המכתב שלא נכתב

שאלת אותי בשיחה ההיא אם אני מוכנה. ניסית להסביר לי שנישואים לגבר נכה הם הרבה פחות רומנטיים אחרי כמה שנים ושלגדל ילדים כמעט לבד זה לא קל, ואני כעסתי.

אבא שלי,

לפני יותר מעשרים וחמש שנים, ישבנו יחד בסלון, אתה במקום הקבוע שלך על הספה ואני על הספה בניצב לך. ביקשת לדבר איתי ואני התיישבתי בחוסר סבלנות, טורחת בקושי להקדיש לך את הזמן ומחכה שתסיים כבר. זמן מה קודם לכן סיפרתי לכם שאני רוצה להינשא. שמחתם בשמחתי ולא הצלחתם להסתיר את הדאגה. אמא הייתה קצת יותר מוכשרת ממך בהעמדות פנים, אצלך זה היה פשוט שקוף. את הדאגה שלכם פרשתי כחוסר שביעות רצון. שאלת אותי בשיחה ההיא אם אני מוכנה. ניסית להסביר לי שנישואים לגבר נכה הם הרבה פחות רומנטיים אחרי כמה שנים ושלגדל ילדים כמעט לבד זה לא קל, ואני כעסתי. לא האמנתי שאתם מפקפקים באהבה שלי. לא הבנתי על מה אתה מדבר. כעסתי כי בעייני הרווקות הוא לא היה נכה.

השנים חלפו וזמן קצר אחר כך הפכת לנכה גם אתה, אפילו נכה יותר. מצאתי את עצמי מטפלת בבעל, בשני ילדים קטנים וגם בך. עכשיו כעסתי אפילו יותר.

אני רוצה שתדע שהיום אני מבינה. למעשה כבר מזמן הבנתי אבל לא היית כאן כדי שאוכל לומר לך. היום, כשילדי בוגרים מספיק כדי להינשא בעצמם, כל תא בגוף שלי מאחל להם בן זוג בריא. לא כל כך פופולרי להגיד את זה בעידן של שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, בעידן שבו להגיד משהו כמו "לא הייתי רוצה שהילדה שלי תינשא לגבר נכה" זה כמו להודות בגזענות. אבל זה נכון. זה ככה. אתה ידעת אז את מה שלקח לי שנים לגלות. היום אני מבינה שהשאלה שלך הייתה במקום. היום אני מבינה שהייתי צריכה לפחות להקשיב לך, לתת לך לסיים את דבריך ולא לקום בחוצפה. היום אני מבינה מאיפה נבעה השאלה, מה עמד מאחוריה וכמה אהבה ודאגה הייתה בך כששאלת.

אני רוצה שתדע שאהבתי אותך. שהיית הגבר היחידי בחיי שגונן עלי כך מפני העולם. שדאג לי נטו. לא בטוח שהייתי נוהגת אחרת. בעצם בטוח שלא. אבל אם הייתי טורחת להקשיב לך, הייתי מגיעה מוכנה יותר להתמודדות שחיכתה לי מעבר לפינה.

ואני רוצה שתדע שאף על פי כן ולמרות הכל, אני לא מצטערת. עשיתי טעויות ושילמתי עליהן. בחרתי בחירות והתמודדתי איתן. אתה חסר לי בחיי על בסיס יום יומי. חסר לי מי שאתה וכל מה שנתת לי להרגיש.

עברו עשרים וחמש שנים מאז שהלכת.
 
תנוח אבא, תנוח.
 
תמונה ראשית: Andy Rennie

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל