שליט ורודן

רודן הוא שליט המנסה להפנט את הנשלטים כך שהם יופעלו על פי רצונו. ילדים, הורים, מעסיקים וראשי מדינות עשויים "לרכוש" לעצמם מעמד של רודן. הבנת תהליך השתלטות רודן על סביבתו מתחילה בהבנת הרודנות שבתוכי. כיצד פועל התהליך, מה הוא הכוח המאזן?

מדוע חשוב לי להבין רודנות

רוב ימי מרדתי בכל המקובל, ללא הבחנה, עד אשר תאונת דרכים קשה שינתה את חיי מן היסוד. מאז אני מחפש תיקון לגופי ולנשמתי. המוזר הוא שהחבלה בראש פגעה בזיכרון הקצר, אך פתחה ערוץ אל הזיכרון הארוך. זה אפשר לי לחזור אל ימי ילדותי ולבחון את האופן בו התנאים בהם גדלתי עיצבו את אישיותי.
אבי ניסה ללמד אותי מלאכות. הוא היה מראה לי כיצד עלי להחזיק פטיש על מנת שהמסמר יכנס ישר. הוא ניסה לכפות עלי את ניסיונו, אומנם בסבלנות ובדרכי נועם, אך בסוג של רודנות שמנעה ממני לימוד תוך חוויית ההתנסות. אני זוכר שהתקוממתי, רציתי להצליח בעצמי. את הכאב שמרתי בתוכי עד להתפרצות מלחמת השחרור האישית שלי, אז התחלתי להבין שרודנות היא חלק טבעי מתכונות האדם ועלי ללמוד לחיות איתה.
 

כיצד להבין רודנות

כאשר בדקתי בתוכי גיליתי, לתדהמתי, שיש בי כל הסממנים של רודן. גם לי יש נטייה לצוות על אחרים לבצע את רצונותיי, לומר להם כיצד לנהל את חייהם, מה טוב למדינה ובמי לבחור לרשות הממשלה.
ללא ריסון והבנה, הרודן שבתוכי עשוי להתנהג בחוסר התחשבות ואף באכזריות.
אם תכונה זו קיימת בתוכי, היא בוודאי קיימת בכל אדם. אם כל זה נכון, הרי שמקור הרודנות נמצא במערך הפסיכולוגי של האדם.
 

האם תכונת המנהיגות מולדת או נרכשת?

חיפוש התכונות הפסיכולוגיות שלי הראה שהתנאים בהם ילד גדל הם הקובעים את כיוון התפתחותו.
ילד במשפחה תומכת בה שוררת אהבה, עשוי להתפתח לכיוון חיובי המתאים לנטיותיו הטבעיות. לעומתו, ילד הגדל בסביבה אלימה, בה שוררים שנאה ודעות קדומות, עשוי להתפתח לכיוונים שליליים. אם כי אין חוקים קבועים, גם ילדים שגדלו בתנאים קשים הפכו בבגרותם לתורמים לחברתם.
השפעה שלילית של הסביבה החברתית, בגיל ההתבגרות, עשויה לגרום להתנהגות שלילית.
לא נראה לי שאדם נולד רודן, תכונה זו מתפתחת בו בהדרגה.
הכרתי משפחה בה נולד ילד אחרי שנים של טיפולי פוריות. התינוק הפך לכל עולמם, מיומו הראשון הוא קיבל תשומת לב מוגזמת מהוריו, אפשר להבין, נכון? בגיל בית הספר אביו ליווה את הילד, לקח את תרמילו, דאג שילדים אחרים לא יפריעו לו, בקיצור מנע ממנו כל התמודדות. העולל הבין והחל לדרוש מהוריו דרישות מדרישות שונות "קנה לי" ו-"עשה לי", כאשר דרש מהמורים יחס דומה נתקל בסירוב. הוא דרש להחליף בית ספר, גם בבית ספר החדש לא הצליח. הוריו, בעלי יכולת, החליטו לשכור מורים פרטיים. אך גם אלה, מהר מאוד, ויתרו על משרתם. בקיצור הוא הפך לרודן, דבר לא סיפק את רצונותיו. כאשר ההורים הבינו את טעותם היה מאוחר, הבן לא התאים לכל מסגרת לימודים ומירר את חייהם. הוא לא הצליח לסיים בית ספר תיכון ולא מצא כל עבודה מתאימה.
האם זה לא דומה למעשה רודן של מדינה? הדורש מנתיניו ציות מוחלט. פעולותיו מכוונות על ידי תשוקתו לשלטון. חוסר הרסן של מעשיו גורם סבל לנתיניו, ולבסוף אסון לעצמו.
 

משפחה וקהילה זקוקים להנהגה

על מנת לשרוד, כל גוף חי ופועל חייב בהנהגה: משפחה, קהילה, יישוב, מדינה חייבים במנהיג שתפקידו לדאות לקיום: מגורים, מזון וטיפול בצרכי הקהילה.
בראשית קורות האדם, בקבוצות של ציידים לוקטים, כל חברי הקבוצה שיתפו פעולה על מנת למלא את צרכיהם הבסיסיים. בחלוף הדורות המשפחה הפכה לתא בסיסי, לגוף נפרד. שיתוף הפעולה בין המשפחות נעשה רופף יותר ולכן נוצר הצורך במנהיג שתפקידו לתאם ולהסדיר את חיי הקהילה.
כאשר החברה הייתה מורכבת מקבוצות קטנות, המנהיג היה השאמאן איש הרוח, או מועצת זקנים. בחברה החקלאית, כאשר מספר התושבים גדל למאות ולאלפים, נוצרו צרכים חדשים: ניהול פעילותם של בעלי המלאכה, החקלאים והעבדים. נוצר מעמד של כוהנים הממונה על הצרכים הדתיים.
בתרבויות שונות, שיטת הממשל כונתה בשמות שונים: מלוכה, אימפריה, דמוקרטיה, בולשביזם ועוד כינויים. המשותף לכול המשטרים היא חלוקת החברה למעמדות: בראשם עומד שליט הנעזר בעוזרים, שרים ויעצים. בכדי לכפות חוק וסדר הוקם גוף מיוחד: המשטרה. השיטה פועלת כל עוד שרים ויועצים נאמנים לשליט והמוני העם משתפים פעולה.
בחברה המחולקת למעמדות, שליט שאינו יודע לרסן את עצמו עשוי להפוך לרודן.
 

ממי שואב הרודן את כוחו

מקובל לחשוב שרודן משתלט על מדינה בכוח. אין זה המצב תמיד. מנהיג כריזמטי עשוי להוביל מיליוני אנשים על פי רצונו, גם כאשר מעשיו נוגדים את השכל הישר. אלפים ומיליונים עשויים להשתכנע שהרודן צודק וללכת אחריו בעיניים עצומות. התמיכה העיקרית, לה זוכה העריץ, הם הרוב הדומם, מיליוני אנשים שחיים את חייהם ללא התערבות בנעשה במדינה.
מספר שנים חייתי תחת משטרו של הרודן הארגנטיני חואן דומינגו פרון (Juan Domingo Peron). בשנים אלה למדתי שיעור חשוב: אבי תמך ברעיון הסוציאליסטי והתנגד לרודן. אך בכדי לפרנס את משפחתנו התפשר ולא גילה את דעתו בפומבי. לפרנסתנו פתח חנות קטנה למכירת ספרים וכלי כתיבה. הוא לא התערב בפוליטיקה ושילם לפקידי הרשות את השוחד הנדרש. מסיבות אלה יכולנו לקיים את חיינו כמעט ללא הפרעה.
הרודן דומינגו פרון זכה לתמיכה של מאות אלפי אזרחים וגם לאלפי מתנגדים, אך התמיכה המסיבית באה ממיליוני אזרחים, כמו אבי, שלא התערבו בנעשה במדינה. גם אם ידעו שהמשטר משתמש בעינויים ורצח מתנגדים. הרוב הדומם לא פצע פה. שלטון הפחד והדיכוי הצליח למנוע, משך שנים רבות, כל התקוממות.
שליט כריזמטי מצליח לשלוט על ליבם ומוחם של הנשלטים. שליט חסר כוח משיכה עשוי להשתלט באמצעות קבוצת עוזרים נאמנים המשתמשים באיומים, פחד ולחץ.
 

שליטים בעלי הזיות

שליטה אבסולוטית הביאה רודנים לפתח הרגלים מוזרים וגם אכזריים. מספר דוגמאות יבהירו את כוונתי:
1. פרנסיסקו מאסיאס אנגמה (Francisco Macias Nguema) מי שהיה רודן של גינאה המשוונית, גירש מארצו את כל אנשי הרוח והכריז על עצמו כ"המורה הגדול של המדעים, החינוך והתרבות". בשנת 1979 הוצא להורג על ידי בן דודו שהפך לרדון החדש של המדינה.

2. רפאל טרוחיליו (Rafael Trujillo) מי שהיה השליט כל יכול של הרפובליקה הדומיניקאנית בין השנים 1930 עד 1960 העניק תואר קצונה של קולונל לבנו בן השבע ומאוחר יותר העלה אותו לדרגת אלוף. הוא השקיע הון, של המדינה כמובן, על מנת לקיים שנה שלמה של חגיגות קרנבל על פי בקשתה של בתו בת השש עשרה.
 

 

 

3. רודן האי האיטי (Haiti) פרנסיסקו "פאפא דוק" דובליה (Francisco “Papa Doc” Duvalier) חשב עצמו לאל המוות, הוא הכריז שהוא גרם למותו של הנשיא האמריקאי קנדי בעזרת טכסי וודו.

4. הרודן הקומוניסטי, יוסף סטלין, שמר על פרטיותו בקנאות. הוא אסר על שומריו האישיים להיכנס לחדרי מגוריו. המפר פקודה זו היה צפוי לגזר דין מוות. סטלין אהב בדיחות מקבריות. באחד הימים צעק כאילו יש לו כאבים עזים, כמה מהשומרים באו לעזרתו. סטלין נתן פקודה להוציאם להורג בגין הפרת פקודות. כנראה שרצונו זה של הרודן קיצר את חייו, הוא נמצא בחדרו שרוע על הרצפה וקיבל טיפול רפואי באיחור של ארבעים ושמונה שעות.

5. נשיא טורקמניסטאן לשעבר, ספרמורת ניאזוב (Sparmurat Niazov) הקים פסלי עצמו גדולים מכוסים בזהב. באחד מהם, חמישה עשרה מטר גובהו, נבנה מנגנון המסובב את האנדרטה אוטומטית אל מול פני השמש.
 

 

6. סאדם חוסיין, שליט עיראק לשעבר, בנה לעצמו מספר ארמונות בהם הורה לצייר תמונות קיר ענקיות של עלמות חן ערומות, מפלצות, שדונים ופיות. כידוע, הוא נתלה על ידי בית דין עיראקי שדן אותו למוות בתליה.
 

 

7. מועמר גדפי (Muamar el Gadafi), שליט לוב שמצא את מותו בידי המתקוממים בשנת 2011, הקיף עצמו משמר אישי של נשים. העריץ הקים ארמון בו נשים חטופות סיפקו את רעבונו המיני, כך על כל פנים בפרסומים שונים.
 

8. קים חון איל, שליט צפון קוריאה לשעבר, בין שאר מזריותיו, אהב לאכול נחשים, עכבישים ובשר היפופוטם, כך מדווח הטבח האישי שלו. אף כי עמו גווע ברעב הוא שתה משקאות מיובאים מהמשובחים בעולם.

9. שליט סוריה, בשר אסד, פתח אתר חדש באינטרנט, בו סוריה שרויה בשלום ובשלווה, כאילו מלחמת האזרחים האכזרית אינה קיימת.

האם אנשים אלה היו והינם בחזקת חולי רוח? פסיכיאטרים ופסיכולוגים כתבו ספרים רבים בהם מנסים להתמודד עם השאלה המסובכת. העובדה היא שרודנים, בכל מקום בעולם, גרמו סבל וייסורים לבני עמם ולבני עמים אחרים. בסופו של דבר, השנאה שעוררו, פגעה בהם אישית. חלקם נרדפו, נרצחו או מתו בבתי סוהר. נראה לי שזכר אכזריותם ופשעיהם הם נושאים המועלים תדיר על ידי סופרים, אומנים, מחזאים ואנשי קולנוע יותר מזכרם של קדושים ועושי טוב.
 

הכוח המאזן

האם אני שולט ביצרי וברצונותיי המנוגדים? כאשר נוכחתי בחוסר האונים שלי להילחם בסתירות הקיימות בתוכי, הבנתי שתכונת הרודנות היא חלק ממני. בכדי להתקיים בשלום עם סתירות, עלי להבין את פעולתה של המערכת הפסיכולוגית שלי.
בין שתי תכונות מנוגדות קיים מרווח: כוח שלישי העשוי לאזן את המאבק בין הטוב לבין הרע, בין הרצוי למזיק. מרווח זה הוא מקום של איזון, בדומה לסופת טורנדו, במרכז הרוחות ההרסניים קיים מקום שקט: עין הסערה, אזור היכול להשתרע על כמה קילומטרים, בו זורחת השמש ולא מנשבות רוחות. הכרת המרווח בין כוחות מנוגדים הוא ידע חשוב היכול ליצור אצלי קיום מאוזן.
ידע הכוחות המנהלים את חיי הוא כלי הכרחי, לדעתי, להבנת ההיסטוריה האנושית.
על כך בכתבות הבאות.
 
תמונה ראשית: ויקיפדיה
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל