הדיכאון כסימפטום והדרך הרוחנית כפיתרון

כך קורה שאדם שמסתגר בתוך עצמו, שמרגיש רגשי נחיתות, רגשי אשמה, הופך עם הזמן למדוכא. הוא לא משתלב בחברה, לא משתלב בעבודה. אבל ההצלה שלו באה לא מהצלחה, אלא מההבנה שעליו להתחבר לצד הרוחני.

הדיכאון והפיתרון - הדיכאון הוא סימפטום בעל פנים רבות. יש אנשים מוצלחים שמדוכאים ויש אנשים שהכישלונות שלהם מדכאים אותם. בשני המקרים, המוצא הוא, לפי דעתי להתרכז בצד הרוחני של החיים.
בחיים יש עליות וירידות. החיים הם בעלי פנים רבות וניגודים בלי סוף. אפשר אפילו לומר, שהמנוע שמקדם את החיים זה הניגודים. שלווה יש רק אחרי המוות.
יש לפעמים שאנשים מוצלחים שוקעים בדיכאון והופכים ללא יוצלחים ואילו אנשים שכל חייהם נכשלו, מגלים את ההצלה ברוחניות ומבינים שלא ההצלחה תביא להם הצלה. המצב החברתי שלנו משפיע על מצב הרוח והופך אותנו לדיכאוניים. אבל הסיבות לדיכאון בגלל המצב החברתי, וכל הסממנים האלה של הצלחה, הם הבל הבלים. המהות היא העיקר. בסופו של דבר, החברה, לא פחות מאתנו, זקוקה לנו בתור אנשים שמחים, יוצרים ומחוברים. כולנו רוצים להיות אנשים טובים, להיטיב עם הזולת ולא לפגוע בו.
כך קורה שאדם שמסתגר בתוך עצמו, שמרגיש רגשי נחיתות, רגשי אשמה, הופך עם הזמן למדוכא. הוא לא משתלב בחברה, לא משתלב בעבודה. אבל ההצלה שלו באה לא מהצלחה, אלא מההבנה שעליו להתחבר לצד הרוחני. הרוחניות היא המנוע שתוציא אותו מהדיכאון, ולא, כפי שהוא בטוח, ההצלחה. זאת מפני שהמהות החומרית שלו, האגו, שהוא מחשיב אותנו לעיקר, היא בעצם תפלה, הבל הבלים.
נכון, קל יותר לחיות כשאתה מקובל בחברה, כשיש לך חברים ומעריצים. אבל למעשה, זה לא מה שיביא לך אושר. האושר טמון במהות ולא בכמות. כמו כל דבר בחיים יש פה גם ניגודים. מצד אחד הפתרון נמצא אצלנו, מצד שני, לא נוכל לחיות מסוגרים בתוך עצמנו, אנו זקוקים לחברה, לאוזן קשבת ולזולת. מצד אחד חיפוש הצלה אצל אחרים, היא משגה. מצד שני להיפתח לאחר, ליצור אתו קשר, היא הדרך לצאת מהדיכאון. יש פתגם יפה שאומר: אין דרך אל האושר, האושר היא הדרך.
כשאנו מוכנים להרפות, להתחבר למהות, לאמת העליונה, כשאנו מבינים שטובתנו וטובת הכלל חד הם – רק אז נוכל להשתחרר מהאגו הכובל והמדכא. המהות ולא הצורה. להתחבר אל הצד הנעלה, הרוחני, הטוב והמיטיב של היקום. לא לשים את עצמנו לפני כולם, אלא להבין שאנו חלק מהכול.
אנשים רבים כל כך, רצים כל החיים שלהם אחרי מטרות מדומות, שרק כשהם משיגים אותם, הם מבינים שזה לא מה שהם צריכים. יש פתגם שאומר: "לעולם אין לך מספיק ממה שאתה לא צריך". כלומר, רק כשאתה מצליח להרגיש שלווה, השלמה והתחברות, רק אז תמצא את הדרך להשיג את המטרות שיביאו לך את כל אלו. דמיין את זה, כדי להשיג את זה. כל הדבר שקורה בחיים, נובע מהדמיון שלנו.
לא פעם אנחנו פוחדים לנסות, על מנת להימנע מכישלון. אבל למעשה יש פתגם שאומר: רק מי שינסה יצליח. כלומר, ההצלחה תמיד מובטחת, צריך רק אמונה.
לאדם מדוכא קשה להיות רוחני. יש אפילו טוענים שאחד הסימפטומים של מחלות נפשיות היא קבלת כוחות פראפסיכולוגיים. כשהנפש לא שקטה וסוערת, היא יכולה להשפיע גם על החומר. זאת כנראה הסיבה לכך שהדת מתנגדת לרוחניות של המזרח הרחוק. אין ספק שאדם רוחני צריך גם להיפתח לחברה, לדעת לאהוב ולהבין שכולנו שותפים בגורל אחד. אבל הדרך לכך היא לא פעולה כלפי חוץ, לא ציפייה מהחברה שתבין אותו ותקבל אותו. הדרך הפוכה: מהפנים החוצה. על האדם להתחבר לעצמו העליון, הרוחני שלו ולהיפתח בכך לחברה כולה. לא להרגיש שהוא חייב, אלא לרצות. לא לפעול מתוך לחץ, מתוך מצוקה. עליו להבין שהיקום אוהב אותו ורוצה אותו. להכיר שהמהות שלו היא נעלה.
מי שסובל מדיכאון קליני חמור, זקוק קודם כל לפסיכיאטר, שיטפל בו בעזרת תרופות. עליו להבין את מחשבותיו השגויות. כל מחשבה שלילית, מדכאת, היא שגיאה ומחלת נפש היא שגיאה של המחשבה. עלינו לתפוס את המציאות כפי שהיא, ולא כפי, שלפעמים, הרגשות והחזיונות הלא מציאותיים (הנובעים בדרך כלל מהעבר ומחינוך לא נכון) מורות לנו. בשלב מתקדם זה של הדיכאון, יש להחזיר את האדם לשיווי משקל נפשי.
כמו כל דבר, גם פה נדרש שיתוף פעולה ורצון כן של המטופל. זה שכבר עבר את ייסורי הנפש של הדיכאון ומבין את הפתרון האמתי לבעיה. זה שמוכן לשלם את המחיר של התמודדות וקבלת עזרה. זה שמבין שאין דרך חזרה, אלא רואה את האור בקצה המנהרה. את התקווה.
כל אלו נועדו להראות למטופל, שיש לו את הכוחות לשפר את עצמו ולעשות את השינוי שהוא מייחל לו.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל