נקודה שבועית פרשת השבוע "חיי שרה" ה'תשפ"א

הקניין הראשון בהיסטוריה מתרחש מיד בתחילת פרשתנו, הפרשה החמישית בתורה, פרשת "חיי שרה".

הקניין הראשון בהיסטוריה מתרחש מיד בתחילת פרשתנו, הפרשה החמישית בתורה, פרשת "חיי שרה".
שרה אשת אברהם נפטרה, ואברהם רוצה לקבור אותה. בני חת, שכניו של אברהם בחברון, שם מתה שרה, מציעים לו לקבור אותה בבית הקברות שלהם בחינם. ככה פשוט הוא יקבל "מהחברה קדישא" המקומית, חלקת קבר כמו כל תושב באזור.
אלא שלאברהם יש תוכניות ומחשבות אחרות. על אף שכבר קיבל הבטחה מה' שכל הארץ שייכת לו, הוא מבקש ללכת לעפרון, הבעלים של חלקה שנקראת מערת המכפלה, ואף מראש אומר שהוא מוכן ורוצה לשלם על החלקה: "וייתן לי את מערת המכפלה אשר לו אשר בקצה שדהו בכסף מלא יתננה לי בתוככם לאחוזת קבר" , ופותח איתו במשא ומתן לקניית המערה לצורך קבורת שרה שם, ובסופו משלם אברהם לעפרון 400 שקל והחלקה כולה עוברת להיות בבעלות ממשית של אברהם.
הנה לפנינו מעשה הקניין הראשון.
אברהם הרגיש צורך להדגיש מראש שיישלם מה שצריך עבור השטח. הוא לא רוצה לקבל אותו בחינם. אברהם כבר אז ידע "שאין מתנות חינם", והוא רצה להרגיש ממש את השייכות אל השטח. שכשאדם עמל על משהו, שיש עבודה ויגיעה לקראת משהו, יש ערך מאוד גדול לתוצר. גם אם אדם יכול להשיג משהו בחינם עליו לעמול ולהרגיש שהוא טרח כדי להשיגו.
כמו בקניין גשמי, בטח גם בקניין רוחני, שאדם צריך לעמול ולעבוד את ה' בדרכים שונות כדי להתקרב אליו, כדי להרגיש שהוא קרוב אליו, כדי לזכות באור אלוקי חזק יותר שמשויך אליו מכח העמל שהוא עשה עבור זה.
כמו אברהם, כך כל אחד מאיתנו צריך "לקנות" ענייני העולם הזה והעולם הבא בעמל ויגיעה רוחנית.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל