שר הרווחה איציק שמולי: תחושה של בגידה ואכזבה

הכאוס במערכת הפוליטית תופס תאוצה וקשה לנבא איך היא תראה לקראת הבחירות הקרובות ואחריהן. דבר אחד בטוח - העלאת קצבת האזרח הוותיק (קצבת הזקנה) אינה על הפרק ואינה מעניינת אף אחד, גם לא את שר הרווחה איציק שמולי. ורדה לבקוביץ-מושקוביץ (70), פעילה חברתית, מאוכזבת קשות מהאיש ששמה בו את מבטחה.

קצבה הוגנת

"איציק שמולי הוא אכזבה מאוד גדולה. הוא זה שפתח לנו את קבוצת הפייסבוק. בעידודו יצאנו למאבק שאין יותר צודק ממנו". את הדברים אומרת ורדה לבקוביץ-מושקוביץ שיחד עם חברתה, זיוה נוח, מנהלות מזה שנתיים את דף הפייסבוק "מאבק הגמלאים לקצבה הוגנת". על הקבוצה נמנים אלפי חברים. לבקוביץ-מושקוביץ: "בתחילת הדרך, בעודו באופוזיציה, פעל שמולי במלוא המרץ לקדם את חוק העלאת הקצבה לאזרחים הוותיקים, אך לצערנו החוק נפל על חודו של קול אחד".
קצבת הזקנה בישראל היא מהנמוכות בהשוואה למדינות המפותחות בעולם, ושוויה הוא כ- 20% בקירוב מהשכר הממוצע במשק ואינה צמודה. ארגון ה-OECD, הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, מצא פגם בגובה הקצבה ומליץ כבר לפני 4 שנים לבצע רפורמה בנושא.

מעילה באמון

עם הצטרפותו של שמולי לממשלת ישראל ה-35 בראשותו של בנימין נתניהו הוא התמנה לשר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. כממונה על הביטוח הלאומי יכול היה שמולי לקדם בממשלה את חוק העלאת קצבת האזרח הוותיק שהייתה עבורו דגל במסעי כל הבחירות לכנסת מאז היכנסו לחיים הפוליטיים. אומרת לבקוביץ-מושקוביץ: "שמולי נתן לי הבטחה אישית: 'ברגע שישביעו את הכנסת אני מגיש את הבקשה להעלאת קצבת הזקנה. היא נמצאת אצלי על השולחן'. זה לא קרה. הוא מתחמק. זה מעליב וזוהי מעילה באמון והתסכול מאוד קשה". הקשר שלה עם שמולי הוא ארוך ואישי. "הלכתי אחריו וסחפתי איתי אלפי מצביעים בפריימריס ובבחירות כדי שייבחר. התאבדתי עבורו. היינו בקשר קרוב וצמוד בשיחות טלפון ובהתכתבויות בוואטסאפ. הוא כינה אותי 'יקירתי'. הוא יושב על כיסא השר בזכותנו. לא הייתי מאמינה כי שמולי ינהג באופן הזה. אני מרגישה נפגעת ונבגדת".

ערבות הדדית

נושא הגיל השלישי מלווה את לבקוביץ-מושקוביץ, ילידת הארץ, תושבת תל-אביב שנים רבות. "יצאתי לגמלאות מעיריית תל-אביב לפני 3 שנים. כבר לפני 14 שנים הצבעתי למפלגת הגמלאים למרות שכלכלית הייתי מסודרת כי הבנתי שאנו חייבים לערבות הדדית. הגיל השלישי היה מאז ומתמיד נושא שנדחק הצידה". מעבר לפעילותה החברתית תורמת לבקוביץ-מושקוביץ כספים לבתי חולים ומוסדות אחרים. "לבעלי האהוב, יענקל'ה, ולי יש עסק שחלק מרווחיו אני מייחדת למטרות נעלות". היא כואבת את מצבם הכלכלי הקשה של חלק מחברי נעוריה: " אני נלחמת כבר הרבה שנים עבור הקשישים שהמדינה גרמה להם עוול. הייתי בתנועת הנוער העובד, שירתי בנח"ל וישבתי בקיבוצים. החברים שלי נלחמו בכל מלחמות ישראל. חלקם הורים שכולים. היום מצבם בזבל".

חושבים על האחר

פעילת שטח בלתי נלאית היא מלי ברנס (65) תושבת רמת-גן שאינה מחמיצה אף הפגנה ולעיתים יוצאת להפגנת יחיד על מנת שקולם של הקשישים הנזקקים יישמע. בדף הפייסבוק כותבת ברנס: "אני נחשבת למסודרת, ואני משתדלת לסייע ככל יכולתי. איני מסוגלת לראות את הזקנים שאין להם כסף לשרוד את החודש, והחלטתי שאני רוצה להפסיק את ההשפלה הזו. כל הכבוד לוורדה ולזיוה על דף הפייסבוק ולכל החברים המתנדבים שחושבים על האחר ומשקיעים שעות וימים למען החלשים".

חשבון נפש

ביום מלאת 47 שנים למלחמת יום הכיפורים שלחו מנהלות דף הפייסבוק מכתב לשר איציק שמולי בשם כל חברי הקבוצה. במכתב הן פורשות את כאבן מהתעלמות שמולי וחבריו השרים מנושא קידום החוק להעלאת קצבת האזרח הוותיק. במכתבן הן כותבות בין היתר: "... אנחנו רוצים להזכיר לנבחרי הציבור שלנו שהם הגיעו למעמדם בזכותנו. אנחנו, האזרחים הוותיקים במדינת ישראל, נושאים בנפשנו ועל גופנו את צלקות המלחמה הארורה הזו... במשך שנים פנינו לכל מי שרק אפשר וביקשנו, בעצם התחננו, לעזור לנו להעלות את קצבת הזקנה. אפשר להגיד שההתעלמות היא קולקטיבית. פנינו לראש הממשלה ולשר האוצר. מהם הייתה ועדיין יש התעלמות מוחלטת. פנינו לשר הרווחה, איציק שמולי, ולשרה לשוויון חברתי מהם קבלנו התייחסות שזה בטיפול. פנינו לחברי כנסת... 'אתם נוהגים כלפינו בחוסר כבוד ובהתעלמות מוחלטת.. אתם לא סופרים אותנו. אנחנו שקופים. בלי בושה אתם אומרים לנו שאנחנו רבים מדי... מגיעה לנו קצבה שמכבדת אותנו ולא נצטרך לבחור בין פרוסה לתרופה. ביום הזה אנחנו פונים ואומרים לכם שהגיע הזמן שתעשו חשבון נפש להתנהלות שלכם כלפי אלה שבנו את המדינה הזו".


בקשה לתגובה נשלחה בוואטאפ לטלפון האישי של שר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. מיילים לבקשת תגובה נשלחו גם ללשכת השר וללשכת דוברות משרד הרווחה.
עד לרגע הורדת הכתבה לדפוס הגורמים שהוזכרו בחרו שלא להגיב.

הכתבה מתפרסמת גם ב"כיוון חדש-המגזין לאזרח הוותיק ברעננה"
https://user-1723486.cld.bz/ranana-digital-magazine

קרדיט תמונות: דף הפייסבוק של "מאבק הגמלאים לקצבה הוגנת"


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל