ותיקי ישראל: נעבור את אחוז החסימה

הפארסה שהייתה מנת חלקם של מפלגות גמלאים בהתמודדויות האחרונות בבחירות לכנסת, לא מרתיעה את ראש המוסד לשעבר, דני יתום, והוא בטוח שבכנסת ה-24 יהיה ייצוג סקטוריאלי לאזרחי המדינה הקשישים.

זיקה לגיל השלישי

כבר בכהונתו הראשונה כח"כ מטעם מפלגת העבודה בכנסת ה-16, באה לידי ביטוי זיקתו של דני יתום (75) למגזר הגיל השלישי. הוא שימש כחבר בשדולת הגמלאים בכנסת ובראיון לתקשורת בשנת 2005, עוד טרם פרצה לתודעת הציבור מפלגת גיל בראשותו של רפי איתן ז"ל, אמר יתום: "אני רואה תפקיד חשוב לאנשי ציבור וחברי כנסת, לטפל בנושאים שנוגעים לגמלאים במדינת ישראל. אחד היעדים ששמתי מטרה לעצמי היא שהגמלאים לא יפגעו. הכי קל זה לפגוע בגמלאים. הכי קל זה לפגוע בחוליה החלשה של החברה הישראלית ואסור בשום פנים ואופן שזה יקרה".
ליתום הייתה אז בקורת קשה על מי שהוא לא יהיה מוכן לשבת בממשלתו (נכון להיום) בגלל כתבי האישום. "ביבי נתניהו עשה עוול גדול לגמלאים במדיניות הכלכלית שלו (כשר האוצר). הוא פגע בחלשים".

הזדמנות שהוחמצה

כזכור, ב-2006 הפתעת הבחירות לכנסת ה-17 הייתה מפלגת גיל "גמלאי ישראל לכנסת" שנודעה בשמה "מפלגת הגמלאים". תוחלת חייה של המפלגה הייתה קצרה. קדנציה אחת בלבד, וזאת בגלל התפלגותה תוך כדי תקופת הכהונה מסיבות של אי שליטתו של ראש המפלגה, איש המוסד לשעבר, רפי איתן. ד"ר אבי ביצור מי ששימש מנכ"ל משרד הגמלאים בעת כהונתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, מספר: "העבודה עם רפי איתן הייתה חוויה. חוויה! המוח של האיש הזה, היכולות שלו להבין מצבים ולקלוט אותם ומהירות התגובה שלו, ההחלטיות שלו במובנים מסוימים, חוכמת חיים שלו והניסיון בתחומים הרבים היו משהו לא יאמון. מצד שני, צר לי להגיד כי פוליטיקה, כמי שעמד בראש מפלגה, הוא לא הבין. כי אם היה מבין אז, היום ראשת הממשלה הייתה ציפי לבני. האי שליטה שלו במפלגת הגמלאים הביאה את חיסולה". איתן היה ביטחוניסט מאז קום המדינה וזכה לעיטורים ושבחים על פעולותיו. בעיקר זכורה פעולתו בחטיפת הצורר אדולף אייכמן מארגנטינה והבאתו למשפט בישראל. עם הקמת ממשלת אולמרט צורף איתן לקבינט המדיני ביטחוני מתוקף היותו בעל ניסיון ובר סמכא בענייני ביטחון ושם הוא מיקד את פעילותו, ואילו את פעילות משרד הגמלאים ושליטה על חברי סיעתו הוא הזניח.

סרח עודף

מאז הצלחתה החד פעמית של מפלגת גיל, כשלו כל הניסיונות הבאים של מפלגות שהתמודדו לכנסת בקידום זכויות גמלאים. בשנה האחרונה מאז פרוץ נגיף הקורונה, ויחס המדינה לאזרחיה הוותיקים שהוזנחו במשבר שנוצר, הורגשה התעוררות בציבור למען אותה אוכלוסייה מוחלשת. רוב הנפטרים בתחילת פרוץ מגפת הקורונה היו קשישים מעל גיל 80, למרות שכל הגורמים המקצועיים ידעו כי הנפגעים העיקריים היא האוכלוסייה המבוגרת. לא נעשו הצעדים המתחייבים על מנת להגן על האזרחים הוותיקים. הושמעה גם הדעה שלאחר מכן הוכחשה כי "בשביל מעט מאד אנשים, וזה קשה לשמוע, שתוחלת החיים שלהם היא לא גדולה, לא הורסים מדינה וניתן להקריב אותם".
בראיונות שהתפרסמו במדיות השונות סיפר יתום כי כבר לא יכול היה לעמוד מנגד כשראה את הנהגת המדינה בעת הזו, משבר הקורונה, מתייחסת לוותיקיה כסרח עודף. בתחילת הדך הקים יתום תנועה שמטרתה הייתה לפעול מול מקבלי ההחלטות במדינה במשבר הקורונה ובמחדלים נוספים שנחשפו מול אוכלוסיית הקשישים.

חיפוש פלטפורמות

עם הזמן התגבשה אצל יתום ההבנה שאם ברצונו לסייע לציבור ותיקי המדינה עליו לעשות את המתבקש שעשוי להשפיע על מקבלי ההחלטות, קרי דרך הרשות המחוקקת. יתום הצהיר כ אין בכוונתו להתמודד על ראשות הממשלה אלא "לפעול למען האזרחים הוותיקים לתקן את העוולות, לשנות את השיח כלפיהם, להיטיב את מצבם ולאפשר להם חיים בכבוד ובביטחון" (מתוך מצע ותיקי ישראל).
כפי שהדבר נראה נכון לעכשיו, זו מפלגה של איש אחד שיקבע וינהל אותה על פי השקפותיו ורצונותיו, ולא על פי החלטות של מוסדות מסודרים כפי שחוק המפלגות מחייב.
יתום החל לחפש פלטפורמות שדרכן יוכל להתמודד לכנסת עם דמויות נוספות הידועות בציבוריות הישראלית, ואשר נושא הגיל השלישי קרוב לליבם.
האפשרות לרכוב כתשתית לפעילות הפוליטית, לקראת הבחירות לכנסת ה-24 בחודש מרץ, על מפלגת גיל הרשומה ברשם המפלגות נפלה עקב חובותיה הכבדים של המפלגה למדינה. ניסיון להשתמש בפלטפורמה של מפלגת גמלאים אחרת "אחריות למייסדים", שרצה בעבר לכנסת בראשות ח"כ לשעבר חיים דיין כשלה בגלל אי הסכמתו של יתום להכניס אנשים מטעמו של דיין לרשימת המועמדים לכנסת.
תנועת אזרחים וותיקים המונה מאות פעילים הייתה בדין ודברים עם יתום בעניין חבירתם אליו לסיוע פעילות שטח לקראת הבחירות. גם חיבור זה לא צלח בגלל הבדלי גישה בין יתום לבין צביקה מיכאלי נשיא מועצת האזרחים הוותיקים. מיכאלי: "יתום דוגל בפעילות 'טכנולוגית' בלבד, דבר הנוגד את עמדתנו שבלי עבודה סיזיפית בשטח מול קהל היעד, ניסיון לצלוח את אחוז החסימה ייכשל".

ימים יגידו

שני ראשי מפלגות הגמלאים, איתן ויתום הם יוצאי מערכת הביטחון. איתן היה חף מפוליטיקה ועסקנות ולמד אותה על בשרו בדרך הקשה ובסופו של דבר נכשל. יתום הוא בעל רקורד פוליטי מעשי כחבר כנסת לשעבר, וכמי שהתמודד על ראשות מפלגת העבודה. הוא מבין דבר אחד או שניים בפוליטיקה ובעסקנות. הוא בטוח כי מפלגתו תביס את הסקרים המנבאים לה מפלה והיא כן תעבור את אחוז החסימה, והוא יהיה זה שידאג כי מפלגתו החברתית הסקטוריאלית, "בנוסף לגמלאים ואזרחים וותיקים, תפעל ללא לאות בדאגה לחוליות החלשות בחברה ובכללן הנכים, מחוסרי דיור, מחוסרי עבודה, ועוד (מתוך מצע ותיקי ישראל).

תגובות

ממטה ותיקי ישראל נמסר:
1. יושב ראש המפלגה דני יתום יעסוק בעניינים הנוגעים לאזרחים הוותיקים וידרוש תפקידים כגון: שר הגמלאים כי זו העת לעסוק בעניינים חברתיים ולא לעסוק בשום דבר אחר. כזכור, דני יתום כיהן כראש המוסד ובעברו גם כראש מטה הקבינט המדיני בטחוני והוא מכיר את העבודה היטב, אך כאמור זו העת לעסוק בעניינים לטובת האזרחים הוותיקים שלמענם התחייב יתום לשרת בכנסת הבאה.
2. כפי שמופיע בתקנון המפלגה, המפלגה תפעל כגוף אחד ובו יתקבלו החלטות משותפות בכל הקשור לאג'נדה למען האזרחים הוותיקים, ובאשר לסוגיות אחרות תתקבל החלטה לפי חופש הצבעה. מאז שהקים דני יתום את המפלגה, בקשו הרבה מאוד תומכים להצטרף לרשימה ולהתנדב. עד לרגע זה, אין אחד שיודע מהו מיקומו ברשימה, וכך נאמר לכל אחד ואחת. לצערנו המידע שנחשפת אליו אינו נכון, וזו בלשון המעטה. אך מפאת כבודם של אותם אנשים לא נוסיף.
3. המפלגה תעבור את אחוז החסימה. המפלגה קמה מתוך כוונה להיות בכל קואליציה וזאת על מנת לקדם את האינטרסים ולפעול לפי האג'נדה שבה התחייבה המפלגה לבוחריה. אין לנו שום בעיה לשבת בממשלה עם נציג מימין או נציג משמאל אך לא נשב עם נאשם בפליליים.

הכותב הוא חבר באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית ומועצת העיתונות.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל