HALLOWEEN - איזה פחד!!!

ב-31 באוקטובר, ללילה אחד יצאו השדים, הרוחות, הסופרמנים והסינדרלות מהבתים, לבושים בתחפושות הכי עדכניות וימלאו את הרחובות כשבידיהם סלסלה כתומה. הם ידפקו על דלתות השכנים כשהם צועקים בקולי קולות: Trick or Treat (תכסיס או ממתק?) והאמיצים ביניהם יבלעו לתוך בתים רדופים בעודם מוצצים סוכריות דביקות. וההורים ימצאו עוד סיבה להשתכר, להתחפש ולהרגיש ילדים.

ליל כל הקדושים... אמא'לה

Halloween או All Hallows' Eve, נחגג פעם בשנה במדינות שונות בעולם, והוא מציין יום 'זיכרון' למתים, לקדושים נוצריים שונים, לנרדפים, מעונים, ולכל המאמינים למינהם שכבר לא בין החיים. מקור החג החל בהשפעת חגיגות המתים ובזמן קציר. מה עושים בחג הזה? המנהגים המקובלים לילדים מתרכזים ללבישת תחפושות, איסוף ממתקים (והרבה) מדלתות השכנים, גילוף דלעת וביקור בבתים 'רדופים'. בין היתר, יש שמדליקים מדורות, מתכננים ומוציאים לפועל מעשי קונדס למינהם, מספרים או מאזינים לסיפורים מפחידים וצופים בסרטי אימה. המוטיב המרכזי ברור, פחד!
 

מקור החג

Halloween מיוחס לעמים הקלטיים, דוברי השפות גאלית, השפה הוולשית, אירית וכו'. לכן מקובל לייחס את מקור החג לצפון אירלנד, אך עד המאה ה-19 אין כל אינדיקציה לכך ש-Halloween נחגג באמריקה הצפונית. יותר מכך, הפוריטנים התנגדו התנגדות מוחצת למסורת זו. ובכל זאת, הגירתם ההמונית של הסקוטים והאירים לאמריקה הצפונית במהלך המאה הביאה להיטמעות המסורת בחברה בהדרגתיות, ובמאה ה-20 Halloween כבר נחגג בחברה כולה, מחוף לחוף בכל ארה"ב, ללא הבדל בין עמים או דתות.
 

ג'ק או לאנטרן או מנורת ג'ק

Jack-o-lantern הוא שמה של הדלעת המגולפת והמפורסמת, אחד הסמלים המרכזיים של Halloween. הורים וילדים ירוקנו את הדלעת מהגרעינים (ואז יאפו אותם בתנור), יגלפו עיניים ופה שלרוב יראו מאיימים ויניחו מתחת נר דולק שיהבהב מתוך הגילופים בלילה. לא ידוע בדיוק מדוע או מתי החלו בגילוף הדלעת, אך שיוך השם ג'ק או לנטרן וגילופי הדלעות בהקשר ל-Halloween תועד לראשונה בארה"ב ב-1866. עם זאת, לא מפתיע שחודש אוקטובר הוא חודש הקציר של הדלעת. מאז ועד היום, נהוג לבשל ולאפות מיני מאכלים ומאפים מהדלעת המפורסמת ולא תמצאו בית אמריקאי ללא פמפקין פאי!
 

חגיגות קציר ואטרקציות מפחידות

חגיגות ה-Halloween לא באמת שמורות לערב אחד בלבד, וכמו כל דבר באמריקה, גם Halloween נחגג בגדול! כבר מתחילת אוקטובר, החנויות 'נצבעו' בכתום עם מבחר עצום של דלעות - קטנות וגדולות. חנויות Halloween ספציפיות נפתחו ברחבי הערים לפני כחודש-חודשיים ובהן ניתן למצוא כל תחפושת או אקססוריז שעליו חלמתם, הן למבוגרים והן לילדים. והמחירים בהתאם! וכבר משבוע הבא, בכל עיר ייערכו מסיבות תחפושות בפארקים, בספריות העירוניות, בבתי הספר, בקניונים ועוד. אבל האטרציות המרכזיות יסבבו סביב בתים 'רדופים', שלערב אחד יהפכו לבתי קברות מפחידים, רדופים בשדים ורוחות רעות...(לא מומלץ לבעלי לב חלש).
הקטנטנים יהנו מכמויות ממתקים לא הגיוניות, שיחזיקו מעמד עד ל-Halloween הבא, אבל גם מביקור בחוות שמגדלות דלעת ושלחודש אחד הופכות להיות אטרקציה חביבה לילדים ומשפחות. שם אפשר לא רק ליהנות ממבחר דלעות מפואר, אלא גם ממבוכים עשויים מקני תירס גבוהים, משחקים לילדים, פינות ליטוף של בעלי חיים, מתנפחים וכו'.
אז מי באמת מפחד משדים ורוחות? אותי תמצאו רחוק מבתי הקברות והבתים הרדופים כי אני כנראה אאפה לי פמפקין פאי במקום!

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל