פתיתי רשמים מוונקובר (הטיול לונקובר והקרוז לאלסקה)

ונקובר (Vancouver) שוכנת בין חופים עתירי מפרצים ובין רכסי הרים נישאים, מיקומה זה לחוף האוקיינוס השקט, ולמרגלות רכסי הרים מעניק לה את אחד הנופים היפים בעולם.

ההחלטה לטוס לונקובר

הזמנתי כרטיס טיסה לחודש וחצי לונקובר והסביבה . שבוע לפני הטיסה מטלות כבדות ומחויבויות שונות ודחופות שלא סובלות דחוי התדפקו לפתחי. מה אעשה? אבטל את הטיסה? חבל! אקצר את התקופה. במה זה יועיל? מאידך חודש וחצי מה אעשה שם? ומה יהיה אם אתגעגע? אם יגמר לי? רגע של חולשת דעת בצירוף יצר הרפתקני החלטתי לא אבטל ולא אקצר ויהיה אשר יהיה ואכן היה מה שהיה חודש וחצי בונקובר נזלו חלפו להם ביעף ולהלן מעט מרשמיי. יום רודף יום והימים נוזלים חולפים ביעף ומתקצרים בקצב ותאריך יעד החזרה קרב והמלאכה די מרובה. יצאנו לתור את הארץ, והארץ גדולה ורחבה, רוויה וגדושה באתרים ובאטרקציות. המלאכה מרובה וקצבת הימים מועטה ואינה מספקת. יום רודף יום והופ שבוע חלף. ועוד יום ועוד יום ועוד שבוע נזל. מכסת ימי שהותי מתמעטת, ומכסת האתרים והאטרקציות מתרבה. עוד חוויה ועוד אטרקציה שאסור להחמיצה ולא אחת מצאנו את עצמנו בקונפליקט מה עדיף על מה ובמה לבחור?

העיר ונקובר

ונקובר (Vancouver) שוכנת בין חופים עתירי מפרצים ובין רכסי הרים נישאים, מיקומה זה לחוף האוקיינוס השקט, ולמרגלות רכסי הרים מעניק לה את אחד הנופים היפים בעולם. השילוב המהמם שבין הים, המקיף אותה משלושה צדדים ובין שרשרת רכסי ההרים הגבוהים הסוגרת עליה מצד האחד, בעוד האוקיאנוס ומפרציו חודרים אל תוך היבשה, מצידה השני, יוצרים את הנוף המרהיב והייחודי שלה. ונקובר היא אחת הערים היפות בעולם. זוהי עיר צעירה ותוססת, ירוקה ומלאת פריחות. וונקובר עיר רב לאומית נינוחה, שקטה ונעימה.

החלה שהתביישה והשולחן שלא כובד.

יום חמישי השעה שלוש אחה"צ נחתנו בוונקובר עייפים מטיסות ארוכות ומתישות. קבלנו הדירה ששכרנו ואני מסוחרר מותש מת מעייפות, מת כבר לנמנם שעה קלה ולחדש כוחות. עליתי על מיטתי ונרדמתי. אך השעה הקלה התארכה עד יום המחרת התעוררתי לבוקרו של יום חדש בעיר ונקובר.
יום שישי הזדרזנו לערוך קניות לכבוד שבת קודש, הכנו מעט מעדני שבת בשר ודגים ומעט סלטים. ערכנו שולחן לכבוד שבת קודש. הנחנו חלה על השולחן וכיסינו פניה מחמת שלא תתבייש מהקידוש על היין. הצבנו בקבוק יין משובח וגביע לקידוש. יצאנו להתפלל בבית חב"ד. תפילה חגיגית מלווה בשירה וזמרה וריקודי קרליבך. אווירת שבת בעיצומה. בואי כלה! בואי כלה! שבת מלכתא. מרגישים את הנשמה היתרה. מה מפתיע או אולי לא מפתיע לאחר התפלה התכבדנו להסב לשולחן גדוש מעדני שבת כולל בשרים ודגים סלטים וקינוחים בירות וויסקי וודקה והשתייה כדת אין אונס. נמזגו בעיין יפה ובלב נדיב ושמח. והשמחה רבה ניגון רודף ניגון. וריקוד רודף ריקוד לחיים!! לחיים!!! ושוב לחיים!!! לחיים!! אכלנו לשובעה שתינו לרוויה שרנו ורקדנו להנאה ולכבוד שבת הקדושה ולשמחת הנשמה היתרה. שבנו הביתה עם כרס מלאה וראש מבוסם באלכוהול. שבנו לדירתנו הקטנה. השולחן ערוך ופניו מכוסות במפה צחורה. החלה התביישה שלא גילינו את פניה. ואף שולחננו הערוך התבייש שלא נהגנו בו כבוד. הבטחנו לעצמנו מחר שבת קודש, נכבד שולחן השבת ונעלינו על ראש שמחתנו. נקדש על היין ונברך על החלה. אך מצווה גוררת מצווה, וסעודה גוררת סעודה. ואף הפעם לאחר תפילת השבת הוזמנו לשולחן ערוך ברוב מעדני שבת כולל חמין מהביל, ביצים חומות, יין בירות וודקה וויסקי למכביר. אכלנו ושבענו שתינו ורווינו שרנו רקדנו ונהנינו מעינוגה של שבת קדושה. אך לבי, לבי על החלה שעדיין מכוסה במפה לבנה שלא גילינו את פניה. ועל השולחן הערוך שנתבייש. סליחה ומחילה חלה קדושה. סליחה ומחילה שולחני הערוך. תודה לך בית חב"ד

תערוכת אספני הרכב

יום ראשון הצטרפתי למפגש אספני רכבים עתיקים. שמתקיים פעם בשנה. ושם התרשמתי נדהמתי הופתעתי לראות רכבים משנות הששים החמישים והארבעים והלאה. מרהיבים ביופיים מרשימים בבוהקם. נקיים מצוחצחים מתוחזקים כמו זה עתה יצאו מקו הייצור. רכבים שאחריתם טובה מראשיתם. רכבים שרשמו דפי היסטוריה לא מעטים, רכבים עם עבר עשיר ועתיד מזהיר. וכולם עם כולם כמו בסלון אצילים מהללים, משבחים, מפארים ומחליפים חוויות ורשמים. איש איש ורכבו, איש איש וסיפור חיוו. לא חיוו שלו האישיים הפרטיים התפלים וחסרי הטעם חלילה, כי אם סיפור חיי רכבו. מתי הגיח לעולם? מי אימץ אותו ראשון? וכמה בתי אומנה עבר? ועוד כהנה וכהנה וכל סיפור כמו סיפור מתח כמו עלילה שהחלה אי שם אך טרם הסתיימה. וכמובן כל אחד מתהדר משתבח ביקירת לבו. זה אומר שלי יפה יותר, וזה אומר שלי ערכית יותר, זה מהלל משבח ומפאר, וזה מרומם מתגאה ומתפאר, וכמו שזו ורק זו כל תמצית חיוו. ויש המקרצפים משפשפים מבריקים כמו בתחרות מיס עולם . נגיעה ועוד נגיעה, ליטוף ועוד ליטוף, אהבה, הערצה מעוררת קנאה על גבול הסגידה. היה יום יפה מרשים עוד חוויה נעימה נרשמה בזכרון.

שוק האוכל ב- Granville Island

למדתי באינטרנט על השוק האטרקטיבי וההמלצה לבקר בו. כתתי אצבעות בגוגל לדעת איך מגיעים לשוק ולא הצלחתי. לאחר חיפושים ארוכים וסיבובים מסובכים סוף סוף הגעתי. זהו מתחם רחב מקורה הכולל שוק איכרים שמציע מבחר מעדנים מחוות באזור, ותוצרת חקלאית טרייה המוצעת כאן בנדיבות. ניתן לקנות בו שפע מאכלים מוכנים, לצד ירקות, פירות, בשרים, נקניקים, דגים, שוקולדים, מוצרי גבינה, תבשילים, מאפים, באגטים וסוגי לחמים שונים. המקום אטרקטיבי במיוחד ובו מגוון רחב של אטרקציות. שוק אוכל ססגוני, מגוון רחב של מסעדות עמים, וסדנאות אמנות במקום. כמו עבודות יד ודברי אמנות מיוחדים, קרמיקה, ניפוחי זכוכית, אביזרי אופנה ועוד. חרשתי המקום נהניתי מכל פינה מכל דוכן מהצבעוניות והסגנונות היה כיף שווה ביקור חוזר. ואז התברר לי בעצם השוק במרחק הליכה מהדירה ששכרתי. זה מה שנקרא לחפש את האוזן דרך העורף. מחר מתוכנן ביקור חוזר הגעה רגלית לקפה של בוקר.

Queen Elizabeth Park

אתמול התארחתי אצל המלכה אליזבט ב- Queen Elizabeth Park פארק המקושט ברוב חן וטוב טעם בצמחייה צפופה עשירה ורבת גוונים וצבעים מרהיבים. פארק מרהיב ביופיו. ים של פרחי גן עדן פרושים במרחב. ובין לבין תוכים מיוחדים משוטטים בחללו ואף פה ושם מנהלים שיחות חולין עם המבקרים. לא שיחות עומק ברומו של פארק סתם שיחות חולין קלות וידידותית. תודה המלכה אליזבט ולאחר החוויה הנעימה אצל המלכה אליזבת ב quien Elizabeth Parker התחלנו את היום בסטנלי פארק. הפארק הגדול המפורסם והמתוייר בעולם. יש בו מרחבים אין סופיים, גנים, פסלים, חופי רחצה, מקומות רומנטיים, תצפיות לעיר. ועוד . מפארק לפארק הגענו לפארק seymour. ולעוד פארק לין וואלי חלפנו על הגשר התלוי המתנדנד והמפחיד משהו. אין בפי מילים לתאר את עוצמת היופי והווואווו הענק בבריאות הבורא. מה רבו מעשיך השם

ונקובר פארקים סביב לה

מפארק לפארק, מימה לימה, מאגם לאגם, מאי לאי, כל הדרכים מובילות לגן עדן. ואכן כל מקום גן עדן בפני עצמו. גם הדרך הארוכה והמתמשכת גן עדן בפני עצמה. מה רבו מעשיך השם כולם בחוכמה עשית. תוך כדי התפעמות והתרוממות הרוח הרהורי עברה מתגנבים ללבי. לאמור: "ויאמר השם אל אברהם לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך" מה באמת אראהו? את פתח תקוה? יהוד? אשקלון? נו באמת? ובכלל מה יתרון לאדם בכל עמלו שיעמול תחת השמש? שבעים שנה ואם בגבורות שמונים שנה לשאת בעול קיום תורה ומצוות כדי להגיע לגן עדן. וגן עדן פה עלי אדמות. אך מי אני? קטונתי! איש בער לא ידע וכסיל לא יבין זאת. נפלאות דרכי השם. אמרה לי תיירת מזדמנת כדבר הזה. בדרך כלל גלויה מעצימה את המקום יותר ממה שהוא במציאות ורק פה שום גלויה לא תשקף תעצומות המקום. מצורפים בזה מספר תמונות המשקפות קמצוץ קמצוצו של מקום. מה רבו מעשיך השם כולם בחוכמה עשית.

קולינריה או אומנות אבסטרקטית.

התחלתי את היום בצעידה יומית לכיוון הים. ים שרכס הרים סוגר עליו ונראה כמו אקווריום אחד גדול. השתבשה לי הדרך איבדתי את המסלול והצעידה התארכה בחצי שעה ריווח נקי. התקלחתי התלבשתי אמרתי אתחיל את היום בשיח עם בוראי הגעתי לבית הכנסת של חב"ד אך היה סגור. שאלתי מה? למה? מה קרה? היום יום ראשון נעניתי! הרבי צריך לנוח.
היום התקיים פסטיבל תרבות יוון. יריד ענק של דוכני אוכל להקות ריקוד יוני, להקות זמר, אווירה ססגונית צבעונית חגיגית. חלפו השעות התארך היום ובני מעיי החלו לרטון. הגיעה השעה לפנקם בדבר מה. מאכלי רחוב איני אוהב. התאפקתי עד אשר מצאתי מסעדה יהודית כשרה. הזמנתי את עצמי פנימה. המלצרית נערה מקומית צעירה יפה נאה אדיבה הגישה לי את התפריט. התבוננתי בו בעיון מעמיק אך לא הבנתי דבר ורבע דבר. כמו זה היה טקסט של שקספיר באנגלית עתיקה. גם כשביקשתי את סיועה של המלצרית לא הצלחתי להבין למה מכוון המשורר.
התמקדתי במנה שמרכיביה מעט מוכרים לי. אבוקדו, דג סלמון, עשבי תיבול. הזמנתי בתקווה שידעתי מה הזמנתי. קבלתי צלחת רחבת רדיוס ועמוקה כעומק האוקיינוס. בתחתיתה מספר עלים ירוקים בודדים מונחים בפוזיציה מיוחדת מעין ציור אבסטרקטי, ומעל זה שלושה עלים דקים בעובי עלי סיגר בצבע ורדרד שקוף היו אלו עלי סלמון. ומעליהם שלוש קוביות ירוקות בגודל קוביות שש בש. היוו אלו קוביות אבוקדו. התבוננתי בצלחת במראה המצויר ולמרות שאיני חובב ואיני מבין באומנות אבסטרקטית, מאוד התרשמתי ממה שהשתקף מהצלחת ולא נתן לי לבי לנעוץ המזלג במוגש שמא אקלקל את התמונה המצוירת. שתי נעיצות מזלג והצלחת מנוגבת ולא נודע כי משהו בה אל קרבי. התנחמתי בכוס בירה ארומטית שילמתי מחיר הגון. אך בהתחשב באומנות העיצוב של המנה למביני עניין באומנות אבסטרקטית המחיר סביר בהחלט. שבתי לדירתי עייף מורעב ולא מסופק. הכנתי לי פלח בריא של דג סלמון בתנור בתיבול עשיר של עשבי תיבול לימונים וירקות מוקפצים. פתחתי לי בקבוק יין אכלתי לשובעה שתיתי לרוויה והותרתי לברכה. ובני מעיי שרים הללויה

בית היין

הגעתי לבית היין ואלכס המדריך אנין הטעם ואוהב החיים הטובים הוביל אותי למשובח שבמשובח. בקבוק יין ב 35000$. כמה חבל שלא היה בכיסי סכום זה.
תמהתי מה עושה בקבוק זה לאיש שלוגם אותו. אולי מקפיצו ביעף לגן עדן, ולאחר שעתיים מחזירו ביגון ובעצב למציאות ההזויה. ואולי עוד בטרם הגיעו לגן עדן נופלת עליו עצבות ומרה שחורה על זה ש 35000$ התנדפו להם מבלי שידע כי באו אל קרבו. ויתרתי על התענוג הזה. הרחקתי לכת ממתחם היינות היקרים והגעתי לאזור הבירות. ובסך הכול שילמתי 30$ על מגוון בירות שונות. יום ארוך מהנה ומעייף. מה טוב ומה נעים לפשוט אבק דרכים, להתפשט למקלחת קרה ומרעננת, ולהתענג על בירה קרה ומרווה. והרגע אחרי מקלחת משיבת נפש אני מתענג על בירה קרה ארומטית ניחוחה ומרוממת נפש. ולחשוב שחסכתי לי 35000$ ביום אחד. וואווו איזה כיף.

מיקרו אי

טעינו בניווט צעדנו 12 ק"מ והגענו למיקרו אי. אבן קטנה\גדולה בלב ים. מיקרו אי. טעינו בניווט ויצאנו נשכרים 12 ק"מ של טיילת ונקובר. טיילת ארוכה עגולה פתלתלה שלא נגמרת. נוף הרים ים וגלים. היה יום ארוך מאתגר וממלא. מעייף מתיש אך מרומם נפש. הגוף נחלש מהמסע הארוך שלא נגמר אך הנפש מתרוממת מהמראות והנופים העוצמתיים והמפתיעים. כמו תחרות נופים בטרם הספקתי להתפעם ממראה אחד צץ לו עוד נוף עוצמתי יותר ומהמם יותר ביופיו. דומה למצעד בראשיתי עת אלוהים ברא את העולם וייטע את האדם בגן עדן. ויתהלך האדם בגן אשר אלוהים ברא ויתעג על השם ועל יופי בריאתו.

יום העצמאות הקנדי Canada day

יום העצמאות הקנדי חג לאומי. כבר בבוקרו של יום רחובות סואנים בים של חוגגים בשלל צבעים, רחובות מקושטים בבלונים ופרחים. דוכני אוכל להגשת נקניקיות ודברי מאפה חינם אין כסף. בצד הדלפק מונחת קופה לתשלום סמלי לכל מי שמנדבו לבו, וגם למי שלבו לא מנדבו. ליצנים ובדרני רחוב משעשעים ומבדחים את החוגגים, נגני רחוב מנעימים ממגוון נעימותיהם. במות מוזיקה במגוון סגנונות סיני אינדיאני הודי מקסיקני ספרדי ועוד . . . נכון היה כיף אך אני כתייר הרגשתי שגנבו לי את היום. והפרו את שלוותי כתייר מתפנק. הרחובות צפופים בחוגגים, האוטובוסים מלאים וגדושים, הרכבות עמוסות לעייפה, מסעדות תפוסות עד אפס מקום. אי אפשר להתענג על כוס בירה קרה ארומטית באווירה אינטימית.
אפשר לומר יצא שכרי בהפסדי ואפשר לומר יצא הפסדי בשכרי הכול בעיני המתבונן. ומבחינתי יצא הפסדי בשכרי. נכון הרחובות צפופים בחוגגים והאוטובוסים מלאים וגדושים הרכבות עמוסות לעייפה מסעדות תפוסות עד אפס מקום. ואי אפשר להתענג על כוס בירה קרה ארומטית באווירה אינטימית. אך נהניתי להתחכך עם האנשים ולהכיר אחדים. נהניתי מליצני ובדרני הרחוב נהניתי מהופעות מוזיקליות בסגנונות שונים הודי סיני מקסיקני ועוד . . . נהניתי מכניסה חופשית חינם לכל המוזאונים, נהניתי מיום ארוך חוויתי מעייף מרגש ומהנה. שהסתיים במופע זיקוקי דינור מרהיב ביופיו בעצומתו שאין מילים לתארו. מחר מתחיל יום חדש.

Fly Over Canada | Experience The Ultimate Flying Ride

אחת החוויות המומלצות ביותר שאין לפספס ואין לוותר. זו הדמיה כה מוצלחת של טיסה מעל שמי קנדה לתוך נופים מרהיבים. זו חוויה אקסטרימית מהממת מרגשת מפחידה מבעתת. עשרים דקות של טיסת הדמיה פעלולנית מעל שמי קנדה מעל אוקיינוסים, בין הרים וגושי קרחונים, מעל ג'ונגלים, עדרי אריות ופילים, כמעט התנגשות בין קרחונים, כמעט התרסקות בצלעי ההרים, כמעט צלילה למצולות, כמעט נחיתת אונס והתרסקות. לזאת מצטרפים גם אפקטים של רסיסי מים על הקהל מה שממחיש את קרבת המטוס לגלי הים המתנפצים. מומלץ מאוד. לא עלה בדעתי לשתף כי לא היו לי מילים. אך היום תוך כדי גלישה מצאתי סרטון הממחיש בקמצוץ מעט מהמעט וגם זה משהו.

השייט לויקטוריה

בתוכנית היום טיסה לעיר ויקטוריה. טיסת תצפית נמוכה המאפשרת חווית תצפית על הערים האיים הימים הנחלים וכל קסמי קנדה מתחת וממעל. התעוררנו ליום סגרירי גשום וערפילי. לוותר על הטיסה? הימים חולפים ותוכנית העבודה רבה החלטנו בכל זאת לטוס. אך מתברר עקב מזג האוויר פחתו הטיסות והטיסה הבאה בעוד 3 שעות וטיסת חזור אחרונה בשעה 1700 כך שהרבה זמן לחוות אין. ועלות תועלת גבוהה מדי. ויתרנו. ועברנו לתכנית מגרה חלופית. סעדנו במסעדה המסתובבת בגובה 200 מטר ותצפתנו על ונקובר תחליף לתצפית טיסה. המשכנו לצ'יינהטאון ביקרנו בגנים הסינים הקסומים והמעוצבים להפליא. סיימנו את היום בקינוח גלידה ב – gellato גלידרייה ייחודית היסטרית שבה כ 200 סוגי טעמים ורשאים לטעום מכל הטעמים. חוויה מרנינה כשלעצמה. על הקירות ברכות בכל שפות העולם כולל בעברית "ברוכים הבאים". החלטנו לעיר ויקטוריה נגיע בשייט במקום בטיסה גם זול יותר וגם חוויה קצת אחרת.

העיר ויקטוריה

רגע של רוגע במלון אמפרס בעיר ויקטוריה. הפרלמנט בחזית הרחוב.
העיירה ויקטוריה על שם המלכה הבריטית ויקטוריה.
ויקטוריה עיר קסומה שקטה רגועה נקייה אריסטוקראטית המשלבת ישן עם חדש, היסטוריה עם טבע ונופים, נופש עם ספורט, מורשת בריטית עם מורשת המתיישבים הראשונים האינדיאנים. דבר המתבטא במבנים בסגנון ויקטוריאני לצד פארקים רבים ועמודי טוטם. העיר ויקטוריה שופעת גנים ופארקים וכל פארק אטרקציה בפני עצמו וראוי לביקור. במרכז העיר נוכח בניין הפרלמנט במלוא תפארתו כמו אומר " והיו עיניכם רואות את הפרלמנט ושמרתם על החוק". ויקטוריה מזמנת לתייר שפע של אטרקציות. הנמל שוקק פעילויות. מטוסים, מעבורות, יאכטות, קיאקים, תצפיות לוויתנים מוזיאונים אומני רחוב ועוד . . .

השכמנו קום ארזנו ויצאנו לדרך. 40 דקות נסיעה למעבורת. מעבורת זה נשמע כמו משאית הובלות. אבל זו הייתה מעין ספינת תענוגות. מסעדות בתי קפה פינות ישיבה מפנקות ועוד . . . וגולת הכותרת העלייה לסיפון לקומה השביעית. התחברות בין שמים למים ורכסי הרים סוגרים עלינו מעין אמבטיה ענקית. מראה משובב נפש ומרחיב את הדעת. "זה הים גדול ורחב ידיים שם רמש ואין מספר חיות קטנות עם גדולות. שם אוניות יהלכון לוויתן זה יצרת לשחק בו". Whales! Whale נשמעה צעקות ואכן זוג לווייתנים משתעשעים להם במרחב האין סופי ובמעמקיו. לחשוב שכל המרחב האין ספי הזה אזור מגוריהם. בהשוואה לבן אנוש הסגור בקוביית ארבע קירות של 100 מ"ר. ולחשוב שאין להם עניין עם של משכנתה ארנונה ועד בית ועוד. אולי מעורר מידת מה של קנאה. לחשוב שאלוהים העניק לבני אדם ולכל חיות השדה רבע מכדור הארץ ולבני הדגה העניק שלושת רבעים מכדור הארץ אולי זה מרמז על משהו. משום מה הים משרה תחושת נועם רוגע שלווה טהור זך ומזכך בהשוואה ליבשה המפויחת והמזוהמת. רק שהאדם לא יפלוש חלילה לים ויזהמו.

הקרוז לאלסקה

היום ה-24 לשהותנו בקנדה. מאתר לאתר מאטרקציה לאטרקציה מחוויה לחוויה והדרך עוד ארוכה ורבה. רשימת האתרים מתרבה והימים מתקצרים ומתמעטים. ההוצאות עולות וזורמות חופשי כמו אין מחר. למזלנו הכרנו יהודי ישראלי מקומי נעים סבר ונעים הליכות אלכס קרשניאק. אלכס מדריך תיירות מקומי. לאלכס ידע רחב מקיף ומעמיק כמעט בכל תחום. שכרנו את שרותיו כולל רכב בעלות סבירה והתועלת מרובה לאין שיעור. אלכס גם מדריך מעולה וגם יועץ פרקטי לכל דבר ועניין. עצותיו והמלצותיו יעילות כדאיות וחוסכות כסף רב. חיפשנו קרוז לאלסקה והמחירים בשמיים. הסתייענו באלכס והשיג לנו קרוז משודרג בעלות נמוכה של לפחות 30% מהמחיר שהשגנו בכוחות עצמנו. למי שמתכנן ביקור טיול לוקובר ממליץ בכל פה ולשון על אלכס. להלן מספר הטלפון המקומי שלו. +6049830469 רכשנו כרטיסים לקרוז ואנו בציפייה.
למחרת השכמנו קום ארזנו מזוודות בדקנו ניירת, כרטיסי הפלגה, דרכונים, ויזה, ונסענו לנמל קנדה פלס. שם עוגנת אוניית הקרוז המפוארת. פרקנו ומסרנו המזוודות. ואנו הובלנו למבוך מסלולים אין סופי לבידוקים שונים. מסע ארוך פתלתל ומעייף שהסתיים בכניסה ללב פאר האוניה בלווי דיילת נעימת סבר ומתוקת חיוך. ומאז דיילים ודיילות לא הפסיקו לכרכר סביבנו. ולשגר חיוכים בלתי פוסקים. עזרו לי לשבת, עזרו לי לקום, הגישו לי שתייה קרה, שתייה חמה, קפה עוגיות פרות ועוד . . . כמו הייתי שלמה המלך ביום חתונתו וביום שמחת לבו.
הפינוקים החנחונים החנפונים לא מרגשים אותי במיוחד. עוצמות הפאר וההדר הכול בכול מכול. ברכות שחייה, זאקוזי, חדרי אוכל מפוארים בסגנונות יפנים, מקסיקנים, הודים, אסייתים, ועוד. . . סביב השעון. חדרי הכושר הסוואנות הקאזינו הבארים המועדונים המופעים בתי הקולנוע. ו . . . תוך כדי הרהרתי בלבי לו היה פה מגרש טניס כי אז היה מושלם. ובטרם חככתי בהרהוריי תוך כדי שוטטות אקראית מסיפון לסיפון מופיע לי ברוב הדרו מגרש טניס לתפארת. אז מה אבקש והכל בכול מכול היה שם.

Glacier Bay ("מפרץ הקרחון")

ושוב השכמנו קום. והפעם לא על מנת לרדת כי על מנת לעלות לסיפון האנייה, לצפות במראות המרהיבים והפלאיים של גליישר ביי. גליישר ביי זו שמורת טבע שנוצרה סביב פיורד ארוך בעל שתי זרועות, עד לפני כ-200 זה היה קרחון אחד גדול , עם הזמן הקרח נסוג ונחשף מפרץ עמוק שמשני צדדיו הרי קרחונים תלולים ופסגות גבוהות שנשפכים לים. עלינו על הסיפון ונפעמנו מנופים מרהיבים ומראות פראיים. פיורדים עוצמתיים, קרחוני ענק, ואין סוף בעלי חיים ימיים. כאשר הקולות היחידים ברקע הם של קרחונים מתנפצים ושל לזוויתנים מתנשפים. מראה של עולם בראשיתי זך וטהור.
שמים נושקים למים ומים נושקים לשמים ורוח אלוהים מרחפת על פני המים. רוחו של אלוהים נוכחת ואף מוכחת. דומה זה ראשית הבריאה. פיות נפערו בקריאה אחת גדולה וווואאאאווווו. ובטרם וווואאאאאווו אחד חולף מופיע עוד ווואאאוווו. ועוד ווווואאאאאוווו.
הכרוז על הסיפון מלווה את המראות בהסברים גאוגרפיים היסטוריים ואף סיפורי אגדות. הרי קרחונים גבוהים ונשגבים סוגרים משני צדדי האנייה מעין חומה בצורה מימינה ומשמאלה. ומידי פעם נשמע קול רעם אדיר מעין יריית פגז. אלו גושי קרחונים שקורסים וגולשים ממרום ההרים ללב האוקיינוס.
הקרחונים היורדים מההרים המושלגים נכנסים למימי המפרץ ויוצרים נופים פראיים מדהימים לצד בעלי חיים ימיים (בעיקר לווייתנים).
שעות ארוכות עמדנו על הסיפון בקור מקפיא בהתפעמות מתמשכת ונהנינו מכל רגע של עולם פראי בראשיתי. ושל התמזגות עם הטבע, הבריאה ואלוהים. אכן רוח אלוהים מרחפת.

סאגואאי זהב בעיירת המערבונים

הפלגנו שוב ועגנו בעיירה סאגואאי עיירה קטנה ציורית מוקפת הרים הסוככים עליה כבחומה בצורה שמזכירה עיירת מערבונים מהסרטים. סאגואאי עיירה עשירת היסטוריה בעיקר מתקופת הבהלה לזהב. בעבר שימשה כנקודת מוצא לכורי הזהב שהחלו מסעם המפרך בקור הקפוא רוחות עזות סופות ושלגים. ככזאת שפעה אז מועדונים בתי הימורים בארים וארגוני פרוטקשן. ביקרנו במוזיאון בו מוצגים רבים מתקופת הבהלה לזהב וגם מתקופת האינדיאנים. חלק ניכר ממחפשי הזהב לא הגיעו ליעדם כ- 3000 סוסים מתו בחורף שבין השנים 1897 ו-1898 .
וגם חווינו נסיעה ברכבת ההיסטורית לאורך הנתיב בו צעדו מחפשי הזהב. נסיעה בשיפועים תלולים בין נופי הרים מרהיבים ביופיים נופי פסגות טרשיות קרחונים ומפלים שוצפים אגמים ויערות סבוכים. נגמר לנו היום. ממהרים חזרה לספינה להמשך ההפלגה המענגת

ג'ונו בירת אלסקה

עגנו בג'ונו בירת אלסקה. שורה ארוכה של דוכנים וסוכני שיווק לאטרקציות והרפתקאות למיניהם קבלו את פנינו. והמחירים מ 100$ עד 600$ לאיש. האפשרויות כה רבות שלא ידענו מה להעדיף? שייט בקיאקים, צפייה בקרחונים מרהיבים, רפטינג במורד הנהר, צפייה בלווייתנים וכלבי ים, טיסת תצפית מרהיבה על העיר, מפלים קרחונים ונופים עוצרי נשימה, שייט בין קרחונים מזחלת כלבים ועוד . . . חווינו מה שחווינו. היו סיורים מוצלחים יותר והיו פחות. אך אם כבר אנו פה שנפספס? היעלה על הדעת?
באמתחתי מקבץ רשמים וחוויות של רגעים יפים מרגשים מהנים מרוממי נפש. ראוי שאשתף. אך מרגיש לי שהקורא מעט התעייף אז אחדל פה ואולי במקבץ הבא.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל