איוב קרא: ישראל תפעל להפסקת הלוחמה בנגורנו קרבאך

במקביל להאשמותיו של נשיא נגורנו קרבאך כי ישראל מספקת נשק לאזרבייג'ן, מכריז איוב קרא, שר התקשרת לשעבר ונשיא "המרכז הכלכלי לשלום" כיום, כי אזרבייג'ן וארמניה הן מדינות יקרות לישראל ונעשים כל המאמצים להשכין שלום בין מדינות אלו.

ביום שישי 9.10.2020 התקיים מפגש וידאו אותו יזם "המרכז הכלכלי לשלום" בשיתוף מרכז "ברית עמי העולם" ובו נטלו חלק 30 איש מעשר מדינות האזור על מנת לבדוק ולבחון אפשרויות של גישור והשכנת שלום בין הארמנים והאזרים. המפגש ארך כשעתיים ב-4 שפות: עברית, רוסית, אנגלית וערבית. את המפגש הוירטואלי הנחתה בשפה הרוסית בכישרון רב ובמקצועיות יוצאת דופן ד"ר לריסה סטדלר, ישראלית, סגנית נשיא הארגון של "ברית עמי העולם". המפגש היה ברמה גבוהה בה ניתנה אפשרות ביטוי לאנשי אקדמיה, אנשי דת, אנשי רוח ונציגי עמותת למען השלום להביע את דעותיהם על הסכסוך ורצח עם המתבצע באזור הקווקז. ליאור שפירא, ראש מערך ההסברה של הארגון הבין לאומי לאיחוד עמי העולם, פרס את מטרת האירוע בעברית והציג את איוב קרא, נשיא המרכז הכלכלי לשלום, שר התקשורת לשעבר, שנשא דברים בעברית ואנגלית: "אני שמח מאד על קיום מפגש זה. מכאן, בירושלים, אנו מבקשים להביא שלום בין שתי מדינות שאנו אוהבים, אזרבייג'ן וארמניה. הנחתי את סגני השגריר למזרח אסיה, ד"ר אלכסנדר שפירו סולימאן, לפנות לראשי הצדדים הנלחמים בנגורנו קרבאך ולתווך ביניהם עד שיושג השלום המיוחל, ותיפסק הלוחמה בין שני העמים".

בתחילת השבוע יצא נשיא נגורנו קרבאך, אראיק הארטיוניאן, בהתקפה חריפה על ישראל כי היא זו שחלה עליה האחריות למותם של עשרות חפים מפשע בכך שהיא מוכרת נשק מתוצרתה לאזרבייג'ן במלחמתה נגד ארמניה בשליטה על חבל הארץ בה הוא משמש כנשיא. בתגובה להצהרתו של נשיא נגורנו קרבאך השיב קרא: "ישראל בשום פנים לא מהוה גורם בסכסוך אלא להיפך-אנחנו מבקשים לרקום שלום בין שתי המדינות ונעשה הכל והמיטב שהדבר יקרה". נשיא איחוד עמי העולם, ד"ר אלכסנדר שפירו סולימאן, המשמש גם כסגן נשיא של המרכז הכלכלי לשלום, אמר במפגש הודיאו כי "המשימה העיקרית של קבוצת עבודה זו היא ליצור פתרון לסכסוך שנמשך כבר עשרות שנים. דו קיום של שלום בין שתי מדינות אפשרי רק באמצעות שינוי דרסטי של העקרונות הבסיסיים. עלינו לגרום לעתיד טוב יותר ולמצב של שלום בנגורנו קרבאך על ידי פיתוח מוקדים ופרויקטים שיהוו גורמי משיכה של השקעות בתחומי המדע, התרבות והתיירות הבינלאומית".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל