נקודה שבועית פרשת השבוע "וארא" ה'תשפ"א

מגיפת הקורונה, כבר מתחילתה, גרמה לנו להבין את מקומנו בעולם. חיידק זעיר שאפילו לא ניתן לראותו בעין רגילה השפיע ושינה אורחות עולם שלם, לכאן ולכאן.

מגיפת הקורונה, כבר מתחילתה, גרמה לנו להבין את מקומנו בעולם. חיידק זעיר שאפילו לא ניתן לראותו בעין רגילה השפיע ושינה אורחות עולם שלם, לכאן ולכאן.
השבת נקרא שגם לפני אלפי שנים, באימפריה הגדולה בעולם באותו הזמן, חכמי ומכשפי אותה מעצמה, הסבירו למלכם מי בסופו של דבר מנהל את העניינים בעולם.
מכות דם וצפרדע שהונחתו על פרעה והמצרים לא גרמו לו לשחרר את ישראל לנפשם. במכה השלישית, מכת כינים, הגיעה התובנה הראשונה והחשובה בסיפור גם לחכמי מצרים שבעצמם ניסו להפעיל את קסמיהם אך לשווא: "ויעשו כן החרטומים בחייהם להוציא את הכינים ולא יכלו ותהי הכינם באדם ובבהמה, ויאמרו החרטומים אל פרעה אצבע אלוקים היא ויחזק לב פרעה ולא שמע אליהם כאשר דבר ה'".
מפרש רש"י בפירושו על הפסוקים האלה: "לבראתם ממקום אחר... שאין השד שולט על בריה פחותה משעורה... מכה זו אינה על ידי כשפים, מאת המקום היא." - רש"י אומר לנו כאן שהחרטומים לא שלא יכלו להוציא את הכינים מעליהם אלא שלברוא אותם ואף להביא אותם ממקום אחר, לא יכלו, מפני שאין כח הכישוף שלהם פועל על בריה כל כך קטנה כמו כינה ומכאן
הגיעו להבנה שאין זה ביכולתם אלא רק בידי ה' והוא זה שמנחית את המכות האלה על המצרים.
חרטומי פרעה מבהירים לו שעם כל גודלו ועוצמתו העולמית יש מי שמנהיג את העולם וזה הקדוש ברוך הוא.
יש סדר לעולם. יש הנהגה. יש גם חיידקים שאינם נראים שעושים לנו שינוי בכל החיים, העולמיים והאישיים, אך עלינו לזכור ולהבין את מקומנו האמיתי בכל הטבע העצום הזה.
אותו ריבונו של עולם נתן לנו גם את השכל ואת האנשים שמצאו במהרה חיסון למגיפה, וכולנו תקווה ותפילה שנזכה לעבור אותה במהרה.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל