הקיבעון האנושי

היכולת להשתנות היא היא ה"רוחניות" שהאדם מחפש

האדם מחפש מודעות – האדם מחפש רוחניות – ברור!!
הקול הפנימי שבתוכנו זועק ורוצה שסוף סוף יתחילו להתייחס אלינו – גם הוא ככולנו זקוק לתשומת לב.
אבל מה היא באמת "רוחניות" ומה בעצם הקול הפנימי שלנו מצפה מאיתנו לעשות?

ראשית הדרך "לרוחניות" היא "מודעות עצמית" - ומה זה אומר – זה אומר התבוננות אל תוך עצמנו, אל תגובותינו והתנהגותנו - להבחין ולהבין שרוב תגובותינו אינן רצוניות, כי אם מותנות – כתוצאה מהרגלי חיים שקיבלנו או שפיתחנו.
ההתבוננות במערכת הרגלים זו מגלה לנו את מהותנו הכוללת: הרגלים חיוביים וכן הרגלים שליליים – או פחות טובים – אבל זה בסדר, אין מה לדאוג, כי זה מה שאנחנו. ומנקודה זו אנו יכולים להתחיל "ללכת" בדרך העבודה הרוחנית ולנסות ולשפר אותם הרגלים מותנים – הפחות טובים ששולטים בנו – לאט לאט ובהשתדלות בלתי פוסקת, כי בטוח שברוב המקרים נפספס או ניפול, אבל זה בכלל לא נורא ליפול - העיקר זה לקום ולהמשיך ללכת.

היכולת להשתנות היא היא ה"רוחניות" שהאדם מחפש – והטעות הנפוצה קוראת כאשר האדם מתחיל ללמוד או לדבר על נושאים "רוחניים" – קורא ספרים, הולך לחוגים לפיתוח המודעות וכד', ובטוח שהוא אדם "רוחני" – אומנם אין בזה פסול בללמוד וגם מאמר זה הוא בעצם עוד מאמר ב"נושאים רוחניים" – אבל ללא המעשה – היכולת לשנות הרגלים, אנו נשארים באותו מקום ללא שום שינוי – מה שנקרא מקובעים.
 
מיותר לציין, אבל בכל זאת חשוב להגיד, שהאדם שאינו נותן דעתו לעצמו ולמערכת ההרגלים ששולטים בו - אינו מממש את "משמעות החיים" ונשאר "תקוע" על הרגליו הטובים והפחות טובים – וחבל!! כי "מה מותר האדם מהבהמה?"
ויותר מזה – היות שהקול הפנימי (הנשמה שבתוכנו) ממשיכה לזעוק ולחפש את תשומת הלב והעבודה הרוחנית האמיתית, הרי שתמיד יהיה האדם בחיסרון מסוים ותחושת החיסרון או הריקנות – גורמים לאדם לחפש אחר שינויים ודברים חדשים ואז הוא פונה החוצה ומנסה להשלים את החיסרון בדברים חיצוניים – מוצרים מהחומר, הופעה שונה, סמים והנאות חומריות וחיפוש אחר תשומת לב, התייחסות ואהבה מהסביבה, ולצערנו אף לוקח את תשומת הלב בכוח, בעזרת משחקי מילים כמו – "אם אתה לא אוהב אותי או לא אכפת לך ממני" – מה שנקרא "סחיטה רגשית".
 
כל הפעולות האלו הן פעולות שליליות שלא מניבות שום דבר אלא מחזקות את "הקיבעון האנושי" יותר ויותר, ומעבירות את האחריות (או האשמה) למצבינו על האחרים.
כי השינוי צריך לבוא מתוכנו - לשנות את הרגלינו השליליים, ובמקום לקחת – ללמוד איך לתת – איך להבין את הסובבים אותנו ולפתח את מידת הכבוד, האהבה, הסבלנות, לשלוט ביצרינו ובתאוותינו ולשמש דוגמא אישית לסובבים אותנו.
 
תמונה ראשית: Nilfanion

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל