הקורונה והקראוואן

הוּא הָיָה אוֹמֵר, אַל תְּהִי בָז לְכָל אָדָם, וְאַל תְּהִי מַפְלִיג לְכָל דָּבָר, שֶׁאֵין לְךָ אָדָם שֶׁאֵין לוֹ שָׁעָה וְאֵין לְךָ דָבָר שֶׁאֵין לוֹ מָקוֹם: מתברר גם הקורונה על כל פגעיה יש לה מקום, ויש לה שעה, ואולי זו שעתה, ויש ברכה רבה בצדה. ברכה לעולם, לכדור הארץ, וברכה לפרט לאינדיבידואל. העולם עצר מלכת, חיי שגרה השתנו, הסתכלויות ותובנות חדשות

הוּא הָיָה אוֹמֵר, אַל תְּהִי בָז לְכָל אָדָם, וְאַל תְּהִי מַפְלִיג לְכָל דָּבָר, שֶׁאֵין לְךָ אָדָם שֶׁאֵין לוֹ שָׁעָה וְאֵין לְךָ דָבָר שֶׁאֵין לוֹ מָקוֹם: מתברר גם הקורונה על כל פגעיה יש לה מקום, ויש לה שעה, ואולי זו שעתה, ויש ברכה רבה בצדה. ברכה לעולם, לכדור הארץ, וברכה לפרט לאינדיבידואל. העולם עצר מלכת, חיי שגרה השתנו, הסתכלויות ותובנות חדשות צצו, חשיבה חדשה מחוץ לקופסה והעולם נגמל מתפיסות מיושנות והתמורה בצדה.
ההסתגרות בבית למשך תקופה אפשר שתביא אותנו לבדידות, ולמועקה ואפשר שתביא אותנו להפסקה מהמרוץ המטורף. להתבוננות ולמושכלות מעין ויפאסנה ממושכת. להתרכז ולדייק לעצמנו מטרות אישיות, מה היינו רוצים עבור עצמנו ומה אפשר לעשות כדי להשיג מטרות אלה. כן, דווקא בימי מגפה, תקופה בה נאלצנו לעצור, להתכנס בתוך עצמנו ולהתנתק, מסתמנת נקודת אור, שכדאי וחשוב למנף אותה, לפני שנחזור ונשחק במשימות השגרתיות, הבלתי פוסקות והשואבות מאתנו זמני איכות יקרים
פעם שאל גרמני את אחד מזקני היהודים זה לא מעליב להינעל כל הלילה בתוך הגטו? הזקן החכם השיב לו זה לא שאנחנו נעולים בפנים, אלא שאתם נעולים בחוץ. הכל עניין של זווית ראייה. וכבר אמר מי שאמר אדם שמרגיש לו בדידות כשהוא לבד כנראה שהוא לא נמצא החברה טובה.

כדור הארץ בסכנת הכחדה

כדור הארץ נמצא בסכנה אקולוגית סכנת הכחדה, אקולוגים הציגו ראיות מוצקות להיעלמותם של מינים רבים של בעלי חיים, וצמחים ברחבי העולם. אוכלוסיות של מינים רבים, מדגים ועד יונקים, זני האלמוגים הצטמצמו כמעט בשליש מ-1970 עד 2003. מחקרים רבים, מעלים את החשש כי כדור הארץ צועד לקראת הכחדה רחבה של מיני בעלי חיים וצמחים, העולם דוהר לאבדון וכדור הארץ נחנק מזיהומי אוויר, מצריכה מופרזת, ומניצול משאבים ללא הגבלה וללא בקרה, משאבי כדור הארץ בים וביבשה מדלדלים והולכים עד כדי אסונות למיניהם הפוקדות אותנו צונאמי רעידות אדמה הוריקנים שריפות, שיטפונות, בצורות ועוד יזכירו לנו בכל יום עד כמה קריטי מצבו של כדור הארץ. והסיכויים להציל את הציוויליזציה האנושית מכיליון הולכים ופוחתים. ועם זאת קטסטרופת האקלים נשארה בגדר איום שממתין אי שם בעתיד. המודעות הגוברת למשבר האקלים לא יצרה שינוי של ממש באורח החיים. להפך: התעבורה האווירית הגיעה דווקא לשיא חסר תקדים. ועדות בינלאומיות רבות דנו בנדון כדי לטקס עצה איך לעצור את האסון העומד בפתח העומד להשמיד את כדור הארץ ולא צלחו. קרחונים נמסים, ערים נשטפות במי האוקיינוס, גלי חום קטלניים, התוצאות של התחממות כדור הארץ אינן עניין לעתיד, הן כבר פה עליית מפלס הים, בעקבות המסת הקרח בקוטב הצפוני הדרומי, תמחק אזורים שלמים לאורך החוף, ותביא גם להיעלמות איים. זהו אסון טבע שקט ומתמשך שיביא, לפי מחקרים שבוצעו בארה"ב בראשית העשור, להיעלמותן של שכונות שלמות, או אפילו ערים, ויחד איתם כל התשתיות הנלוות לאורך החוף המזרחי של ארה"ב.

הברכה לעולם לכדור הארץ במספר היבטים

• הפחתת הזיהום: ואז בא נגיף הקורונה. והציב רמזור אדום גדול לכדור הארץ והעולם עצר מלכת, חדל לייצר ולזהם, נסגרו שערי שמיים ואין מטוסים באוויר. ואט אט כדור הארץ החל לנשום חמצן נקי וריאותיו החלו להתנקות מהפחם והזיהומים למיניהם, ואף ענני הפחם שריחפו מעליו החלו אט אט להתפוגג ולהתנקות. תמונות לווין מראות בברור תמונות לפני ואחרי ומבליטות את ההצלה מאונס של כדור הארץ. הירידה בזיהום הבולטת ביותר הורגשה בסין, שנחשבת למדינה שאחראית לכמות הזיהום הגדולה ביותר בעולם, אולם גם במדינות אחרות ובחלקים אחרים של כדור הארץ נמדדה ירידה משמעותית ברמות הזיהום. יוצא איפה לצד התחלואה והמשבר הכלכלי, יש למגפה גם צדדים חיוביים, ובראשם הפחתה של פליטת גזי חממה וזיהום האוויר.


• פיתוחים טכנולוגיים: בנוסף המשבר מאלץ את התעשייה ואת המגזר הציבורי בארץ ובעולם למצוא דרכים להמשיך ולתפקד, גם בלי לחייב את העובדים להגיע למשרד. וכך נולד הזום המאפשר נהלי עבודה חדשים עבודה מהבית למידה מרחוק פגישות וירטואליות ועוד . . . סביר להניח שהחידושים הטכנולוגיים שיופיעו והניסיון הרב שייצבר בהם יישארו אתנו גם אחרי עידן הקורונה., ואולי אף יובילו לתרבות עבודה חדשה, כזו שתצמצם בטווח הארוך את השימוש ברכב הפרטי ואת הזיהום שהוא גורם לו.
• המודעות להיגיינה: אנו צפויים לראות שינוי לטובה גם בעלייה במודעות הציבור לשמירה על היגיינה. שטיפת ידיים לעיתים תכופות, זהירות מנגיעה מיותרת במשטחים ציבוריים.
• ירידה בתאונות דרכים: כמו ירידה במספר הנפגעים בתאונות דרכים. בישראל לבדה נהרגים בכל שנה יותר מ-300 בני אדם בתאונות דרכים. מן הנתונים של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מסתמנת ירידה מסוימת במספר ההרוגים בכבישים
• טרנספורמציה במבנה הכלכלה והחיים בכלל: חידושים טכנולוגיים שהתפתחו כתוצאה מהמשבר, ואשר יאומצו בחיי היום יום גם אחרי שהקורונה תיעלם. המשבר מחולל כבר עכשיו טרנספורמציה במבנה הכלכלה והחיים בכלל. כי הנסיעה בכל בוקר למשרד או לעבודה איננה נחוצה כל כך. הזום מחולל פלאים בעבודה מהבית ובדיוני ועידה או כנסים למיניהם שבעבר חייבו נוכחות פרונטאלית היום מתבצעות מהבית. העבודה מהבית מנגישה תושבי הפריפריה ובעלי מוגבלויות למרכז ומאפשרת כמו כן למידה מתבצעת מרחוק ועוד . . .
• ואף אני ברמה הפרטית מצאתי חלופה \ שינוי בחיי השגרה והיום יום

הקרוואן

אף אני מצאתי את עצמי סגור בדירה שבועות ארוכים, ואתי כל העולם סגור נעול אין יוצא ואין בא. כבישים שוממים. אין נפש חיה, דומה כמו אחר מלחמה שלא נותר בה איש, או כמו ראשית בריאת העולם שרק אני חי בו. אפשר והלבד הזה אפשר שירגיש לי שעמום, בדידות, פחד וחרדה. ואפשר שיעניק לי הזדמנות להתבוננות הסתכלות התפקחות. אמר מי שאמר מי שחש בדידות כשהוא עם עצמו כנראה שהוא לא נמצא בחברה טובה. אך אני אהבתי את החברה עם עצמי לבדי. אהבתי חיבקתי את הלבד ומצאתי בו הזדמנות להתבונן בתוך תוכי פנימה מעין מדיטציה ארוכה ומתמשכת.
בהתבודדות ממושכת בבית עקב הקורונה גלי גלים של הרהורים שטפו את מוחי על החיים, על העבר, על העתיד, על הורים ועל ילדים, על ימים עברו ועל ימים שיבואו, על חלומות שהתגשמו, ועל חלומות שטרם התגשמו, על הטיולים שחוויתי ברחבי הגלובוס ועל הטיולים שתכננתי אך חדלו עקב סגירת השמים, בסגירות בבית בין 4 כתלים הפלגתי למרחבים דמיוניים אין סופיים. נתתי לדמיוני דרור וזה הרחיק למרחקים לעולמות קסומים ולמראות נפלאים. ובין לבין הבזיק במוחי מעין הרהור על משקל האמרה "לו לסבתא שלי היו גלגלים" הרהרתי לעצמי ואמרתי "לו לבית שלי היו גלגלים" ואז אולי אפשר קצת לטייל אם לא בעולם הגדול לפחות בארצנו הקטנטונת, ואז הבזיק בי הרעיון של האוטו קרוואן. שוטטתי בגוגל אנא ואנא ואט אט הרעיון רקם עור וגידים והבשיל לרמת ביצוע. נפלה ההחלטה לצאת מהבית ולטייל על גלגלים. חודשים חקרתי בדקתי ביקרתי ראיתי התעניינתי שקלתי לקנות קרוואן נגרר, או אוטו קרוואן, יד ראשונה, או יד שנייה חדש מהניילון או משומש? ועוד . . . מתברר: רבים הקדימוני ברעיון מבורך זה. ישראלים רבים קבוצות, קבוצות מאורגנות לטיולים ולמפגשים משותפים ברחבי הארץ.
קרוואן מאפשר לצאת מהבית ובמובן מסוים להישאר בו, להיפתח אל נופים חדשים, לפגוש אנשים, להריח ולטעום מכל השפע שהעולם מזמן לכל אחד מהחושים ועם זאת להיוותר בסופו של יום באזור נוחות מוגן וחמים. ההוצאה די כבדה אוטוקאראואן חדש עולה כ-450000 שח. החלטתי לשכור לתקופת מה להתנסות לחוות ואז להחליט. ואכן ההתנסות חווייתית וממכרת.
לחיות לטייל בארץ לאורכה ולרוחבה עם קרוואן ממונע זה כמו שהצב סוחב את הבית שלו על גבו, הקרוואן הוא הבית. הבית הכי הכי. בית שמחליף מיקומים ונופים בהתאם למזג האוויר, או בהתאם לאטרקציה זאת או אחרת. פעם לגור מטר מהים, ופעם למרגלות ההר, פעם על שפת הנחל. ופעם אי שם במדבר, פעם להתעורר מול החרמון המושלג, ופעם ללכת לישון מול הים התיכון פעם באילת, ופעם בקיסריה, פעם בגולן, ופעם בבקעה, פעם בירושלים, ופעם בחיפה. פעם טיול פרטי אינטימי בהתבודדות בשום מקום, ופעם טיול עם קבוצת קראוואנסטים המתמקמים אי שם ויוצרים מעין שכונת מגורים חדשה.
הקרוואן מאפשר תנועה וחופש ומאפשר חיבור קל אנושי וטבעי להיפגש עם אנשים ולא להיוותר כלואים בין ארבעה הקירות של הבית. בין הטלוויזיה הסמארטפון והמחשב. מכשירים האמורים לכאורה לפוגג את תחושת הניכור והבדידות אך בעצם מחדדים ומעצימים אותה. יש המון תקשורת אבל מעט מאוד קשר אנושי רגשי. קרוואנים מאפשרים לתת מענה על הצורך לצאת, להתאוורר, להיפגש. קרוואנים מאפשרים לשמר גרעין פרטי, אינטימי, של משפחות וחברים ועם זאת להיפתח אל אנשים אחרים, להתוודע, להכיר, להתחבר. עם הזמן נוצרות חברויות על בסיס ההיכרויות החדשות ונרקמים קשרים. קבוצות מתגבשות ונוצרים דפוסי בילוי משותפים. חוגגים ימי הולדת, עורכים מסיבות, מבשלים ארוחות, מכירים עוד פינת חמד בנוף ארצנו. וממשיכים הלאה.
אוכלוסיית טיילי הקרוואנים נמנית על העשירונים הקיצוניים. העליון והתחתון. התחתון קבוצה שלא השיגה ידם לרכוש בית משלה גרה בקרוואן ללא תשלומי משכנתא ארנונה מים וחשמל, והעליון אלו שגרים בווילות ובבתים מפוארים וביכולתם לשבור שגרה עם צעצוע כזה יקר ולטייל בכל הארץ. ישראלים רבים נסחפו בטרנד של לחיות ולטייל בקרוואן. בודדים או זוגות, צעירים או מבוגרים, גילו את החוויה והעצימו את אושרם. חופשה לא כרוכה בהכנות ותיאומים ותקציבים גבוהים. פשוט לארוז, לנסוע, להתמקם איפה שבא לנו ולחלום את החלום. לקום כל בוקר ולראות מבעד לחלון את הנוף החדש. פעלי גלי ים רועשים שועטים שוצפים המשתפכים קרוב, קרוב לבית. ופעם נוף הרים גבוהים צוללים מתחת לבית, ופעם שדה יער אין סופי נוף ירוק בשלל גווניו. זה חלום של ממש.
הקרוואן הוא בית לכל דבר יש מערכת חשמל, מים. מערכת גז, ביוב, מטבח, מיטות ומקומות אחסון. זה בית שכיף לגור בו והוא מעניק הרגשה אחרת מאשר לקום בתוך דירה באמצע העיר. הקרוואן מאפשר למשפחה לטייל ברחבי הארץ בנחת ובשלווה ובסוף היום לחזור ולישון בבית נופש פרטי, עם שירותים, מקלחת, מים חמים, טלוויזיה, כיריים, מיטות נוחות והגנה מפני מזג אוויר חם בקיץ וקר בחורף.
החיים בקארוואן מעניקים פרספקטיבה חדשה על החיים. כמה קל וכמה זול וכמה פשוט לייצר איכות חיים. מתברר שהגודל לא קובע. בית קטן מינימליסטי פונקציונאלי מעניק את כל הצרכים שהאדם זקוק להם. וביתר קלות וביתר רווחה. בית גדול רחב ידיים מתברר לא אחת שהתחזוקה והאחזקה השוטפת קשה יקרה ומשעבדת. יש ויאמרו שזה מתאים לצעירים ולא לבעלי משפחות, פגשתי קולגה בן 84 שהחליט לרכוש קארוואן ולחוות את החיים בפרספקטיבה אחרת. יש ויאמרו שהמקום צר ואין אפשרות לארח. אך מתברר שמתחם חניית הקרוואן כל השטח כולו משמש את הקרוואן. כמו בית ונחל בית והר בית ובקעה ועוד . . . חונים פותחים רשת הצללה שולחן וכסאות בחוץ והא לך בית רחב ידיים פתוח לנוף האין סופי. הקרוואן קטן מצומצם מינימליסטי אך מעניק חוויות אופק נופים ומרחבים אין סופיים.
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל