מהשמש מקבל פחות זמן שמש, ולכן הימים מתקצרים בחורף. זוית קרני השמש, צפיפות קרני השמש, המרחק שעליהם לעבור ביחד עם זמן השמש, גורמים להבדלים המשמעותיים בחום ובקור שאנו מרגישים. פני השטח של כדור הארץ סופגים את חום השמש שהם מקבלים במשך היום, ופולטים אותו בלילה. בצורה זהה מתנהגת גם האטמוסיפרה שלנו, שמחזירה חלק מהחום בחזרה לקרקע. בחורף, כשהימים מתקצרים, הקרקע סופגת פחות שמש וקרני השמש הפוגעות בקרקע הן חלשות יותר, גורם הדבר להתקררות משמעותית על כדור הארץ.
 

למה העננים נהיים אפורים לפני שיורד גשם?

 

תמונה: ויקיפדיה
 
כדי שנוכל לענות על השאלה הזו, נצטרך תחילה להבין מהו צבע. למעשה, הצבעים קיימים אך ורק במוח שלנו. הם באים לידי ביטוי בעקבות פעילות פיזיולוגית המתרחשת כאשר גלי אור פוגעים ברשתית של עינינו. האור הלבן מורכב למעשה מכל צבעי הקשת. לכל צבע יש גל באורך שונה, והוא הגורם לנו לראות צבעים שונים. כאשר אורך גל מסויים פוגע ברשתית שלנו, הוא גורם לתגובה כימית בתאי העין אשר בתורה מעוררת תגובה עצבית הגורמת לנו לפרש זאת כצבע. אנו רואים עצמים בצבעים שונים, כיוון שכל חומר מחזיר את האור בצורה שונה. כאשר הגוף בולע את כל הצבעים ואינו מחזיר אף צבע - זה נתפש אצלנו כצבע שחור.
 
תמונה: Tyler Nienhouse
 
 
העננים עשויים מטיפות זעירות של מים, אשר נוצרות כאשר אדי מים העולים כלפי מעלה, מתעבים עם התקררותם. טיפות המים הזעירות הנמצאות בענן הן בגודל הנכון כדי לפזר את כל הצבעים של האור, בניגוד למולקולות האוויר אשר מחזירות בצורה הטובה ביותר את אורך הגל של הצבע הכחול - ולכן בדרך כלל העננים נראים לנו בצבע לבן והשמיים כחולים. המיוחד בענני גשם הוא שהם עבים יותר, ומכילים כמות מים גדולה. העובי של הענן גורם לכך שלשכבה התחתונה של הענן קרני השמש אינן מגיעות, ולכן אנו רואים את תחתית העננים בצבע אפור-שחור. אם היינו יכולים לראות את העננים האלה מלמעלה, הצבע שלהם עדיין היה לבן.
 
 

מה זה הריח שאחרי הגשם?

 

תמונה: rohit gowaikar

 
מסתבר שהשאלה הזו הטרידה לא מעט אנשים ברחבי העולם, ושני חוקרים אוסטרליים, בר ותומס, החליטו בשנת 1964 לבדוק מה בדיוק גורם לריח שאחרי הגשם. לאחר שערכו מחקר בנושא, הם הגיעו למסקנה שצמחים מסויימים מפרישים שמנים בתקופת היובש, ואותם שמנים נספגים בקרקע ובסלעים. כשיורד הגשם, החומרים מתפזרים ויוצרים את הריח הייחודי. גורם נוסף לריח הייחודי הוא חיידקים אשר גדלים באדמה ונקראים Actinomycetes. כשאדמה מתייבשת, הם מייצרים בה נבגים. ברגע שמגיע הגשם ואיתו הלחות, הנבגים מתפזים ומפיצים גם הם ריח דומה.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל