נקודה שבועית פרשת השבוע "בהעלותך" ה'תשפ"א

ברמה הלאומית עברנו בשנה וחצי האחרונות רצף גדול מאוד של אירועים ללא הפסקה:

ברמה הלאומית עברנו בשנה וחצי האחרונות רצף גדול מאוד של אירועים ללא הפסקה: קורונה, מערכות בחירות, מלחמה מול חמאס שכמובן כל אחד מהאירועים האלה רחב וגדול לממש לפנינו בחירת נשיא מדינה, ולכל זה יכול להוסיף כל אחד גם אירועים וטלטלות מהחיים האישיים.
החיים של כולנו מלאים באירועים בלתי פוסקים שלא עוצרים לרגע, חלקם שמחים וטובים וחלקם גם קשים וכואבים, לצערנו.
פרשת השבוע שלנו היא מעין מראה ותבנית לחיים שכאלה.
הפרשה מלאה נושאים, שונים ומגוונים, שמצווים ועוברים על עם ישראל בפרק זמן קצר מאוד: ציווי הדלקת המנורה, עבודת הלווים, פסח ופסח שני, הקמת המשכן ופירוקו, עשיית החצוצרות, המסע על פי סדר השבטים, שיחת משה עם יתרו, נסיעת הארון, מעשה בני ישראל בתבערה, קברות התאווה ותלונות העם, לשון הרע ומעשה מרים.
אם כן יש לפנינו סדרה ארוכה של אירועים, מגוונים מאוד, חלקם מאתגרים ומלאי הרפתקאות וחלקם ציווים והוראות לבני ישראל לזמן הליכתם במדבר.
אך אם נראה טוב, רצף האירועים המאוד מיוחד שיש לפנינו בפרשה מתחיל בציווי הדלקת המנורה על חשיבותה וערכה, ומסתיים בעונשה של מרים לצאת מהמחנה למשך שבעה ימים לשבת בהם בבידוד עד שתתרפא ותחזור לעם.
הפרשה מתחילה באור הגדול שמאירה ומפיצה המנורה, אור חיובי ומשמח, וסיומה של הפרשה מזכיר לנו חושך אישי של מרים שיושבת לבד ומהווה אירוע שלילי.
כמו החיים האישיים של כולנו, כך גם הליכת בני ישראל במדבר, מלווים בטלטלות ובשינויי מצבים לעיתים באופן קיצוני. לכל אחד יש בחייו גם אור וגם חושך. וכולנו גם מלאים בתוכנו ביכולת להפיץ אור חיובי או להבדיל להראות ולהוציא "חושך", אך עלינו מוטלת המלאכה לבחור ולהחליט מה ברצוננו להוציא באמת אל הפועל, את הטוב והחיובי או את הרע והשלילי. אלה הם שתי תכונות שטבועות בנו ואנחנו נקראים לבחור מבין שתיהן וברור שכדאי לנו לבחור בטוב.

שבת שלום ומבורך!
החוויה היהודית
http://h-y1.coi.co.il/
לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.
לרפואת דב בן לובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל