נקודה שבועית פרשת השבוע "בהר - בחוקותי" ה'תשפ"א

בשנה האחרונה העולם עצר מלכת בעל כורחו.

בשנה האחרונה העולם עצר מלכת בעל כורחו. מגיפת הקורונה פגעה בעולם כולו ובחלק לא קטן ממנו היא עדיין פוגעת ובעקבותיה מדינות רבות עצרו כמעט כל פעילות שאינה חיונית על ידי סגרים והגבלות שונות.
בפרשת השבוע, פרשת "בהר", אנו מצווים לעצור לשנה שלימה ממלאכת הקרקע על סוגיה השונים, אנו מצווים על מצווה השמיטה.
אחת לשבע שנים נדרש החקלאי להפסיק את עבודתו בשדה, כגון זריעה, זמירה וכל פעולה אחרת שמשביחה את היבול והקרקע. בנוסף עליו להפקיר את כל הפירות והגידולים שיש ברשותו. גידולים שיפרחו בשנת השמיטה קדושים בקדושת שביעית וצריך לנהוג בהם בהתאם לקדושתם.
אנחנו למעשה נותנים לקרקע שלנו "לצאת לחופש" ולעצמו נותן החקלאי זמן לעיסוקים אחרים בחייו, בין אם רוחניים ובאין אם כאלה שלא יכול לעשות במרוצת העבודה.
מצוות השמיטה מזכירה לנו כי חיינו אינם כפופים רק לעמל חומרי אלא לאמונה וביטחון בה' שימלא כל מחסורינו גם בשנה הזאת ובשנה שאחריה.
כמו שכתוב בפרשתנו: "וכי תאמרו מה נאכל בשנה השביעית הן לא נזרע ולא נאסוף את תבואתנו", אך מיד באה התשובה: "וציוויתי את ברכתי לכם בשנה השישית, ועשתה את התבואה לשלוש השנים. וזרעתם את השנה השמינית ואכלתם מן התבואה ישן עד השנה התשיעית, עד בוא תבואתה תאכלו ישן".
אמנם כיום הרוב המכריע לא עוסק בחקלאות, אך התובנות של מצוות השמיטה מתאימה לכולנו. במשך כל השנה הזאת אנו נקראים להתרכז יותר בשליחות הרוחנית שלנו בחיים ופחות בעיסוקים חומריים. יותר על האמונה שלנו בבורא עולם והביטחון שלנו בו.
דווקא אחרי שנה מטלטלת שעבר העולם כולו מבלי שרצה בכך תבוא עלינו שנה שאנו מצווים מרצוננו לעשות בה הפסקות מסוג אחר ולזכות לעלות בזכותו עוד קומה ועוד מדרגה בחיינו הרוחניים.

שבת שלום ומבורך!

החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל