הלביאה

בעקבות האלימות ההולכת וגואה נגד נשים על ידי בני זוגן, שמגיעה לעיתים עד כדי רציחתן, שושנה יוסף (44) אזרה עוז והחליטה לחשוף את סיפורה האישי הקשה מנשוא כאישה מוכה למען לעודד נשים להתלונן עוד טרם הנפת היד הראשונה. סיפור חיים היכול להוות בסיס לתסריט של סדרה טלוויזיונית.

חיים מתעתעים

לא היה קל לשמוע את סיפורה של שושנה יוסף ולעכל את מסלול חייה הקשים והבלתי נסבלים. "אני רוצה להעביר מסר לנשים מוכות שלא יעשו טעויות כמו שרבות מאתנו עושות. אני למדתי את הלקח על בשרי ואני מבקשת להביא לתודעת הנשים שהרמת היד עליהן על ידי בן זוגן, או חס ושלום שיקרה הרצח הבא, אינו כורח המציאות". מילדותה המוקדמת חוותה יוסף את קשיי ההתמודדות עם החיים מכל זוויותיו. "נולדתי בטעות לזוג הורים תימנים. אמי הייתה בת 45 ולא הסכימה לעשות הפלה למרות שאבי דרש. אני בת הזקונים". ליוסף 4 אחיות ושני אחים. היא נולדה למשפחה שהאלימות עוברת אצלה מדוד לדור. האלימות מבן זוגה אותה חוותה יוסף בהתבגרותה החלה שנים רבות קודם לכן. יוסף היא למעשה דור המשך למשפחה קשת יום שחיים בטרור הייתה עבורה שגרה יומית. "זה בלתי נתפס איך החיים מתעתעים. אימא שלי חוותה אלימות במשפחתה עוד בילדותה שנמשכה גם כשבגרה. למעשה כל חייה. אני נולדתי לאבא אלים ממנו סבלנו אמי אני ואחיי, וכשבגרתי ונישאתי כאילו המשכתי בדרכה של אמי והאלימות מבן זוגי הייתה חלק בלתי נפרד מאורח חיי".

אימא שפחה

כפי שקרה עם יוסף, שאביה התנגד ללידתה, גם אבי אמה לא היה שבע רצון בלידת בתו. הוא מיאן להכיר בה כי רצה שייוולד לו בן. "לאחר לידתה, אמי נמסרה למנזר ושם גדלה עד גיל 4. בשלב מסוים משפחת אמי 'רכשה' אותה חזרה מהמנזר והיא גדלה במשפחת אמה עם אב חורג ועוד כעשרה אחים" לדברי יוסף אמה הייתה קורבן לאונס על ידי אביה החורג החל מגיל 5 עד להגיעה לגיל 10. "באחת הפעמים אחיה הבכור של אמי גילה את דבר האונס, איים על האב החורג והדבר פסק". בגיל 17 נעשה לאמה ניסיון שידוך שלא צלח. בעת המפגש עם המועמד לשידוך היא נאנסה על ידו ונכנסה להריון. "אמי לא סיפרה על המקרה לאיש. בחודש השביעי להריונה הדבר התגלה והיא התבקשה להפיל את הולד. היא סירבה. ילדה בן והוא נמסר לאימוץ". היום חי אחיה החורג של יוסף בחו"ל ואין אתו כל קשר. בשלב מאוחר יותר שודכה אמה של יוסף לאביה, דבר שנכפה עליה בכוח. "קיבלנו אבא מאד קשה. הוא היה מכה, אונס ומענה את האימא שלנו ממש לעינינו. גם אנו הילדים סבלנו מהטרור שלו. אסור היה לנו לפתוח את דלת המקרר ללא רשותו. אם חלילה בטעות שברנו כוס או כלי אחר חטפנו מכות רצח. הוא היה מהסוג של התימנים הקשים של פעם. השנאה כלפיו בתור אבא הייתה עצומה. לא אהבנו את היחס שלו לאימא שלנו שהתנהג אליה כאל שפחה".

העתק הדבק

כפי שאמה של יוסף חוותה אונס מתמשך בילדותה, הדבר קורה גם ליוסף. "גרנו בתל אביב ולמדתי בבית ספר דתי. שרת בית הספר התעסק אתי מינית כשהייתי בכיתה א' ועד הגיעי לכיתה ד'. הדבר כלל מעשים מגונים בכוח שבדיעבד מסתבר שמדובר היה באונס". האם הבנת שהמעשים שלו הם מיניים ואפילו מוגדרים כאונס? אני שואל. "כן. הבנתי וידעתי. אך נורא פחדתי ולא סיפרתי לאיש. כשהגעתי לכיתה ד' איימתי על האיש כי אספר להוריי ולמנהלת בית הספר ואז הוא חדל להתעסק אתי". אני קשוב לדבריה ואיני מאמין למשמע אוזני. התיאורים של יוסף פלסטיים ומפורטים. הבעת פניה של יוסף נוגה כאילו היא חוזרת במנהרת הזמן לסיוטי העבר. "בנוסף לשרת בית הספר, גם אח חורג של אמי פגע בי מינית במשך זמן בעת הגיעי לגיל 10. אתה מבין את שרשרת האירועים שעברתי ממש באופן דומה כפי שקרה לאמי?" אני בהלם מוחלט ואין מילים בפי. אני מתקשה להבין איך ילדה בעשור הראשון לחייה חווה ילדות עשוקה שכזו, ושורדת.

הפוגה מהזוועה

בשלב מסוים החליטה אמה של יוסף לשלוח את בנותיה למסגרות חוץ על מנת למנוע מהן את אירועי האלימות והטרור שהיו מנת חלקן ביום יום. "אחיותיי הועברו לקיבוצים ואני נשלחתי לפנימייה בקרית יערים. הייתי בת 12. זו הייתה תקופה נפלאה. חשתי שאני בבית מלון. הייתי כוכבת. מקובלת על כל השכבה. למדתי שם לנגן במפוחית בתופים ובמנדולינה. השתתפתי בכל ההצגות שהועלו בפנימייה". לאחר שנתיים שבה יוסף לביתה בתל אביב ומתקבלת לבית ספר שעל פי תאורה 'לא היה ברמה גבוהה'. "סבלתי מבעיות קשב וריכוז ודיסלקציה אז נשרתי מהלימודים בגיל 16, והתקבלתי דרך לשכת התעסוקה למפעל חריטות זהב ברחוב אלנבי. את כל הכסף העברתי לאמי לצורך כלכלת הבית. היינו משפחה ענייה וכל פרוטה הייתה לצורך קיום בסיסי". בגיל 17 ממתגייסת יוסף לצה"ל מאחר והצבא גילה שהיא לא נמצאת במסגרת כל שהיא. היא מתקבלת עם גיוסה לפרויקט פר"ח (פרויקט חונכות) ומשלימה את לימודיה התיכונים תוך כדי השירות בחיל התותחנים בשבטה. בגיל 19 משתחררת יוסף ושבה לבית הוריה. "לאחר שהשתחררתי התחלתי לעבוד בעבודה מעודפת לחיילים, בתחנת דלק באור יהודה, ושם גם הכרתי את בעלי לעתיד".

שידור חוזר

כפי שהגורל זימן ליוסף מסכת זוועה כאוס וטרור אותה חוותה בילדותה ובנעוריה, הדברים חוזרים אליה בשנית. "בעלי לעתיד הגיע לתחנת הדלק בה עבדתי לתדלק את מכוניתו. השאיר לי את מספר הטלפון שלו וביקש שאתקשר". ואכן יוסף יצרה קשר עם נועם (שם בדוי) ולאחר שנתיים נישאו. "נועם היה בן גילי. לא שירת בצבא. כבר בתחילת ההכרות חשתי בדברים שאינם תקינים אצלו. הדחקתי. הדבר היחיד שעמד לנגד עיני היה לעזוב את בית הוריי מאחר וממש לא היה לי טוב". יוסף הייתה בטוחה שתוכל להתמודד עם האיתותים והסימנים שהתגלו בהתנהגותו של נועם כי בראש מעייניה עמדה המטרה להימלט מאביה 'המפלצת' כפי שהיא כינתה אותו. הם מצטרפים לקהילת חוזרים בתשובה והופכים להיות חרדים פנטים. "איש לא הזהיר אותי שאני עושה מקח טעות בנישואי לנועם. דחיתי את החתונה 5-6 פעמים בשל סימנים של פסיכופתיה שהתגלו בו". בגיל 21 מתחתנת יוסף עם נועם. חייה לא קלים. מכות קללות והתפרצויות זעם היו דברים שבשגרה. "נועם היה אלים פיסית ומילולית. חיינו בעוני ובמצוקה נוראית. בחלק מהזמן גרנו בבית הוריו שקצת תמכו בנו ונעזרנו בגמ"חים (גמילות חסדים) מהקהילה החרדית אליה הצטרפנו". יוסף מביאה לעולם 4 בנים שנאלצים להתמודד עם אבא אלים "הייתה בו עוצמת כעס שלא ניתן להסביר. אהב לשתות משקאות אלכוהולים. הילדים היו נוכחים באירועים הקשים וראיתי את הפחד על פניהם. החלטתי שאני חייבת לעשות סטופ למצב הנוראי הזה". יוסף מתייעצת ברבני הקהילה אליה היא משתייכת, ומבקשת לדעת איך יוצאים מהמצב הטראומטי בו היא נמצאת. "הרבנים ניסו להרגיע אותי. אמרו לי כי לא נורא שאני מקבלת מכות. עלי לקבל הכל באהבה. גם הילדים התחילו לשאול: 'למה אבא מכה אותך? למה מרביץ לנו?' השבתי להם שבבוא היום הדבר יגמר. כולנו נעזוב את אבא".

האומץ להיפרד

ההחלטה לעזוב את נועם, אב ארבעת ילדיה לא הייתה קלה. "חייתי כל הזמן בפחד. לא עשיתי כל מהלך להפסקת האלימות. זה היה סוג של הרגל. ידעתי תמיד מראש מה הולך לקרות. לא התלוננתי במשטרה. הוא איים עלי כי ימוטט אותי נפשית במידה ואחליט לעזוב אותו". מצבה הפיזי והנפשי של יוסף היה בכי רע. סבלה היה קשה. באחת הפעמים היא 'גררה' את עצמה לבית החולים על מנת לקבל סעד רפואי ונפשי. "רבנית הקהילה אליה פניתי עם הזמן פסקה חד וחלק שעלי להתלונן במשטרה על האלימות שאני חווה ועלי להיפרד מנועם". יוסף מקבלת את עצת הרבנית ומתלוננת במשטרה. "חיי התהפכו. מאישה מוכה ומושפלת נהייתי כמי שיכולה לנווט את חיי על פי דרכי. נועם הפך ל'פודל'. התחנן וביקש סליחה. סירבתי. באתי אליו בהצעה כי אבטל את התלונה במשטרה, אקבל ממנו גט ואוותר לו על המזונות". נועם מסכים. יוסף אורזת את מטלטליה ועוברת לגור יחד עם ארבעת ילדיה בדירה שמשרד השיכון והרווחה מקציב לה. "הפרדוקס היה שבסופו של דבר נועם הוא שהתמוטט נפשית ואושפז בפרדסיה" (בית חולים לאשפוז פסיכיאטרי).

פרק ב'

תהליך הגירושין של יוסף מבעלה נועם היה מהיר. "אלוהים היטיב אתי והליך הגט נעשה ללא עיכובים ובפרק זמן של חצי שנה". יוסף מסיימת תקופת נישואין של 9 שנים, ולאחר חודשים ספורים מופעל עליה לחץ מקהילת החוזרים בתשובה שאסור לה להישאר לבד ועליה להינשא בשנית. "משדכים לי את טוביה (שם בדוי), גרוש עם שני ילדים, מבוגר ממני בשנים רבות, ואני הופכת שוב לאשת איש". תקופת חייה עם טוביה מתנהלים כפי שזוג נשוי אמור להתנהל עם כבוד הדדי אחד כלפי השני. "טוביה היה תחליף לאבי הילדים שאהבו אותו ואף קראו לו אבא. מבחינה כלכלית מצבנו לא היה מזהיר, בלשון המעטה, וחיינו בצמצום". בתקופת נישואיה לטוביה שארכו קרוב ל-7 שנים יולדת יוסף את בן זקוניה. "הבן הגדול שלי שהיה בן 9 ביקש ממני שאביא לו אח קטן. למעשה לא תכננתי להביא עוד ילדים לעולם. המטען שרבץ עלי היה מאד כבד, אך בכל זאת נעתרתי והבאתי עוד ילד, ואיני מצטערת על כך לרגע".

תעצומות נפש

בעקבות האומץ שגילתה יוסף בפרידתה מנועם היא מבינה כי משהו בה נפרץ. היא כבר לא האישה הכנועה והסובלת, אלא אישיות בפני עצמה עם יכולות מדהימות שאפשרו לה שרידות פיזית ובעיקר נפשית. היא פתאום מגלה שיש בה תעצומות נפש שלא הייתה ערה אליהן קודם לכן. "התקופה עם טוביה לא הייתה מזהירה, אך לפחות, וזה הדבר החשוב, שהתקופה הקשה של החיים הקודמים, כבר מאחוריי". טוביה למרות היותו בעל טוב ו"אב מחליף" לבניה של יוסף שאהבו אותו מאד, היא מוצאת את עצמה בחובות כבדים שמזכירים לה את המצוקות מבית הוריה וחייה בעוני בלתי נסבל עם נועם. במקביל היא מתחילה לשאול שאלות הקשורות באמונתה בדת. "הייתי דתיה באופן פנטי. רציתי להבין איפה היה בורא עולם כשנזקקתי לו באופן הכי דחוף בתקופת חיי הקשה עם נועם כאשר אני מקפידה על הלכה קלה כחמורה. אמרו לי אז הרבנים לקבל אותו כמו שהוא, או 'לא נורא שהוא מרביץ לך, זה התיקון שלך'. ועוד דברים הזויים נוספים". יוסף מבינה כי הדת, שאליה נשאבה בעל כורחה בעת מצוקתה הקשה היא כבר לא מפלט עבורה. "נהייתי מבולבלת. כל רב אומר דברים שונים. עולם הדת הוא אולי עולם יפה אבל חשוך. היציאה מהדת הייתה מודרגת. בתחילה הורדתי את כיסוי הראש וחבשתי כובע קסקט. התחלתי להשתמש בטלפון חכם, ולצפות בטלוויזיה. פניתי לטוביה וציינתי בפניו שברצוני להיות חופשיה. הסברתי לו כי הקשר בניינו נוצר לא מתוך אהבה אלא מתוך אילוץ. טוביה הבין, ונפרדנו ברוח טובה כשאני מוותרת לו על מזונות ואף סוגרת לו חובות שהוא נקלע אליהן מהעבודות המזדמנות בהן עסקתי".

מפלט אכזב

עוד טרם התגרשה יוסף מטוביה, אחותה הכירה לה את מקסים (שם בדוי), בחור חילוני והחלה חברות בניהם. "הסברתי למקסים כי אני עדין בשלבי הגירושין ובנוסף אני גם דתיה". מקסים קיבל בהבנה את הסטטוס שלה, אך פרצופו האמיתי התגלה ליוסף מאוחר יותר. "לא האמנתי שאני חוזרת למסלול הימים שאני מנסה לשכוח. אמנם כבר חזרתי בשאלה והדת הייתה ממני והלאה, אך גורל החיבור שלי לגברים אלימים נמשך כאילו כלום לא השתנה. מקסים היה גרוש עם שני ילדים. מבוגר ממני בשנים רבות. ראיתי בו מעין מפלט של תקווה חדשה, כי היה לי חסך של אב בילדותי. שוב נפלתי. הוא ניסה להשתלט עלי וחיי הפכו לגיהינום. אמנם לא נישאנו אך חיינו כשנתיים וחצי כזוג לכל דבר. הוא עשה לי 'בית ספר'. הוא הצליח להביא אותי להתמוטטות כפי שלא קרתה לי מעולם. הוא התנהג בצורה מחפירה אלי ולילדי וכינה אותם בשמות גנאי. באחת הפעמים ברוב כעסו נגח בפניי וגרם לי לחבלה. החלטתי שאני מעיפה אותו מהבית. ארזתי את חפציו והפרשה אתו תמה".

עולם חדש

סיפור חייה של יוסף כאישה מוכה דומה לסיפורן של נשים רבות שסובלות אלימות בלתי נתפסת מצד בני זוגן. המייחד את סיפורה של יוסף הוא השושלת המשפחתית של שלושה דורות הסובלות מאלימות במשפחה. "יש לי מזל שאלוהים נתן לי מתנה. את הסבלנות וכוח הרצון. יכולתי להיות במקומות הכי חשוכים. יכולתי חס ושלום לעבוד בזנות. יכולתי להפוך לנרקומנית, להשתגע. כמו שאתה רואה אותי חשבתי על התאבדות. לא רציתי לחיות. אני בת 44 אבל משא החיים שלי הוא של בת 80. חיי מעולם לא היו פשוטים מאז שאני זוכרת עצמי".
היא מאד גאה בחמשת ילדיה. "למזלי התברכתי בילדים נהדרים. אני 'מתה' עליהם. אני שמחה שהיום יש להם את השקט והשלווה שלהם". כיצד רואים אותך הילדים לאחר שהיו עדים למאבקך הבלתי נלאה לחיים תקינים? אני שואל את יוסף. היא משיבה מיד ללא היסוס. "הם מעריצים אותי. אני נלחמתי שיהיה להם שקט. אני לא רוצה שהם יעברו את מעגל החיים אותו אני עברתי. הם קוראים לי לביאה". יוסף מפשילה את השרוול מזרועה הימנית ומציגה קעקוע של ראש לביאה. על זרועה השמאלי קועקעה הפיסקה הבאה, שלדבריה מסביר את הפוטנציאל הגדול הטמון בה: "אני יותר מכפי שנראית. כל הכוח והעוצמה שבעולם נמצאים בי".
מזה כשנה וחצי היא בזוגיות עם צביקה מיכאלי, נשיא מועצת הגמלאים, אותו הכירה דרך הפייסבוק. "חיי השתנו מהקצה עד הקצה. הוא המלאך שלי. מתייחס אלי כאל מלכה". מיכאלי צירף את יוסף להנהלת מועצת הגמלאים, ובזכות כך היא גם נבחרה כמועמדת ברשימת מפלגת "עולם חדש" לכנסת. "למרבה הצער לא עברנו את אחוז החסימה. המפלגה אותה אני מייצגת היא מפלגה חברתית הבאה לסייע לאוכלוסיות החלשות, הקשישים, הנכים, העולים חדשים, הנשים מוכות ועוד. אני מאמינה כי בבחירות הבאות אנו כן נגיע לכנסת כי מפלגה כמו שלנו היא מחויבת המציאות בפוליטיקה הישראלית".


המסר

ליוסף חשוב מאד להביא את סיפורה לנשים מוכות וגם לאלו שעדין לא בטוחות או 'סגורות' עם עצמן באם בן זוגן אלים. "כבר בשלב ההכרות והחברות תהיי ערנית לאיתותים מחשידים בהתנהגותו. תנסי לברר את הרקע שלו באם הוא גדל בסביבה שספג ממנה אלימות, דבר שיתבטא מאוחר יותר באלימות כלפייך". יוסף גם ממליצה לאישה מוכה שנשואה לגבר אלים לא להשתאות ומיד לפעול על מנת לנסות למגר את 'תסמונת האישה המוכה' אליה היא נקלעה. "לא לפחד. לא להפנים בתקווה שזו תופעה חולפת וניתן לחיות איתה. לא להתרגל להתרחשויות האלימות כדרך חיים שניתן להשלים איתה. להתלונן אצל הרשויות כבר ממקרה האלימות הראשונה".
יוסף מציינת בסיפוק את בחירתה להדלקת המשואה ביום העצמאות הקרוב של שירה איסקוב, שכמעט נרצחה על ידי בעלה. "אני שמחה שנושא האלימות בנשים עלה לסדר היום הציבורי. בהחלט מגיע לה הפרס על שהסכימה להיחשף ולגולל את סיפורה ברבים באומץ כה רב". יוסף עוסקת כמאמנת אישית ומעבירה סדנאות של אורח חיים בריא והעצמה אישית בשיטת NLP. היא מוכנה לסייע באופן פרטני לכל אישה הסובלת מאלימות של בן זוגה ולו רק להוציא אותה ממעגל הפחד והטרור בה אישה מוכה נמצאת. "אני רוצה שכל אישה הסובלת מאלימות תרים את ראשה. אם אני, אימא חד הורית לחמישה ילדים, יצאתי ממעגל הטרור והפחד ומנהלת את חיי באופן חופשי ועצמאי, אני מאמינה שגם נשים אחרות מסוגלות לכך".


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל