ישראלית חלוצה בתחום המריחואנה הרפואית, בארה"ב!

לילך מזור פאוור (35) במקור מגשר הזיו, הגיעה לפיניקס באריזונה בעקבות אהבה והקימה שם משפחה. ב -2010 נקרתה בפניה הזדמנות נדירה, שרק מעטים מאיתנו היו מזהים את הפוטנציאל הרב הטמון בה. כשהצביעו באריזונה לגבי פתיחת עסקים חוקיים למכירת מריחואנה רפואית (באישור משרד הבריאות האמריקאי), לילך זיהתה את ההזדמנות ואת גודל הפוטנציאל וידעה שמצאה את ייעודה.

אז איך מגיעים לפתוח עסק למכירת מריחואנה רפואית? חלום ילדות או הזדמנות עסקית?

"גם וגם. העסק הוא חלום ילדות, מריחואנה רפואית היא ההזדמנות העסקית. השותפה שלי ואני חשבנו בהתחלה על עסק אחר בכלל. רצינו לפתוח מקום שיציע רפואה אלטרנטיבית עם תמיכה של רפואה מערבית, מתוך אמונה שהשילוב יכול לעזור לאנשים ולמצוא פתרונות חדשים. השותפה שלי, כמו בעלי, הינה רופאה בחדר מיון ושניהם רואים יום יום אנשים שמיצו את מה שהרפואה המערבית יכולה להציע להם, לכן חשבנו שמרכז שישלב בין השניים יוכל לתת מענה לקשת שלמה ורחבה של צרכים. הגורל רצה ובדיוק באותו הזמן, נושא המריחואנה הרפואית עלה להצבעה באריזונה והדליק אצלנו את הנורה.
בחלוף זמן מה, מצאנו את עצמנו שותפות בעסק, בתחום שאין בו הרבה נשים בינתיים ובטח שלא רק שתי שותפות, שאינן גוף עסקי גדול. בכלל, זהו תחום שעדיין נמצא בחיתוליו, עם פוטנציאל שרק צפוי להתפתח ולגדול. אני מאוד גאה להיות חלוצה בפתיחת עסק מורשה למכירת מריחואנה רפואית באריזונה, בייחוד משום שהצלחתנו והמעשים שלנו מאוד ישפיעו ויתרמו להתפתחות התחום. כך שגם מוטלת עלינו אחריות גדולה.
מה שמדהים ומרגש מבחינתי הוא שמשפחתי כולה – ההורים , האחיות ובעלי – תמכו ברעיון שלי מהרגע הראשון, וליוו אותי לאורך כל הדרך המייגעת שארכה שלוש שנים שלמות. אני ברת מזל."
 

אז העסק שלך הוא מבין הראשונים שנפתחו באריזונה בכלל?

"החוק קבע שבאריזונה יפתחו 126 חנויות למכירת מריחואנה רפואית על פי מספר ה-.CHAA – Community Health Analysis Area במדינה.
מתוך כל אלה שנרשמו למכרז נותרו בסופו של דבר כמות מסויימת של בקשות שעברו סינון ובסופן נערכה הגרלה. שותפתי ואני הגשנו בקשה לארבעה מקומות בתקווה לזכות באחד. כנגד כל הסיכויים וכנגד הסטטיסטיקה, מתוך 405 מתחרים על 97 מקומות, זכינו בשניים! את החנות הראשונה פתחנו בפיניקס במאי השנה, והיא היתה החנות העשירית שנפתחה באריזונה, את החנות השניה פתחנו ביולי. כרגע קיימות כבר כ – 60 חנויות באריזונה כולה, ואני מעריכה שהשנה יפתחו עוד כ – 30 חנויות, השאר יעלו להגרלה בשנה הבאה. מבחינה מסויימת, שיחק מזלי."
 

 

אז מה עושים עם הצמח הזה והאם מריחואנה רפואית שונה ממריחואנה רגילה?

"מריחואנה זה בעצם צמח שיש לו פרח, והפרח עצמו הוא המריחואנה הרפואית. עם זאת, קיימים המון זנים של מריחואנה ובכל צמח יש קנבוידים שהם אחראים להשפעות שונות על הגוף שלנו. לצורך הסבר פשוט אני אתמקד בשלושה סוגים: סאטיבה, אינדיקה והייבריד. הסאטיבה הוא צמח שההשפעה שלו היא מעוררת, נותנת אנרגיה, מעורר תיאבון, עוזר לבחילות, עוזר לדכאון, מעורר יצירתיות ומתאים יותר לשימוש במשך היום. האינדיקה הוא צמח שמתאים לשימוש בלילה, עוזר להירדם, משחרר כאבים, מוריד לחץ, ומרגיע. הסוג השלישי הנפוץ הוא ההייבריד, שהוא בעצם שילוב של האינדיקה והסאטיבה.
בכל חנות ברישיון משרד הבריאות (כמו שלי) אנחנו בודקים את הפרחים והמטופלים מוזמנים לראות את דוח המעבדה. הדוח מהמעבדה מראה מהן הכמויות של החומרים הפעילים בכל פרח, וכן מוודאים שאין עובש ומזיקים כימיקלים. חשוב לציין, שבדיקה זו מבוצעת על ידי מעבדה חיצונית, שהיא גוף שלישי, חיצוני ובלתי תלוי.
מריחואנה רפואית היא הרבה יותר חזקה ממה שמשיגים ברחוב, הצמח גדל בתנאי מעבדה אופטימיליים ולכן הפרחים צומחים עם כמות אופטימלית ומקסימלית של קנבואידים. בנוסף, כחלק מגידול הצמח, אנחנו עוסקים גם בפיתוח, שהוא חלק חשוב מאוד בתחום שלנו. אנו מגדלים ומפתחים זנים חדשים כל הזמן, שולטים יותר בקנבואידים ובכך יכולים להתמקד ביכולות הרפואיות וממש לכוון למחלה או לטיפול בסימפטום כלשהוא. בארץ, דרך אגב, הפיתוח והמחקר מאוד מתקדמים."
 

אז מה קונים אצלך בחנות?

"מריחואנה אפשר לצרוך בכמה דרכים. אנחנו ממליצים על אכילת דברי מאכל שיש בהם מריחואנה והתחום מאוד מתפתח. אצלינו תמצאו עוגיות, בראוניז, שוקולד, סוכריות גומי, פופקורן, חמאה, רטבים לסלטים, גלידות, משקאות, מסטיקים, סוכריות ועוד.
הדרך השנייה שאנחנו ממליצים זה ופורייזינג – בעצם אידוי של החומר בלי לשרוף אותו, שהרי הפרח עצמו הוא מיובש ובו אנחנו משתמשים. האידוי מחמם את הפרח ואז ניתן לשאוף את האדים, כך גם נשמרים יותר קנבואידים סיבידי (CBD) שהם האחראים העיקריים להקלה בכאב. כמובן שישנם סוגים שונים של ופורייזר וניתן להתאים בקלות לכל מטופל לפי הנוחות, קלות השימוש והתקציב.
דרך נוספת היא עישון, למעשה הכנסה של הפרח לתוך מקטרת או נרגילה.על אף שלא נהוג כאן לערבב את הפרח עם טבק, אנו נמנעות מלהמליץ על עישון שהרי העישון מזיק לריאות."
 

 

מי יכול לקבל כרטיס רפואי לשימוש במריחואנה רפואית?

"בכל מדינה בארצות הברית קבעו מהן המחלות שניתן להשתמש בקאנביס רפואי לצורך הטיפול בהן. באריזונה ישנה רשימה מסודרת הכוללת, בין היתר, סרטן, איידס, הפטיטיס, ואלצהיימר, אך גם לכאבים כרוניים מסוגים שונים. רבים נוטים לצחוק שכל אחד, אם ככה, יכול להתלונן על כאבים. מצד שני, צריך לזכור שבהרבה מקרים לא ניתן למדוד כאב ואף אחד לא יכול למדוד או להתווכח עם כאב של אדם אחר. חולי סרטן שמגיעים לחדר מיון למשל מתלוננים על כאב, לא על סרטן. צריך להבין שזו תרופה לכל דבר, ושלא תמיד עדיף משככי כאבים שנוצרו במעבדה על פני צמח טבעי."
 

למה את מאמינה במריחואנה רפואית?

"בעבר קראתי על זה והאמנתי ביכולת הרפואית של הצמח, אך מאז שהתחלתי להכיר מטופלים שבאים למרכז שלנו, הפכתי למאמינה בכל ליבי. מישהי שאני מכירה באופן אישי, בת גילי, אובחנה בסרטן השד לפני שנה בערך. היא החליטה לקבל כרטיס לפני התחלת הטיפולים הכימותרפיים, וראיתי כמה זה עזר לה, במו עיניי. זה לא שהסרטן נעלם או שהיא מרקדת בביתה, זו העובדה שהבחילות היו פחות חריפות, שהיא הצליחה לאכול, לצאת מהמיטה ולעזור לטפל בילדים שלה. לדעתי, זה ניצחון אמיתי !
אני רואה אנשים שממש משתנים, אנשים שזה כל כך עוזר להם. אנחנו שומעים את הסיפור האישי של הלקוחות והעיניים דומעות יום יום. אנחנו רואים כאן מטופלים עם שנים של שימוש במשכי כאבים ממכרים, קשים על הגוף, שמחליטים למרות הסטיגמה לנסות טיפול במריחואנה, ואיכות חיים שלהם פשוט משתנה מקצה לקצה. יש לנו כאן זוג בני 70 שבאים יחד פעמיים בשבוע. לאישה היה מאוד קשה לנסות מריחואנה בהתחלה. היא גדלה בדור שחונך תחת האמונה שזהו סם קשה. למרות זאת, היא החליטה לנסות ובעלה ממש פרץ בבכי בפעם האחרונה שהם ביקרו אצלינו, כי הוא "קיבל את אשתו בחזרה". בשביל זה אנחנו כאן. משנים היסטוריה. מנסים להסביר, ללמד, לכוון, לשנות את הסטיגמה."
 

 

האם יש סיכונים לשימוש במריחואנה רפואית ואם כן, מהם?

"אין לנו מספיק מחקרים כדי להגיד בוודאות שלא. אבל ממה שאנחנו רואים בינתיים מריחואנה אינה מסוכנת. עישון כמובן שאינו מומלץ ואין לשלב טבק של סיגריות, אבל בשימוש נכון אין שום סיכון. בעלי רופא בחדר מיון כבר 12 שנים, ובכל שנותיו טרם ראה מישהו שהגיע לחדר מיון בגלל שימוש במריחואנה."
 

האם לדעתך צריך לאשר שימוש במריחואנה ללא כרטיס רפואי?

"אנחנו מתמקדים במריחואנה רפואית בלבד. אנחנו מאמינים בתועלת הרפואית של הצמח. לגבי שימוש במריחואנה לבילוי - אני אישית לא נגד, אבל זה ממש לא התחום שלנו."
 

 

מה את מאחלת, צופה שיקרה בתחום?

"אני חושבת שהצעד הדרוש הבא הוא קידום המחקר הרופאי בתחום, כדי להוכיח ולוודא את מה שאנחנו רואים. נוצר כאן מצב בלתי אפשרי בו הממשלה הפדרלית לא מאשרת מחקרים שמנסים להוכיח את התועלת בשימוש במריחואנה, ולכן בינתיים יש רק מחקרים פרטיים שאינם ממש מדעיים. אנו מקווים שבקרוב ינתנו אישורים למחקרים מדעיים כיוון שכשאנשים יראו את התוצאות שחור על גבי לבן כולם יהפכו למאמינים.
אני מקווה ומאמינה שמחקרי החלוץ יעוררו יותר ויותר רופאים ואנשי מחקר, ונוכל להוכיח ולהסביר את התועלת הרפואית. המצב היום הינו שאנשים מנסים מריחואנה רפואית כמוצא אחרון, במקום כאפשרות לגיטימית וטובה. אני מאמינה שבעוד כמה שנים רופאים ימליצו על השימוש בקנאביס בבטחון מלא, אנשים לא יתביישו לספר שהם משתמשים במריחואנה והסטיגמה כבר לא תהיה חלק מקנאביס רפואי.
העסק שלנו, The Giving Tree Wellness Center (העץ הנדיב), גאה גם להשתתף בצעדה למען גילוי מוקדם ומלחמה בסרטן השד. אנחנו מגיעים לצעדה עם העובדים ורבים מהמטופלים. אנחנו מקבלים תרומות לארגון והשותפה שלי ואני החלטנו שהעסק יכפיל כל תרומה שנגייס. עד היום גייסנו כ- 2000 דולר . אני מקווה שנצליח לגייס יותר תרומות עד הצעדה . באפריל 2014 נערוך עוד מבצע לגיוס תרומות לקרוהן וקוליטיס, שהחולים בהם מעידים על שיפור משמעותי במצבם בזכות השימוש במריחואנה רפואית. אנו גאות להיות חלק פעיל בקהילה שלנו ומקוות שנוכל לתרום ולהשתתף הרבה יותר בעתיד."

לקריאה רחבה יותר, לתרומות ועוד לחצו כאן

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל