הזיכרון המצער מאד

מנהיגים בעולם קמו בבוקר אחד ושינו מציאות. מתי יהיה בוקר כזה אצלינו?

קורא את נאום בר אילן השני של ראש הממשלה. ושוב אנחנו ב – 1921 ואחריה 1929 ואחריה 1936 והמופתי הירושלמי ואחריה השואה וגו'. וצריך שתי מדינות לשני העמים כמאמר בר אילן הראשון. אבל, הם עם הדרישות, והם מסרבים לישראל כמדינת העם היהודי ולוותר על זכות השיבה. ומי יודע אם הם מוכנים להסדר. ומרחוק יש איראן ועוד... ואז בא הזיכרון, הזיכרון המעציב.
 
בוקר אחד מתעורר הנשיא ניכסון ואומר להנרי: סע לסין וסדר פגישה עם מאו. חצי אמריקה מתקוממת.
בוקר אחד מתעורר דה-גול ומשדר: צרפתים באלג'יר, אתם חוזרים הביתה. מחצית צרפת מתקוממת.
בוקר אחד קם בן גוריון ואומר לאהוד אבריאל או לתדי קולק: סע לגרמניה וסדר לי פגישה עם אדנהאוור. שלושה רבעים בציבור מתקוממים. עם הגרמנים? לא יקום ולא יהיה.
בוקר אחד קם האפיפיור יוחנן פ. השני, עוקר את יסוד הדת ואומר: אין להאשים את היהודים ברצח ישו.
בוקר אחד קם גורבאצ'וב ואומר: פרסטרויקה = בנייה מחדש. רוב המפלגה הקומוניסטית מתקוממת.
בוקר אחד מתעורר בגין ואומר לדיין: סע למרוקו וסדר הסכם עם תוהאמי, ראש הלישכה של סאדאת.
בוקר אחד מתעורר אנוואר סאדאת ואומר: אני נוסע לכנסת בירושלים... ונרצח.
בוקר אחד מתעורר יצחק רבין ואומר לפרס –בהיפוך מההוויה שלו – סדר פגישה עם ערפאת... ונרצח.
בוקר אחד מתעורר אריק שרון ואומר: מתנחלים בעזה, עולים לישראל. מחנה אדיר מתקומם.
כל אחד מהנזכרים לא עשה מרצון, אלא מאינטרסים שהתעלמות מהם הייתה מביאה אסון.
עצוב לזכור כל כך הרבה בקרים הופכי עולמות ואצלנו לא מגיע הבוקר.
 
הבוקר של ראש הממשלה נתניהו
מה היה קורה אם בוקר אחד היה נתניהו קם ואומר: מדינה פלשתינית בגבולות 67 (למעט גושים); הסכם לסוף התביעות; ירושלים עפ"י קלינטון; אין שיבה של פליטים לישראל אלא כמספר הפלשתינים שעוברים לאל קודס; סידורי הביטחון מוקפדים עפ"י ישראל; מימוש ההסכם נחוש ונוקשה בלוח זמנים רב משך להבטיח שההסכם מתקיים לפרטיו; ישראל ופלשתין ייזמו "תוכנית מרשל" בינלאומית לשיקום הכלכלה הפלשתינית; לא הסכם של "סכום משחק אפס" אלא של "סכום משחק רווח לשניים".
 
אל העולם האיסלאמי – פיוס גדול
וזאת יאמר אל העולם הערבי והמוסלמי: 1,400 שנה חיינו בארצותיכם טוב יותר מחיינו באירופה. חכמים איסלאמים ויהודים היפרו יחד יצירה תרבותית ואמונית. ביהדות המצווה "ייהרג ובל יעבור" אינה חלה על דת האיסלאם, שאינה עבודת אלילים. באיסלאם וביהדות יש קשת גוונים מהראוי ועד הבזוי. שלום יכול להיכון כאשר בשתיהן יגברו היסודות ההומניסטים הפתוחים על הפנאטים הנעולים. השלום בין ישראל לפלשתין, ישראל רואה אותו כנדבך בשלום עם מדינות ערב והאיסלאם.
 
מה יקרה אם כך יהיה?
הארץ תגעש כמו בימי הפינוי מעזה. לבסוף יוכרע העניין בכנסת עם או בלי משאל כי הרוב המכריע יודע כי זה מה שצריך.
עיתונאי שאל את טרומן "מיהו מנהיג?". הוא השיב לו: "מנהיג זה לא מי שנותן פקודה לאחרים. זה קצין או רב או כומר. מנהיג הוא מי שמניע אנשים לעשות מה שרוב הציבור יודע שזה מה שצריך. כל המנהיגים, ממשה רבינו ודוד המלך ועד ימינו, גמרו לא טוב. כאן הזדמנות לנתניהו להיות המנהיג הראשון בהיסטוריה שלנו שיגמור טוב...
 
מול מחאת הפטריוטים, שידענו כמותה בהתנגדות לחלוקה ולשילומים ולשלום עם מצרים ולאוסלו ולמבצע פינוי המתנחלים מעזה למדינה – מול אלה יהיה עולם אחר: הפלשתינים לא יוותרו על הזכות, אבל יוותרו על השיבה ולא תהיה מדינת אפארטהייד ולא תהיה מדינה דו-לאומית ולא תהיה שחיקה של הלגיטימיות של המדינה בעולם. ותתחיל הנורמליזציה של הקיום היהודי במדינה מתוקנת כמשאת נפשה של הציונות. והמיועדים לפרס נובל יהיו כאן ולא באמריקה ותהיה כלכלה חברתית ותחזור מעט סולידריות חברתית ויהיו משאבים לטפח את צרכי ההישרדות וגם את הייחוד של מדינת היהודים הישראלים ותישמר ותתחזק הזיקה של היהודים העולמיים למדינה.
 
פילוסופיה אחרת משל ראש הממשלה
האנטישמיות היא רישעות טוטאלית: היא מתקיימת כאשר לא עשינו כל רע לאף עם או מדינה שחיינו ביניהם. מכולם – אם אנו ישרים – רק הפלשתינים יכולים לטעון כי גרמנו (אף שבאשמתם) להם אסון. לכן, להעמיד אותם, למרות פועלו של המופתי, בקטגוריה כנאצים זו חריגה מאמת היסטורית ועכשוווית..

 
בלית ברירה:
לכל מדינה יש "לב אסטרטגי", בהעדרו נמחקת מדינה. הלב האסטרטגי הפלשתיני הוא ירושלים, המוצעת כאן כבירה מחולקת של שתי המדינות.
אם ראש ממשלת ישראל יציג את הרשום כאן באמינות ויתברר שעל הדברים האלה הפלשתינים מסרבים להסדר, תישאר רק אלטרנטיבה רעה: לתכנן הינתקות חד-צדדית מהגדה המערבית ולבנות בשכל ובזהירות עם גיוס תמיכה בינלאומית "מאזן אימה".
 
תמונה ראשית: Dyniss Rainer

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל